na czym nie oszczędzać

Na czym nie oszczędzać… #1 opony zimowe!!

Po wielu artykułach dotyczących oszczędzania przyszła pora na tekst w odmiennym tonie. Dziś, więc pierwszy artykuł z cyklu „Na czym nie oszczędzać…”. Gwoli ścisłości oszczędzać można na wszystkim, trzeba to robić tylko racjonalnie, a więc nie rezygnować z niezbędnego zakupu, ale znaleźć dany produkt w korzystnej cenie. W każdym artykule z niniejszego tekstu opiszę zalety jednego produktu, na którym nie można oszczędzać, czyli nie należy z niego rezygnować.

Dziś na tapecie opony zimowe, ponieważ mamy już listopad, a pierwsze tegoroczne przymrozki pojawiły się już w październiku. Niedługo pewnie spadnie też pierwszy śnieg, więc zima tradycyjnie zaskoczy drogowców, co sprawia, że kierowcy muszą być przygotowani na wszystko.

Czym charakteryzują się opony zimowe?

Opony zimowe różnią się od letnich przede wszystkim wzorami bieżników, a także składami mieszanek. Bieżnik opon zimowych jest bardziej ponacinany w stosunku do bieżnika opon letnich. Większa ilość nacięć sprawia, że guma jest bardziej elastyczna i bardziej podatna na ugięcia, co w temperaturach zimowych zapewnia oponie osiągi. Nacięcia na bieżniku są szersze niż w przypadku opon letnich, tworząc szerokie rowki, które mają większą skłonność do samooczyszczania bieżnika (przy każdym ruchu, śnieg przylegający do szerokiego rowka bieżnika, odczepia się od niego, oczyszczając bieżnik). Skład mieszanki opon zimowych znacznie różni się od opon letnich. Opony zimowe poprzez wysoką zawartość krzemionki zachowują elastyczność i nie twardnieją w niskich temperaturach. Opona miękka zapewnia wysoką przyczepność i trakcję, opona stwardniała nie zapewnia niczego poza niekontrolowanym poślizgiem.

Dlaczego należy zmieniać opony na zimowe?

Opona zimowa gwarantuje większą mobilność w każdych warunkach zimowych, dlatego że jest zbudowana inaczej niż opona letnia. Ma dobre odprowadzanie wody w temperaturach zimowych a także zachowywanie przyczepności na nawierzchniach śliskich i zaśnieżonych Tych zalet nie posiadają w warunkach zimowych, ani opona letnia ani całoroczna. W wielu testach wykazano, iż opony letnie mają o około 30 procent dłuższą drogę hamowania niż opony zimowe. Długość drogi hamowania wyznacza zakres naszego bezpieczeństwa. Jeśli chcemy go wydatnie podnieść, używajmy opon zimowych.

Jak już wspominałem na oponach zimowych, a co za tym idzie bezpieczeństwem własnym oraz pasażerów nie należy oszczędzać. Nie warto z nich rezygnować, ponieważ konsekwencje mogą być naprawdę bolesne. Aby jednak nie ponosić zbyt dużych kosztów związanych z zakupem popularnych zimówek warto porównać ich ceny w sklepach Internetowych, ponieważ różnice mogą być znaczące nawet w przypadku opon tej samej firmy. Porównania dokonasz bezpłatnie i łatwo –tutaj.

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.