co zrobić by mieć lepsze życie

10 zachowań, które poprawią jakość Twojego życia

Każdy człowiek posiada jakieś nawyki, które są częścią jego codziennego życia. Często nawyki te są dla nas niekorzystne, mimo to nadal je wykonujemy. Podobnie jak z paleniem papierosów – każdy palacz wie, że szkodzi jednak mało kto rezygnuje. O ile palenie szkodzi zdrowiu, to zachowania, które przedstawię w tym artykule negatywnie wpływają na nasz nastrój, motywację do działania oraz skuteczność. Nie zmuszę Cię do ich eliminacji, ale obiecuję, że jeśli to zrobisz to jakość Twojego życia psychicznego się podniesie.

Co zrobić by zmienić swoje życie na lepsze?

1. Nie karz się za błędy. Pamiętaj, że nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Czy jeśli nazwiesz się w myślach idiotą to wpłynie to na poprawę Twojego kreatywnego myślenia? Staraj się z każdego błędu wyciągać wnioski na przyszłość. Każde doświadczenie nas czegoś uczy.

2. Zacznij myśleć o sobie, zamiast przejmować się innymi. Nie ma sensu zastanawianie się czy szef jest zadowolony z naszej pracy, czy znajomi cieszą się naszym towarzystwem. Jeśli by tak nie było to by się z nami nie spotykali, a szef by nam powiedział co jest nie tak. Takie myśli prowadzą do zamartwiania, które zabiera nam radość z życia.

3. Przestań się poddawać. Jeśli coś Ci nie wyjdzie to wyciągnij wnioski i próbuj dalej. Może następnym razem się uda. Naukowo udowodnione jest, że większość bogatych ludzi przed osiągnięciem sukcesu doznali kilkunastu porażek. Jednak się nie poddali i dziś zbierają tego owoce.

4. Przestań deprecjonować swój sukces. Jeśli coś Ci się udało, to nie mów, że to był przypadek żeby nie wyjść na osobę, która się przechwala. Takie zachowanie zabija Twoją pewność siebie. Mów to co czujesz i chwal się swoimi sukcesami, na które zasłużyłeś.

5. Nie czekaj, aż zmiany przyjdą same. Nic samo się nie zmieni. Żaden problem sam się nie rozwiąże, trzeba podjąć działania, które na to wpłyną. Czekanie to bierność, która sprawia, że jesteśmy zależni od innych i tracimy kontrolę nad własnym życiem.

6. Nie myśl o przeszłości. Życie przeszłością nie ma sensu, ponieważ tylko na przyszłość mamy wpływ. Sami ją sobie kreujemy, dlatego musimy przeć do przodu ku własnemu rozwojowi.

7. Spędzaj czas z osobami od których możesz się czegoś nauczyć. Otaczanie się wartościowymi osobami jest bardzo ważnym aspektem rozwoju. Takie osoby stają się naszymi mentorami i motywują nas do realizacji pasji. Nie można ciągle tracić czasu z osobami, które drenują nas z energii.

8. Nie unikaj problemów – staraj się je rozwiązywać. Unikanie czy odkładanie w czasie ważnych spraw nie przyczyni się do ich załatwienia. Sprawi, że jeszcze ciężej będzie nam się za to zabrać. Zamiast siedzieć przed telewizorem czy na portalu społecznościowym zrób wreszcie to co ciągle odkładasz na później. Zobaczysz, że od razu poczujesz się lepiej.

9. Decyduj o własnym życiu. Nie rób tego co mówią inni, sam decyduj o tym w jakim zawodzie chcesz pracować, czego chcesz się uczyć oraz z kim chcesz się wiązać w życiu. Nikt nie jest bardziej kompetentny w decydowaniu o Twoim życiu niż Ty sam.

10. Bądź asertywny. Jeśli ktoś prosi Cię o pomoc to daj mu wskazówki, ale nie rób tego za niego. Nie pożyczaj jeśli wiesz, że ktoś nie odda. Umiejętność odmawiania jest bardzo ważna w życiu, ponieważ dzięki niej można ustalić pewne granice w relacji, które sprawiają, że nie będziesz wykorzystywany.

Oczywiście takich zachowań istnieje o wiele więcej, jednak jeśli jesteś w stanie poradzić sobie z tymi które wymieniłem w tym tekście to Twoje życie będzie o wiele lepsze. Zacznij działać!!

images (5)

 

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.