jak mądrze kupować ubrania

Jak kupowanie ubrań rujnuje Twój budżet

Prawie każdy z nas lubi robić zakupy. Dotyczy to szczególnie kobiet, które traktują zakup nowej bluzki czy sukienki jako lek na stres, depresję czy gorszy humor. Jeśli jednak podejść do tematu zdroworozsądkowo to większość takich zakupów jest nieprzemyślanych i niekorzystnie wpływa na domowy budżet. Oczywiście nie mam zamiaru sugerować i namawiać do rezygnacji z zakupów, ponieważ sam lubię dobrze wyglądać. Należy jednak zwrócić uwagę na to jakie błędy popełniamy podczas zakupów i starać się ich wystrzegać.

Zakupowe błędy Polaków

1. Kupowanie pod wpływem chwili – impulsu. Przechodzisz obok sklepu i na wystawie widzisz świetne spodnie, więc w Twojej głowie pojawia się myśl, że musisz je mieć. Nie ważne, że posiadasz w szafie kilka bardzo podobnych modeli i tak naprawdę założysz je tylko kilka razy, a z czasem uznasz, że są już nie modne. Zawsze, gdy chcesz coś kupić, zastanów się czy jest Ci to potrzebne oraz czy będziesz w tym chodzić.

2. Kupowanie niepotrzebnych rzeczy. Kupujesz ładny sweter, który jednak do niczego Ci nie pasuje. Podobał Ci się w sklepie, ale po powrocie do domu stwierdzasz, że nie masz do czego go nosić. Należy starać się kupować ubrania uniwersalne, które można dowolnie łączyć lub takie, które będziesz nosić, ponieważ wymaga tego określona sytuacja. Jeżeli pracujesz fizycznie to nie potrzebujesz 10 eleganckich koszul. W zupełności wystarczą Ci 3.

3. Wyprzedaże. Jeżeli potrafisz panować nad swoim zakupoholizmem to wyprzedaże stanowią doskonałą okazję do tego by kupić coś taniej. Gorzej, gdy kupujesz bez opamiętania, wtedy usprawiedliwiając się okazyjnymi cenami nabywasz więcej rzeczy, których i tak nie będziesz nosić. Wyprzedaż, a Twój portfel staje się pusty.

4. Nie wiesz co chcesz kupić. Chodzisz od sklepu do sklepu i oglądasz ubrania tak naprawdę nie wiedząc czego szukasz. Przez to kupujesz przypadkowe rzeczy, które wpadną Ci w oko. Zakupy nie są efektywne, a pieniądze wydane.

5. Płacenie kartą. Każdy wie, że jest wygodne. Nie odczuwamy tego, że wydajemy pieniądze, ponieważ nie widzimy tego. Płacąc gotówką mamy określoną kwotę, którą wcześniej przeznaczyliśmy na zakupy i widzimy jak się kurczy. Dzięki temu trudniej przekroczyć limit. (Dowiedz się co zrobić, gdy bankomat zjadł Twoją kartę)

6. Pełna szafa. Często zdarza się tak, że kupimy coś co przestaje nam się podobać od razu po powrocie do domu. Wtedy starajmy się zwrócić taką rzecz do sklepu. Jeśli jednak mamy ubrania, które są w dobrym stanie ale w nich nie chodzimy to warto spróbować je sprzedać w internecie lub wśród znajomych. Dzięki temu zyskamy środki na zakup nowych, odpowiednich ubrań. Jeżeli nie możemy czegoś sprzedać, wtedy warto oddać to potrzebującym, żeby mieć miejsce w szafie.

Zachęcam wszystkich do zrobienia wiosennych porządków w swoich szafach i zastanowienia się nad tym jakich ubrań potrzebujemy, a co jest już nam zbędne. Dzięki temu kolejne zakupy będą mogły być bardziej efektywne, a co za tym idzie pieniądze zostaną wydane właściwie.

Poznaj 10 zasad tanich i bezpiecznych zakupów w Internecie

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.