Wypowiedzenie OC – obowiązek czy korzystne rozwiązanie?

Wypowiedzenie OC to czynność, o której zawsze powinniśmy pamiętać. Mimo, iż ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe, to istnieje kilka sytuacji, w których taką polisę można (czasami nawet trzeba) wypowiedzieć.

Wypowiedzenie OC – co trzeba wiedzieć?

  • Wypowiedzenie umowy OC złóż nie później niż 1 dzień przed końcem okresu ubezpieczenia.

  • Polisa, która nie zostanie wypowiedziana, przedłuży się na kolejny rok. Masz prawo do rezygacji z wznowionego ubezpieczenia OC w dowolnym momencie.

  • Aby poprawnie wypowiedzieć umowę OC: pobierz i wydrukuj dokument (wypowiedzenie_OC) i podpisz go własnoręcznie.

  • Złóż wypowiedzenie: osobiście w dowolnej placówce ubezpieczyciela, wyślij pocztą (listem poleconym), faksem lub e-mailem (skan z Twoim podpisem).

  • Obecna umowa OC będzie Cię chronić do końca okresu obowiązywania, nawet gdy wypowiesz ją znacznie wcześniej.

  • Zachowaj potwierdzenie złożenia dokumentu z datą wpływu.

Przeczytaj także: Jaką chwilówkę wybrać?

W jakich przypadkach można złożyć wypowiedzenie umowy OC?

1. Chcę zmienić Towarzystwo Ubezpieczeniowege na kolejny okres ubezpieczenia – należy złożyć wypowiedzenie najpóźniej dzień przed końcem poprzedniej polisy.

2. Kupiłem nową polisę w innym Towarzystwie Ubezpieczeniowym, a nie wypowiedziałem poprzedniej, więc się odnowiła – należy jak najszybciej wypowiedzieć poprzednią polisę, ponieważ „stary” ubezpieczyciel naliczy składkę za każdy dzień od wznowienia polisy do daty wypowiedzenia.

3. Kupiłem samochód z ważną polisą, ale chcę zmienić Towarzystwo Ubezpieczeniowe – należy wypowiedzieć polisę OC i tego samego dnia kupić nową. Zwrot niewykorzystanej składki ubezpieczeniowej otrzymuje sprzedawca samochodu.

4. Kupiłem ubezpieczenie OC przez Internet lub na infolinii (sprawdź darmowy kalkulator OC online) – należy złożyć rezygnację z trwającej polisy w ciągu 30 dni. Składkę za okres od zawarcia umowy do wypowiedzenia należy uregulować. W sytuacji, gdy w ciągu 30 dni dojdzie do szkody z OC, wypowiedzenie umowy OC nie będzie możliwe.

5. Skradziono mi samochód – należy uzyskać zaświadczenie z Policji o zgłoszeniu kradzieży oraz wyrejestrować samochód w urzędzie komunikacji. Zwrot składki naliczany jest od momentu wyrejestrowania samochodu.

6. Samochód uległ całkowitemu zniszczeniu – należy wyrejestrować samochód w urzędzie komunikacji. Zwrot składki naliczany jest od momentu wyrejestrowania samochodu.

Podsumowując należy stwierdzić, że ważna jest pamięć o złożeniu wypowiedzenia OC, ponieważ chroni nas to przed doadatkowymi kosztami, które wynikają z niedopilnowania tej sprawy. Zastanawiające jest to, że ludzie z reguły szukają najtańszego OC, żeby zaoszczędzić, a nie pilnują wypowiedzeń ponosząc dodatkowe koszty.

Przeczytaj także: Od czego zależy wysokość OC?

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.