na czym nie oszczędzać

Zakup nowych opon zimowych – obowiązek czy zachcianka?

Kończące się za chwile lato oznacza, że musimy powoli przygotowywać nasze auta do zimy. Jednym z ważniejszych aspektów tych przygotowań jest zmiana opon na zimowych. Chociaż na samą wymianę mamy jeszcze sporo czasu, to wcześniej warto sprawdzić posiadane przez nas opony zimowe i zastanowić się nad kupnem nowych. Ze względu na nasze bezpieczeństwo powinniśmy posiadać w naszym samochodzie możliwie najlepsze opony. Obecnie coraz łatwiej o to zadbać, ponieważ dzięki rozwojowi konkurencji na rynku oraz sprzedaży internetowej (np. Allegro) jesteśmy w stanie dużo taniej kupić nowe opony niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. W związku z tym uważam, że nie ma sensu kupować używanych opon o 10-20% taniej niż nowe, narażając tym samym bezpieczeństwo nasze i naszych pasażerów.

Czym charakteryzują się opony zimowe?

Opony zimowe różnią się od letnich przede wszystkim wzorami bieżników, a także składami mieszanek. Bieżnik opon zimowych jest bardziej ponacinany w stosunku do bieżnika opon letnich. Większa ilość nacięć sprawia, że guma jest bardziej elastyczna i bardziej podatna na ugięcia, co w temperaturach zimowych zapewnia oponie osiągi. Nacięcia na bieżniku są szersze niż w przypadku opon letnich, tworząc szerokie rowki, które mają większą skłonność do samooczyszczania bieżnika (przy każdym ruchu, śnieg przylegający do szerokiego rowka bieżnika, odczepia się od niego, oczyszczając bieżnik). Skład mieszanki opon zimowych znacznie różni się od opon letnich. Opony zimowe poprzez wysoką zawartość krzemionki zachowują elastyczność i nie twardnieją w niskich temperaturach. Opona miękka zapewnia wysoką przyczepność i trakcję, opona stwardniała nie zapewnia niczego poza niekontrolowanym poślizgiem.

Dlaczego należy zmieniać opony na zimowe?

Opona zimowa gwarantuje większą mobilność w każdych warunkach zimowych, dlatego że jest zbudowana inaczej niż opona letnia. Ma dobre odprowadzanie wody w temperaturach zimowych a także zachowywanie przyczepności na nawierzchniach śliskich i zaśnieżonych Tych zalet nie posiadają w warunkach zimowych, ani opona letnia ani całoroczna. W wielu testach wykazano, iż opony letnie mają o około 30 procent dłuższą drogę hamowania niż opony zimowe. Długość drogi hamowania wyznacza zakres naszego bezpieczeństwa. Jeśli chcemy go wydatnie podnieść, używajmy opon zimowych lub wielosezonowych, których ofertę znajdziemy tutaj: opony wielosezonowe

Jak już wspominałem na oponach zimowych, a co za tym idzie bezpieczeństwem własnym oraz pasażerów nie należy oszczędzać. Nie warto z nich rezygnować, ponieważ konsekwencje mogą być naprawdę bolesne. Aby jednak nie ponosić zbyt dużych kosztów związanych z zakupem popularnych zimówek warto porównać ich ceny w Internecie (np. Allegro), ponieważ różnice mogą być znaczące nawet w przypadku opon tej samej firmy. Z ofertą opon zimowych na Allegro zapoznasz się pod tym linkiem: opony zimowe

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.