jak wybrać konto osobiste

Wybór konta osobistego – kilka wskazówek

W życiu każdego człowieka przychodzi moment, w którym musi on otworzyć swoje pierwsze konto osobiste. Niektórzy posiadają takich kont kilka. Wybór odpowiedniego rachunku bankowego powinien być przemyślany, a oferta, na którą się zdecydowaliśmy powinna być optymalnie dostosowana do naszych potrzeb. Dokonanie wyboru może ułatwić ranking kont, który porównuje dostępne oferty, jednak trzeba wiedzieć na co zwrócić uwagę.

Konto bankowe to „urządzenie”, które w ostatnich latach stało się nieodzownym elementem naszego życia. Na rachunek ten wpływa nasze wynagrodzenie, za jego pośrednictwem płacimy rachunki, a dołączoną do konta kartą płacimy za zakupy. Bez rachunku bankowego nie da się w pełni samodzielnie funkcjonować. Konto osobiste pozwala nam dysponować naszymi środkami pieniężnymi.

Jak wybrać konto osobiste?

Dokonując wyboru konta osobistego należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii, które sprawią, że korzystnie z niego będzie wygodne i tanie.

1. Dostęp do konta przez Internet. Obecnie wiele podstawowych czynności wykonujemy w sieci, w związku z tym dobrze jest mieć możliwość dysponowania pieniędzmi przez Internet. Bez wychodzenia z domu możemy robić zakupy, płacić rachunki czy inwestować swoje środki. Konto internetowe to dzisiaj standard.

2. Podstawowe opłaty za prowadzenie konta i kartę debetową. Prowadzenie konta w większości banków jest dzisiaj darmowe, jednak naliczane są comiesięczne opłaty za posiadanie karty debetowej. Opłaty te można ominąć aktywnie korzystając z karty, ponieważ banki zwalniają z opłaty po wydaniu kartą określonej sumy w danym miesiącu.

3. Opłaty za przelewy. Ważne jest aby posiadać konto osobiste, które gwarantuje nam przynajmniej kilka darmowych przelewów w miesiącu. Dzięki temu płatności dokonywane w sieci nie będą wiązały się z ponoszeniem dodatkowych kosztów.

4. Dostęp do gotówki, czyli bezpłatne bankomaty. Ważna funkcja konta osobistego, ponieważ nie musimy wtedy szukać bankomatu, który jest darmowy. Pozwala nam to zaoszczędzić czas oraz podnosi poziom wygodny korzystania z rachunku bankowego. Niektóre konta oferują bezpłatną wypłatę gotówki tylko z bankomatów jednej sieci, dlatego trzeba na to zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji.

5. Oprocentowanie. Konta osobiste zazwyczaj nie są oprocentowane, jednak w pakiecie można otworzyć konto oszczędnościowe, które jest połączone z kontem osobistym. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które oszczędzają swoje nadwyżki finansowe.

O zaletach kont oszczędnościowych pisałem również na stronie Finanse młodego Polaka – tutaj.   Myślę, że zwrócenie uwagi na te pięć podstawowych cech konta osobistego pozwoli wybrać optymalną ofertę.

Dodam jeszcze, że osobiście korzystam z konta Direct w banku ING i jestem z niego zadowolony. Nie oznacza to jednak, że Ty również będziesz, więc polecam porównanie kilku ofert.

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.