jakie konto oszczędnościowe wybrać

Zalety i wady konta oszczędnościowego

Zalety konta oszczędnościowego to przede wszystkim łatwy dostęp do pieniędzy oraz oprocentowanie, którego brakuje na zwykłych rorach. We wczorajszym wpisie dotyczącym kilku podstawowych zasad oszczędzania pieniędzy zawarłem informację o gromadzeniu oszczędności na koncie oszczędnościowym. Dziś chciałbym skupić się na zaletach oraz wadach takiego konta, z którego osobiście korzystam.

Zalety konta oszczędnościowego

Podstawowa zaleta to oprocentowanie środków, które znajdują się na koncie oszczędnościowym. Niby nie wielkie, ponieważ zazwyczaj w wysokości 2-3 % w skali roku, jednak lepsze to niż nic, które mamy przechowują pieniądze na zwykłym koncie osobistym czy w postaci gotówki w domu.

Pewnie teraz zastanawiasz się czy skoro środki te są oprocentowane to mamy do nich swobodny dostęp? Otóż tak. W każdej chwili można wypłacić pieniądze z konta oszczędnościowego, z tym, że zazwyczaj w miesiącu przysługuje jeden darmowy przelew, a za kolejny pobierana jest opłata. Pilnując jednak tego warunku konto oszczędnościowe może być dla nas całkowicie darmowe.

Wracając do oprocentowania muszę wspomnieć, że ze względu na niskie stopy procentowe, które od dłuższego czasu obowiązują w Polsce oprocentowanie kont oszczędnościowych kształtuje się na podobnym poziomie co oprocentowanie lokat. Jednak zrywając lokatę przed czasem tracimy przynajmniej część odsetek, co stanowi główną wadę tego instrumentu finansowego.

Konto oszczędnościowe zdecydowanie ułatwia oszczędzanie. Jeśli na koncie osobistym skonfigurujemy sobie polecenie stałe przelewu określonej części pensji na konto oszczędnościowe, to nie widzimy tych środków i nie kusi nas ich wydawanie. Konto oszczędnościowe jest także doskonałym narzędziem jeśli chodzi o planowanie finansów, ponieważ odkładając środki np na nowy telewizor możemy wpłacać je na konto oszczędnościowe, wiedząc ile nam jeszcze brakuje.

Przeczytaj także: Łatwe oszczędzanie dla zapracowanych

Wady konta oszczędnościowego

Jednym z podstawowych minusów tego typu rachunku jest ograniczenie w postaci pobierania prowizji przez bank za każdą wypłatę i przelew wykonywany z konta oszczędnościowego. Zgodnie z rynkowymi standardami bank oferuje jedną bezpłatną transakcję tego typu w miesiącu. Za każdą kolejną naliczane są opłaty od kilku do nawet kilkunastu złotych. Przy dużej częstotliwości podejmowania tego typu operacji może się okazać, że opłaty za przeprowadzane transakcje przewyższą wypracowane odsetki. Wada ta ma na celu zachęcanie ludzi do powstrzymywania się przed wypłacaniem środków z rachunki, a co za tym idzie oszczędzaniu.

Minusem oszczędzania na koncie oszczędnościowym może się okazać również niewielka finansowa korzyść. Należy jednak spojrzeć na to z innej strony, ponieważ jest to przede wszystkim sposób na oszczędzanie, a nie inwestowanie. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że inwestycja w tym przypadku jest produktem ubocznym. Jak sama nazwa wskazuje – konto oszczędnościowe, ma więc ono pomóc oszczędzić zgromadzone środki, a zyski choć niewielkie, wypracowują się przy okazji. Tym się różni zwykłe konto bankowe od oszczędnościowego. Na tym pierwszym pieniądze leżą i nie pracują. W drugim przypadku leżą, gromadzą się, a przy okazji wypracowują dodatkowy zysk.

W jakiej sytuacji konto oszczędnościowe to dobre rozwiązanie?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie indywidualnie. To w jakiej formie oszczędzać, zależy przede wszystkim od potrzeb i oczekiwań konsumenta. Ktoś, kto pragnie bezpiecznie lokować pieniądze z nieograniczonym dostępem do nich, powinien wybrać jak najbardziej konto oszczędnościowe. Jeżeli oszczędzającemu zależy na tym, by oszczędzać i efektywnie wypracowywać zyski, musi poszukać wśród innych produktów bankowych. Potrzeby i możliwości, to są dwa główne czynniki mające wpływ na to, jaką formę oszczędzania wybrać.

Podsumowując zachęcam wszystkich do posiadania konta oszczędnościowego, bez względu na wysokość zarobków czy oszczędności (przeczytaj o ludziach, którzy nie oszczędzają, bo mało zarabiają). To doskonały pretekst do rozpoczęcia oszczędzania, a jeśli nie będziemy wypłacać środków to szybko zauważymy wzrost kwoty, uzyskanej dzięki regularnemu oszczędzaniu.

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.