wspólne finanse w związku

Finansowy aspekt związku – jak rozmawiać i ustalić zasady

Finanse w związku to temat, który prędzej czy później będzie trzeba poruszyć, a co za tym idzie ustalić pewne zasady. Jeżeli tego nie zrobimy to w skutek niedogadanej kwestii może dochodzić do częstych nieporozumień, kłótni czy nawet rozstania. Jak zatem rozmawiać o pieniądzach w związku? Jakie zasady ustalić?

Oczywiście każdy związek jest inny, a co za tym idzie nie ma określonego scenariusza jak należy się zachować. Jest to kwestia indywidualna, ale warto ustalić zasady w kilku podstawowych aspektach. Zazwyczaj jest tak, że w związku to jedna osoba jest bardziej aktywna, opłacając wszystkie rachunki i prowadząc domowy budżet. Nie ma w tym nic złego pod warunkiem, że partner jest świadomy wszystkich wydatków. Czy zadaliście sobie kiedykolwiek pytanie:

Czym są dla Was i dla Waszego związku pieniądze?

Ustalając zasady należy wziąć pod uwagę to, że najważniejsze jest zaufanie partnerowi pod kątem ich przestrzegania. Jeżeli jesteśmy w stanie zaufać partnerowi w kwestiach finansowych i jesteśmy w związku formalnym, to moim zdaniem warto zdecydować się na wspólne konto osobiste, na które będą wpływały dochody małżonków. Łatwiej wtedy płacić rachunki czy planować wydatki. Oczywiście nie wyobrażam sobie sytuacji, która była standardem w Polsce przed laty, kiedy to mąż oddawał całą pensję żonie i mimo, iż pracował to nie miał pieniędzy nawet na drobne wydatki. Do wspólnego konta można posiadać 2 karty, co umożliwi dostęp do środków obu osobom, a zaufanie i rozwaga sprawi, że pieniądze nie zostaną wydane przez jedną osobę.

Co z kwestiami finansowymi w związku nieformalnym, gdy partnerzy mieszkają osobno i każdy prowadzi oddzielne życie?

Taki model związku jest mi w tej chwili najbliższy, ponieważ sam w nim jestem. Oczywiście kwestie finansowe są w nim równie ważne co w związku formalnym. Jasne, że na pierwszych randkach płaci facet, ponieważ tak wypada, jednak z czasem można się umówić, że płacimy za wszystko na zmianę. Jeżeli partnerzy pracują, to jest to zachowanie fair, ponieważ nie wykorzystuje jednej strony oraz pozwala uniknąć niepotrzebnych sprzeczek.

Ludzie w związkach często robią sobie prezenty, jednak otrzymanie drogiego prezentu, to wbrew pozorom również może być sytuacja mało komfortowa. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy jedna osoba zarabia więcej niż druga i może sobie na to pozwolić. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej ustalić jakiś górny limit kwotowy przy kupowaniu prezentów.

Co z imprezami rodzinnymi? Impreza rodzina to poza dobrą zabawą i miło spędzonym czasem również duży wydatek. Gdy nie jesteście małżeństwem to zazwyczaj idziecie ze swoim partnerem. Co z kwestią finansową? Są dwa sposoby na podzielenie tego kosztu. Można ustalić, że zawsze robimy prezent razem, dzieląc kwotę na pół. Drugim sposobem jest ustalenie, że płaci ta osoba, która jest zaproszona, a osoba towarzysząca rewanżuje się, gdy to ona zostanie gdzieś zaproszona.

Czy ludzie w związku powinni wiedzieć ile zarabia partner?

Moim zdaniem tak, ponieważ jest to ważne przy planowaniu wspólnego życia oraz pozwala uniknąć sytuacji, w których oczekujemy czegoś, co jest dużym obciążeniem dla partnera.

Finanse w związku to bardzo istotny aspekt, ponieważ rozmowa oraz jasno określone zasady sprawiają, że związek jest naprawdę partnerski i nikt nie czuje się wykorzystany. Oczywiście nie ma sensu rozliczanie się co do złotówki, jednak warto starać się być fair wobec partnera.

Jak Ty radzisz sobie z finansami w związku? Może masz jakieś sposoby na planowanie wspólnego budżetu? Sprawdzone rady? Zachęcam do komentowania :)

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.