Kredyt na 15 tysięcy

Kredyt w banku to bardzo powszechny sposób na sfinansowanie wielu potrzeb, ale i zachcianek. Obecnie dość łatwo można dostać kredyty na niższe kwoty na przykład do 20 tysięcy złotych. Coraz częściej zdarza się też, że można wybierać między kredytem w banku a pożyczką pozabankową na tak wysoką kwotę. Zatem gdzie warto pożyczyć pieniądze?

Zalety i wady kredytu w banku

Niestety banki oprócz wielu zalet mają też wady. Największą z nich jest restrykcyjne sprawdzanie każdego klienta. W praktyce oznacza to, że idąc do banku z chęcią zaciągnięcia kredytu trzeba mieć ze sobą dokument potwierdzający wysokość i ciągłość dochodów, w celu przeprowadzenia weryfikacji zdolności kredytowej. W banku trzeba też podać tak zwane koszty życia, chociaż część banków ma ustaloną kwotę i z góry narzuca ją do obliczeń. Oczywiście trzeba też powiedzieć o posiadanych zobowiązaniach finansowych na przykład inny kredyt czy pożyczka poza bankowa.

Jednak największym minusem może okazać się obowiązkowe przez bank sprawdzanie baz danych. Zwykle banki sprawdzają tzw. Rejestr Bankowy oraz Biuro Informacji Kredytowej. Zdarza się też sprawdzanie Krajowego Rejestru Długów. Bazy jak BIK przechowują dane za okres ostatnich 5 lat. Oznacza to, że jeśli w ostatnich 5 latach mieliśmy problem ze spłatą zobowiązań to bank będzie to widział. A to już powoduje natychmiastową odmowę kredytu.

Jeżeli jednak nie mieliśmy nigdy problemów z nieterminową spłatą zobowiązań to z powodzeniem kredyt możemy dostać. Każdy kredyt rozkładany jest na raty do spłacania raz w miesiącu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Wszystkie oferty kredytów na 15 tysięcy złotych można znaleźć tutaj https://www.bancovo.pl/landing/kredyt-na-15-tysiecy/. Jednak możliwe jest też uzyskanie pożyczki w parabanku na taką kwotę.

Zalety i wady pożyczek pozabankowych

Kto korzysta z takiego rozwiązania? Przede wszystkim osoby, które nie spełniają wymagań stawianych przez banki. Bank wniosek o kredyt może odrzucić z różnych powodów jednak najczęściej są to zbyt niska zdolność kredytowa oraz zbyt wysokie ryzyko udzielenia kredytu ze względu na negatywne wpisy w bazach na profilu klienta.

Tymczasem firmy pożyczkowe rozpatrują każdy wniosek indywidualnie. Oznacza to, że nawet osoby z szacunkowo niskim dochodem lub z negatywnym wpisem w BIK mogą otrzymać pożyczkę. Tutaj podobnie jak w bankach przy wysokich kwotach pożyczki rozkładane są na raty do spłacenia. Jednak w parabanku można pożyczyć niższe kwoty niż w bankach, a do tego czas spłaty może być krótszy, co też sprawia, że raty pożyczki są wyższe.

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.