sposoby na tanie prezenty

13 sposobów jak taniej kupić prezenty

Grudzień za pasem, więc pora rozejrzeć się za prezentami dla najbliższych. Zbliżające się nieuchronnie Mikołajki, a następnie święta Bożego Narodzenia, potrafią przyprawić o ból głowy, ze względu na wysokie ceny prezentów. Uwielbiamy otrzymywać upominki, ale także kupować je dla innych, ponieważ wiemy, że sprawiamy im w ten sposób radość. Niestety wielu z nas nie stać na prezenty. W związku z tym dzisiaj postanowiłem przedstawić kilkanaście rad jak mniej wydać na prezenty, ale jednocześnie nie tracić radości z ich dawania i otrzymywania.

Grudzień to specyficzny miesiąc dla Polaków ze względu na ponoszone wydatki. Organizacja świąt oraz kupno prezentów, będzie się niektórym odbijała czkawką przez kilka kolejnych miesięcy. Będą też tacy, którzy na tę okazję wezmą kredyt, co również nie jest najlepszym posunięciem.Wszystko przez polską mentalność w stylu – zastaw się, a postaw się.

W jaki sposób kupić taniej prezenty?

Jest na to kilka sposobów, a niektóre z nich znajdziesz poniżej. Poniższa lista nie jest w żaden sposób uporządkowana, a jeżeli znasz jakieś inne metody, to podziel się proszę nimi w komentarzach, tak aby inni również mogli z nich skorzystać.

  1. Black Friday. „Święto”, które przywędrowało do Polski z USA, w tym roku wypada jutro czyli 27.11. Tego dnia można liczyć na duże przeceny, głównie elektroniki, ale także książek i ubrań. Obecnie coraz bardziej popularne także w Polsce.
  2. Dzień Darmowej Dostawy. W tym roku wypada w poniedziałek 30 listopada i dotyczy cyber zakupów, czyli zakupów przez Internet z darmową dostawą. Jest to jedyny taki dzień w roku, a bierze w nim udział niespełna 2500 sklepów w Polsce. Z tej okazji warto bezpłatnie porównać ceny produktów w wielu sklepach – tutaj.
  3. Określ budżet na prezenty. Dzięki zaplanowaniu ile chcesz wydać na prezenty łatwiej zdecydujesz co chcesz kupić i będziesz miał kontrolę nad tym ile już wydałeś. Niestety wiele osób ciągle popełnia błąd polegający na tym, że wracając z zakupów zastanawia się jak mógł tyle wydać.
  4. Zrób listę prezentów dla każdego. Będziesz wiedział co chcesz kupić i ile mniej więcej będzie to kosztowało. Dzięki temu unikniesz chodzenia po sklepach i nie dasz się skusić na dodatkowe rzeczy.
  5. Kup prezenty wcześniej. Kto powiedział, że prezenty kupuje się w grudniu? Kupując na ostatnią chwilę zazwyczaj przepłacasz lub kupujesz nie to co planowałeś.
  6. Wybierz zakupy w Internecie. Chodząc po sklepach tracisz czas, kupujesz więcej niż chciałeś i często przepłacasz. Możesz także łatwiej porównać ceny produktów, a zakupy robisz spokojnie.

 

 1. Wykorzystaj punkty lojalnościowe. Robiłeś zakupy przez cały rok, posiadasz kartę lojalnościowa, na której zebrały się punkty więc teraz je wykorzystaj. Zazwyczaj wystarczy jedynie tylko trochę dopłacić.
 2. Zrób własnoręcznie prezenty. Może album ze zdjęciami lub jakaś specjalna kartka?
 3. Zachowaj paragony. Może zdarzyć się sytuacja, że nie trafiłeś z prezentem lub z jego rozmiarem, wiec wtedy posiadając paragon możesz po świętach go wymienić lub zwrócić. Pamiętaj nigdy nie wyrzucaj paragonów!!
 4. Śledź profile firm na facebooku. Dzięki temu będziesz wiedział o aktualnych promocjach, z których możesz skorzystać podczas przedświątecznych zakupów.
 5. Ustal z najbliższymi limit cenowy na prezenty. Dzięki temu unikniecie sytuacji, w której ktoś mniej zamożny musi wydawać krocie żeby dorównać innym. Będzie sprawiedliwie.
 6. Kupuj na wyprzedażach przez cały rok. Prezent gwiazdkowy kupiony w styczniu? Czemu nie, skoro była okazja żeby kupić go taniej, a leżąc w szafie się nie popsuje.
 7. Kupuj więcej za jednym razem. Szczególnie w Internecie co może pozwolić uzyskać darmową wysyłkę. Możesz umówić się z rodziną, że zamówicie prezenty wspólnie lub kupić za jednym razem na Mikołajki i na Gwiazdkę. Dzięki temu oszczędzisz też czas.

Mam nadzieję, że skorzystasz z kilku powyższych rad i w tym roku nie wydasz zbyt dużo na prezenty, wywołując jednocześnie radość na twarzach obdarowywanych osób. Już teraz zachęcam do zastanowienia się nad tym ile zamierzasz przeznaczyć na prezenty. Strzel w komentarz, a po skompletowaniu upominków sprawdź jak realne wydatki mają się do Twoich planów ;)

P.S.: Warto również zrobić sobie listę prezentów dla siebie na wypadek pytania: A ty co chcesz dostać? Dzięki temu upominek będzie trafiony. A już w poniedziałek na blogu lista 10 pomysłów na prezent dla niej i dla niego.

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.