co zatrzymuje twoją karierę

10 zahamowań Twojej kariery zawodowej

Przed laty wymarzyłeś sobie swoja karierę zawodową, wiedziałeś co dokładnie chcesz robić i jak ma ona przebiegać, a rzeczywistość okazała się całkowicie inna? Nie potrafisz zapanować nad swoim życiem i sprawić by przebiegało w sposób, o którym marzyłeś? Starasz się, pracujesz, jednak nie przynosi to efektów, a Twoja kariera zawodowa stoi w miejscu? Widocznie coś stale hamuje rozwój Twojej kariery zawodowej, przez co nie przebiega on harmonijnie. Co to może być?

Oto lista 10 hamulców na drodze do sukcesu zawodowego:

  1. Rutyna. Przyzwyczaiłeś się do swojej pracy, jest Ci wygodnie i nie chcesz niczego zmieniać. Stoisz w miejscu, a to oznacza, że się cofasz. Nie ma już w Tobie tej iskry, która była widoczna przed laty.
  2. Brak wiary w siebie. Nie wierzysz w to, że możesz osiągnąć sukces. Tkwisz w miejscu i boisz się podjąć jakiekolwiek ryzyko.
  3. Brak motywacji. Pracujesz bo musisz z czegoś żyć. Nie sprawia Ci to przyjemności, nie masz także marzeń, ani określonego celu w życiu. Nie widzisz sensu w tym, żeby iść na przód. Nie, wiesz co konkretnie chcesz osiągnąć.
  4. Strach. Boisz się porażki, wzięcia na siebie większej odpowiedzialności, która wiązałaby się z wyjściem poza swoją strefę komfortu.
  5. Niedopasowanie. Wykonujesz pracę, której nie lubisz, nie interesuję Cię to co robisz, a poza tym nie widzisz możliwości rozwoju. Czujesz się zablokowany.
  6. Brak równowagi. W Twoim życiu nie ma równowagi pomiędzy sprawami prywatnymi, a zawodowymi. Pracujesz zbyt dużo, przez co nie dostrzegasz nadarzających się w życiu okazji. Dużo pracujesz, ale stoisz w miejscu zamiast się rozwijać.
  7. Presja otoczenia. Przejmujesz się tym, co powiedzą inni. Masz ochotę podjąć ryzyko i spróbować czegoś nowego, ale hamuje się strach przed ewentualną porażką i związanymi z nią opiniami znajomych. Wolisz się nie wychylać.
  8. Teoria nigdy nie zastąpi praktyki. Kolekcjonujesz kolejne dyplomy, ale nie zdobywasz żadnego doświadczenia w danej dziedzinie. Twoje CV jest bogate, ale w praktyce nie umiesz jeszcze nic.
  9. Rezygnacja ze wsparcia. Pracujesz, więc uważasz, że nie musisz już wspierać się kursami czy szkoleniami. Nie chcesz się dalej uczyć, ani korzystać z rad innych. Za parę lat obudzisz się z poczuciem stagnacji.
  10. Hamulce zewnętrzne. W Twojej firmie nie ma określonej ścieżki kariery, a zasady tam panujące nie pozwalają na rozwój zawodowy czy awans. Pojawia się szklany sufit, którego nie przeskoczysz.

W tym momencie zachęcam do analizy swojej sytuacji, która pozwoli Ci zdiagnozować oddziałujące na Ciebie hamulce kariery zawodowej, a niebawem pojawi się tu kolejny tekst, z którego dowiesz się jak sobie z nimi radzić.

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.