Zajęcia pozalekcyjne dla dziecka – które wybrać i ile kosztują?

Z danych statystycznych GUS wynika, iż na zajęcia pozalekcyjne każdy rodzic wydaje około 100 złotych miesięcznie. Spora część ankietowanych (aż 50%) przyznaje, że ze względów finansowych musi zrezygnować z zajęć pozalekcyjnych dla swoich pociech. Ile dokładnie należy przeznaczyć pieniędzy na angielski, matematykę, tańce czy basen? Co najlepiej zrobić w momencie, gdy nasz domowy budżet nie pozwala na to, aby mała pociecha zapisała się na ulubione pozalekcyjne zajęcia? Rozwiązaniem tego dylematu może być pożyczka przez internet bez zaświadczeń.

Warto mieć również na uwadze fakt, iż większość szkół ma w swojej ofercie sporo bezpłatnych pozalekcyjnych zajęć. Jest to zdecydowanie lepszy pomysł, niż przesiadywanie godzinami na świetlicy. Coraz więcej rodziców podejmuje decyzję o zapisaniu swojej pociechy na dodatkowe zajęcia. Najbardziej popularnymi wśród młodzieży są zajęcia językowe oraz sportowe. Trochę mniejszym zainteresowaniem cieszą się korepetycje z takich przedmiotów, jak matematyka, język polski czy fizyka oraz zajęcia plastyczne.

Wydatki, koszty i inne opłaty.

W ubiegłych latach znacznie większym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia organizowane w szkole czy kółko harcerskie. W dzisiejszych czasach młodzi uczniowie wybierają zupełnie inne zajęcia. Młodzież trenuje boks, gra w tenisa czy piłkę nożna. Bardzo bogata ofertę posiadają różnego rodzaju kluby sportowe czy domy kultury w których organizowane są zajęcia wyłącznie dla uczniów.

Większość rodziców chcących, aby jego mała pociecha w przyszłości była profesjonalnym piłkarzem czy bardzo znanym artystą, musi sporo zainwestować. Zdobycie najlepszych umiejętności językowych kosztuje. Co zrobić, żeby nasz portfel na tym nie ucierpiał?

Najtańsze będą zajęcia organizowane w gminnym ośrodku kultury. Ich koszt zamyka się w kwocie 150 złotych miesięcznie. Zajęcia zazwyczaj odbywają się 2 razy w tygodniu. Na naukę pływania trzeba wydać znacznie więcej. Koszt 21 zajęć w warszawskiej szkole pływackiej „Warszawianka” to aż 900 złotych. Nie każdego rodzica jest stać na tego rodzaju zajęcia. Najdroższą opcją są zajęcia językowe. Koszt 60 godzin w szkole językowej wynosi 2 000 złotych. Jest to cena za jeden semestr nauki. Duża część rodziców decyduje się również na prywatne korepetycje. Cena za godzinę nauki to około 50 złotych. Po zsumowaniu opłat za wszystkie lekcje koszt będzie podobny do ceny w szkole językowej. Jeśli dziecko będzie miało zajęcia 3 razy w tygodniu, koszt nieznacznie wzrośnie.

Zainteresowania dziecka.

Przed zapisaniem dziecka na zajęcia pozalekcyjne zapytaj o jego zainteresowania. Może po wakacjach upodobania małej pociechy znacznie się zmieniły? Eksperci bardzo często zaznaczają w swoich wypowiedziach, że większość dzieci woli zajęcia sportowe niż językowe. Jest to oczywiste.

Zajęcia pozalekcyjne zapewnią dziecku właściwy rozwój oraz umocnią je w przekonaniu, co tak naprawdę lubią robić. Nie należy jednak obciążać dziecka codziennymi pozalekcyjnymi obowiązkami. Najlepiej byłoby, aby maksymalnie 3 razy w tygodniu uczęszczało ono na dodatkowe zajęcia. Gdy zajęcia będą odbywały się zbyt często po krótkim czasie dziecko będzie nie tylko przemęczone, ale również znudzone i zniechęcone. Pamiętaj więc, że przy wyborze zajęć należy się kierować preferencjami i zainteresowaniami dziecka. Nie ma sensu opłacać zajęć, na które uczęszcza się z przymusu i czystego obowiązku.

Brak środków w domowym budżecie.

Jeśli aktualnie nie posiadasz odpowiedniej ilości środków pieniężnych, aby zapisać dziecko na pozalekcyjne zajęcia, postaraj się znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Zapytaj wychowawcę czy w szkole po lekcjach jest organizowany jakoś czas. Dodatkowe zajęcia w swojej ofercie mają również domy kultury. Dodatkowo, w niektórych szkołach świetlice szkolne organizują wyjścia do kina czy teatru. Popytaj znajomych – może ktoś jest dobry z angielskiego i chętnie udzieliłby twojemu dziecku dodatkowych lekcji. Cena zapewne będzie znacznie niższa.

Zajęcia pozalekcyjne to bardzo dobry pomysł, który pozytywnie wpłynie na kreatywność i rozwój dziecka. Miej na uwadze, że wybierając konkretne zajęcia musisz brać pod uwagę, nie tylko zainteresowania dziecka, ale również zasób domowego budżetu.

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.