Kredyt mieszkaniowy – jak wybrać najlepszy?

Kredyt mieszkaniowy – jak wybrać najlepszy?

Kredyt mieszkaniowy (hipoteczny) pozwala na spełnienie marzenia, jakim jest zakup własnego lokum. Mało kto jest w stanie kupić mieszkanie, płacąc od razu całość sumy gotówką, dlatego kredyty mieszkaniowe są częstym rozwiązaniem.

1. Jakie są warunki otrzymania kredytu mieszkaniowego?

2. Skąd wziąć pieniądze na remont mieszkania?

Oferty kredytów hipotecznych są zróżnicowane. Szukając najbardziej dogodnej opcji, możemy się pogubić w warunkach, jakie stawiają banki co do oprocentowania, prowizji czy wysokości raty. Taki chaos może uniemożliwić zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego opartego na najdogodniejszych dla nas warunkach. Istnieją jednak rozwiązania, które nam wybór ułatwią .

Jakie są warunki otrzymania kredytu mieszkaniowego?

Wymienione wyżej pytanie jest chyba najczęściej stawiane przez osoby chcące wspomóc się kredytem hipotecznym. Podstawowym warunkiem, który należy spełnić, by dostać kredyt mieszkaniowy, jest określona zdolność kredytowa. To, jaka ona jest, wyznacza, na jaką sumę bank nam udzieli kredytu. Liczy się też pozytywna historia kredytowa (np. w BIK) stawiająca nas w dobrym świetle jako kredytobiorców, którzy będą spłacać raty kredytu mieszkaniowego. Stałe dochody i umowa na czas nieokreślony to kolejne aspekty mające znaczenie przy przyznawaniu kredytu hipotecznego. Ponieważ kredyt mieszkaniowy to zobowiązanie na długi czas, najlepiej wybrać taki, który będzie nam w miarę łatwo spłacać na przestrzeni lat. Aby przyjrzeć się kredytom oferowanym przez banki i je ze sobą porównać w jednym miejscu, warto skorzystać z rozwiązania, jakim jest ranking kredytów hipotecznych. W bardzo czytelny sposób przedstawia on oferty kredytów mieszkaniowych, biorąc pod uwagę wszystkie składowe.

Skąd wziąć pieniądze na remont mieszkania?

Gdy uda nam się spełnić marzenie o posiadaniu własnego lokum, to kolejnym wyzwaniem jest albo remont, albo wykończenie mieszkania. Nie da się ukryć, że wymaga to nakładów finansowych. Niektóre banki oferują opcję, w której można podwyższyć sumę zaciągniętego wcześniej kredytu mieszkaniowego i tę nadwyżkę przeznaczyć na remont czy wykończenie mieszkania. Jednak gdy nie mamy takiej możliwości, zazwyczaj musimy posiłkować się kredytem na remont. Kredyt na remont to nic innego jak zwykły kredyt gotówkowy, który przeznaczamy na odnowienie mieszkania. Ważne jest, aby taki kredyt konsumpcyjny opierał się na jak najlepszych dla nas warunkach. Ranking kredytów gotówkowych pozwala nam w łatwy sposób porównać oferty różnych banków w tym zakresie.

Niezależnie od tego, czy bierzemy kredyt mieszkaniowy czy kredyt na remont, ważne jest, aby jego spłata była dla nas jak najłagodniejsza.

undefined

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.