Oszczędzanie to ważny aspekt w życiu każdego człowieka. Szczególną uwagę powinni zwrócić na to młodzi ludzie, ponieważ czym wcześniej zaczniemy oszczędzać i planować z wyprzedzeniem nasze dalsze życie, tym będzie ono łatwiejsze. Dlatego też dziwi mnie podejście niektórych osób do kwestii oszczędzania. Twierdzą oni, że nie mają z czego oszczędzać wydając wszystko co zarobią lub nawet więcej.
Przeczytaj także: Zbyt mało zarabiam, żeby oszczędzać
Ważne jest jednak żeby oszczędzać nawet małe kwoty, które regularnie odkładane, stworzą z czasem odpowiedni poziom oszczędności. Poniżej przedstawię kilka sprawdzonych osobiście metod oszczędzania pieniędzy w codziennym życiu, które pozwoliły mi zbudować własny kapitał, ale nie wpłynęły na obniżenie standardu życia.
Od czego zacząć codzienne oszczędzanie małych kwot?
1. Analiza własnych przychodów i wydatków. Oczywiste jest, że wszystkiego nie da się przewidzieć jednak wiele wydatków powtarza się co miesiąc i wtedy z góry powinniśmy wiedzieć, że musimy na to przeznaczyć pieniądze. W moim przypadku podstawowym tego typu wydatkiem jest paliwo do samochodu (gaz, ponieważ instalacja gazowa w samochodzie była warunkiem koniecznym przy jego zakupie. Standardowo tankuję 3-4 razy w miesiącu więc przeznaczam na to 250zł miesięcznie. Dodatkowo 50zł to koszt benzyny na miesiąc. W związku z tym 300zł to mój koszt stały. Obliczenie wszystkich kosztów stałych pozwala na podział przychodów. Kwota, która zostaje to koszty zmienne, które mogą wystąpić ale możemy także z nich zrezygnować. Dlatego też warto przemyśleć na co przeznaczamy te środki, czy są one konieczne, a pewną część tych środków przeznaczyć na oszczędności. Ustalamy wtedy np że koszty zmienne to 600zł, więc nie rezygnując z przyjemności postanawiamy, że będziemy oszczędzać 100zł każdego miesiąca. Przenosimy wiec 100zł do kosztów stałych, a na zmienne mamy 500zł. Ważne żeby kwota, która stanowi oszczędności była odkładana od razu po odnotowaniu przychodu (pensji, stypendium, itp), ponieważ wtedy nie mamy jej do dyspozycji i uczymy się żyć bez niej.
2. Konto oszczędnościowe. Bardzo przydatne rozwiązanie w oszczędzaniu. Powinno być miejscem, na które wpłacamy określoną kwotę w każdym miesiącu. Dzięki temu nie korzystamy z tych środków, a w razie nagłej potrzeby nadal mamy je pod ręką. Dodatkową korzyścią jest oprocentowanie środków. Mimo, iż niewielkie, to pozwala je uchronić przed inflacją.
3. Oszczędzanie na telekomunikacji. Sieci telekomunikacyjne kuszą kolejnymi ofertami za 1zł i dużymi pakietami minut, jednak warto zastanowić się czy tak naprawdę jest nam to potrzebne. Większość tych minut i tak nigdy nie wykorzystamy, więc często lepiej wybrać pakiet który faktycznie odpowiada naszym potrzebom. Osobiście wolę oferty na kartę, ponieważ mogę wykupić pakiet sms czy minut, ale wszystko sam kontroluję i nie przepłacam. Podobnie z telefonami. Zazwyczaj korzystnie jest kupić aparat za gotówkę niż brać go w abonamencie za 1zł, ponieważ i tak w rachunkach spłaca się koszt telefonu, jednak wychodzi drożej. Warto również przemyśleć fakt czy naprawdę potrzebujemy najnowszego modelu, który wykorzystujemy w 20%, a reszta służy tylko do szpanu przed znajomymi. Myślę, że nie warto, ponieważ nie będziemy lepsi mając droższy telefon, a wywołana zazdrość będzie tylko chwilowa. W oszczędzaniu na telekomunikacji skutecznie pomoże darmowa porównywarka ofert operatorów komórkowych, którą znajdziesz – tutaj.
4. Konto bankowe – warto sprawdzić, czy nasz bank nie wprowadził opłat, które niepostrzeżenie ponosimy. Opłat za prowadzenie rachunku, za obsługę karty. Na rynku finansowym wciąż są dobre, bezpłatne konta – warto pomyśleć o zmianie rachunku, jeśli dotychczasowy stał się zbyt drogi. W tym miejscu polecam wam całkowicie darmowe Nest Konto z darmową kartą oraz bezpłatnymi wypłatami z bankomatów Euronet. Takie konto można otworzyć bez wychodzenia z domu pod tym linkiem – Otwórz bezpłatne Nest Konto.
5. Oszczędzanie na zakupach. Warto szukać promocji i robić przemyślane zakupy. Jeśli ubieramy się w sieciówkach, to warto korzystać z promocji typu -50% czy nawet – 77%. Często są one organizowane dla starej kolekcji, gdy już wchodzi nowa. Mając ograniczony budżet na zakupy, należy myśleć co się kupuje. Zakup rzeczy, która jest chwilowo modna nie ma sensu, ponieważ za chwilę nie będziemy i tak jej używać. Warto kupować rzeczy uniwersalne, szczególnie ubrania, które pasują na każdą okazję. Jak kupowanie ubrań rujnuje Twój budżet?
Istotne w planowaniu finansowym jest to, żeby unikać długów. Jeśli pożyczymy pieniądze to i tak będziemy musieli je oddać, zazwyczaj wraz z odsetkami. Dlatego warto mieć jakieś oszczędności, które w razie nagłej potrzeby uchronią nas przed zaciągnięciem pożyczki.
Przeczytaj także: Jak zainwestować 10 tys. zł.?