jak znaleźć pracę

Młody Polak na rynku pracy – jak znaleźć pracę?

Rynek pracy w Polsce delikatnie mówiąc nie należy do najbardziej przyjaznych, a wpływ na to ma stosunkowo wysokie bezrobocie oraz niskie wynagrodzenia, które oferowane są pracownikom. Czy młody człowiek, który pojawia się dopiero na rynku pracy lub posiada niewielkie doświadczenie ma szansę na znalezienie dobrej pracy? Na własnym przykładzie mogę powiedzieć, że tak, ale najpierw musi dać coś od siebie. Artykuł będzie stanowił poradnik jak szukać pracy, a także co zrobić, żeby to nas chcieli zatrudnić.

Jak znaleźć pracę?

Ferdynand Kiepski powtarzał, że w tym kraju nie ma pracy dla ludzi z jego wykształceniem, co dla wielu Polaków ciągle stanowi wymówkę. Wykształcenie można mieć lepsze lub gorsze, jednak przy poszukiwaniu pracy liczy się przede wszystkim nasze doświadczenie i umiejętności. Młody człowiek bez doświadczenia powinien więc podjąć jakąkolwiek pracę, żeby zmienić swoje postrzeganie przez pracodawcę. Jeżeli już gdzieś pracowałeś, nawet w innej branży to potencjalny pracodawca zatrudni Cię chętniej niż osobę po szkole. Warto także podjąć pracę na niższym stanowisku w firmie, ale z perspektywą awansu w przypadku zdobycia doświadczenia. Często osoby zatrudnione na umowę zlecenie z czasem otrzymują propozycję angażu na podstawie umowy o pracę, jeżeli się sprawdziły i wykazały swoje zaangażowanie. Zgodnie z przysłowiem żadna praca nie hańbi, szczególnie młodego człowieka szukającego doświadczenia.

Warto również poprosić znajomych o polecenie nas do pracy w przypadku wolnego miejsca w ich firmie. Obecnie wiele przedsiębiorstw przed ogłoszeniem wolnego etatu, pyta swoich pracowników o osoby godne polecenia. Należy jednak pamiętać, że jeżeli ktoś ma nas polecić do pracy to musi być do nas przekonany w stu procentach, a my nie możemy zawieść oczekiwań.

Jak się wyróżnić na rynku pracy?

Zapewne każdy zdaje sobie sprawę, że jeżeli aplikuje na jakieś stanowisko, to wraz z nim czynią to dziesiątki lub setki konkurentów. Co więc zrobić, żeby się wyróżnić i pokonać konkurencję. Przede wszystkim przygotować odpowiednie dokumenty aplikacyjne czyli CV oraz list motywacyjny. Mimo, iż szukając pracy możesz dziennie wysyłać kilka lub kilkanaście aplikacji warto postarać się, aby dokumenty aplikacyjne były napisane pod konkretne stanowisko lub firmę. Wtedy pokazujesz, że Ci zależy na tej pracy, a także dowodzi Twojej świadomości w poszukiwaniach.

Warto również postarać się o profesjonalny wygląd tych dokumentów, który sprawi, że spodobają się wizualnie dzięki odpowiedniemu szablonowi graficznemu oraz układowi treści. Istotne jest również zdjęcie załączone do CV, które powinno wyglądać profesjonalnie, czyli nie może przedstawiać Ciebie podczas imprezy.

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną i co dalej?

Jeżeli zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną to musisz wiedzieć, że warto się do niej odpowiednio przygotować. zamiast iść „z marszu”. Rozmowa kwalifikacyjna to rozmowa handlowa, podczas której musisz sprzedać siebie. Podstawa to zebranie informacji o firmie do której aplikujemy, co dowodzi Twojego zaangażowania. Wystarczy, że odwiedzisz stronę internetową danej firmy i przeczytasz informacje o jej działalności. Kolejna sprawa to przygotowanie merytoryczne, czyli warto wcześniej przemyśleć swoje mocne strony, a także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania podczas rozmów kwalifikacyjnych, które znajdziesz w Internecie.

Kolejna sprawa to strój, ponieważ sprawdza się stara zasada: jak Cię widzą, tak Cię piszą. Jest to spotkanie oficjalne, więc strój również powinien taki być. Warto pamiętać, że lepiej ubrać się zbyt oficjalnie niż odwrotnie (przeczytaj o tym jak wygląd zewnętrzny wpływa na Twoją pewność siebie). Istotne jest również nasze nastawienie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Należy być spokojnym i pewnym siebie, żeby pokazać, że potrafimy nawiązać kontakt oraz radzić sobie w stresowych sytuacjach (przeczytaj o tym jak zwiększyć swoją pewność siebie).

Dostałem pracę, ale cały czas liczę na coś lepszego

Od pierwszej pracy nie należy zbyt wiele wymagać. Wiadomo, że każdy chce pracować na jak najlepszych warunkach, jednak na tym etapie dopiero budujesz swoją markę na rynku pracy. Zdobądź doświadczenie, podnoś kwalifikacje oraz pokaż, że jesteś dobrym pracownikiem, a z czasem będziesz mógł pomyśleć o lepszym zajęciu. Być może w dotychczasowej firmie w skutek awansu, albo w innym przedsiębiorstwie dzięki lepszej pozycji na rynku pracy. Pamiętaj, że łatwiej jest szukać pracy będąc już zatrudnionym, ponieważ nie masz wtedy ciśnienia, że nie masz co do garnka włożyć i możesz czekać na lepsze oferty (przeczytaj artykuł o tym czy zasługujesz na podwyżkę).

Stereotypy, w które wierzy większość Polaków sprawia, że w Twojej głowie pojawiają się kolejne wymówki, które stanowią usprawiedliwienie dla Twojego lenistwa, brakach w kompetencjach czy umiejętnościach. Nie pozwól, żeby te wymówki wzięły górę, ponieważ to od Ciebie zależy czy zadowoli Cię to co jest, czy będziesz chciał od życia więcej.

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.