jak zainwestować 10 tys?

Jak zainwestować 10 tys. złotych?

W co zainwestować 10 tys.? To pytanie zadeje sobie wiele osób, które posiada zbliżoną kwotę, jednak nie ma pomysłu jak opłacalnie ją ulokować. Strona Finanse młodego Polaka powstała z myślą o edukacji finansowej młodych Polaków, którzy powinni zacząć świadomie podchodzić do zarządzania własnymi pieniędzmi. Inteligencja finansowa to nie tylko oszczędzanie, ale także zarabianie i inwestowanie pieniędzy.

Przed każdą inwestycją, niezależnie od jej wysokości, należy zastanowić się nad stopniem ryzyka, które jesteśmy w danej chwili podjąć.

Młody człowiek, który oszczędza nie jest w stanie odłożyć nie wiadomo jak wysokich kwot, dlatego też przyjmuję, że kapitał, który posiada czyli 10 tys. zł, musi być chroniony w jak najwyższym stopniu. W związku z tym przedstawione przeze mnie pomysły, w co zainwestować 10 tys. złotych będą przede wszystkim bezpieczne, a dopiero w drugiej kolejności nastawione na jak największą stopę zwrotu. Oczywiście poziom bezpieczeństwa będzie różny, o czym będę wspominał przy konkretnych przykładach inwestycji.

W co zainwestować 10 tys. złotych?

  1. Lokata terminowa. Inwestowanie w lokaty bankowe to świetne rozwiązanie, przede wszystkim dla osób, które nie posiadają jeszcze odpowiedniej wiedzy, by zacząć inwestować bardziej ryzykownie, ale chcą by ich pieniądze pracowały. Gwarancja ochrony kapitału sprawia, że nie ma co liczyć na wysokie stopy zwrotu z inwestycji, ale mamy przynajmniej pewność, że po upływie terminu lokaty otrzymamy nasze środki wraz z kilku procentowym zyskiem. (przeczytaj także: Czy lokata się opłaca?) Nie da się jasno określić, które lokaty są lepsze – te krótkoterminowe, czy te o dłuższym terminie zapadalności. O wszystkim decydują indywidualne możliwości osoby zakładającej lokatę. Obecne stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej sprawiły, że oprocentowanie lokat bankowych systematycznie spada. W związku z tym należy wyszukiwać ofert specjalnych, które zazwyczaj dedykowane są dla nowych klientów banku. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na lokatę Happy oferowaną przez Idea Bank. Wystarczy złożyć wniosek online (tutaj) i nasze 10 tys. zł będzie zainwestowane bez wychodzenia z domu. Jak łatwo policzyć odsetki z zainwestowanych 10 000 zł wyniosą 100zł. Od tej kwoty odejmujemy tzw. podatek Belki, który wynosi 19% czyli na czysto mamy 81 zł. Niski poziom inflacji, który utrzymuje się obecnie sprawia, iż nasz realny zysk z lokaty Happy jest większy niż potencjalny zysk z lokaty na 8% przy 5% inflacji.
  2. Konto oszczędnościowe. Oszczędzanie na koncie oszczędnościowym jest tak samo bezpieczne, jak w przypadku lokat terminowych. Podstawową różnicą jest nieograniczony dostęp do pieniędzy, które daje nam konto oszczędnościowe. W przypadku lokat, wycofanie środków przed terminem, wiąże się przynajmniej z częściową utratą odsetek, a często nawet całkowitą. Obecnie średnie oprocentowanie dla tego typu produktów wynosi niespełna 1,5%, ale na rynku można także znaleźć oferty na 4%, jednak zazwyczaj są one skierowane dla aktywnych klientów, posiadających konto osobiste i aktywnie korzystających z karty debetowej.
  3. Obligacje skarbowe. Przede wszystkim warto podkreślić, że mimo, iż obligacje skarbowe przewyższają pod względem wysokości oprocentowania przeciętne lokaty, to już w przypadku najlepszych depozytów różnica ta nie występuje wcale lub jest ona na korzyść banków. Obecnie możemy nabyć 2,3,4 i 10 letnie. Dwuletnie obligacje skarbowe są oprocentowane na 2%, a w przypadku odsprzedaży ich przed terminem wykupu, otrzymujemy proporcjonalnie niższe odsetki. W związku z tym inwestycja w obligacje ma charakter długoterminowy, więc nie jest odpowiednia dla każdego.
  4. Fundusze inwestycyjne. Pierwsza z wymienionych inwestycji, która nie gwarantuje nam ochrony kapitału. Inwestując w fundusze powinno wiedzieć się więcej niż w przypadku lokat czy kont oszczędnościowych, ponieważ odpowiedni wybór funduszu to miara sukcesu. Inwestycja w fundusze powinna mieć charakter długoterminowy, ponieważ tylko wtedy fundusz jest w stanie odrobić ewentualne straty odnotowane w poszczególnych latach. Zyski z funduszu inwestycyjnego mogą być wyższe niż z lokaty terminowej, jednak w tym przypadku zachodzi również ryzyko poniesienia straty.
  5. Giełda. Posiadając 10 tys. złotych można również pomyśleć o zainwestowaniu ich w akcje spółek giełdowych, jednak tutaj również wymagana jest odpowiednia wiedza, która pozwoli zminimalizować ryzyko utraty kapitału. Indywidualne inwestycje w akcje obarczone są jeszcze większym ryzykiem niż fundusze inwestycyjne, ponieważ w przypadku funduszy decyzje o tym jak inwestować podejmują fachowcy z doświadczeniem, a w tym przypadku my sami.

Jeżeli uważasz jednak, że zyski z zainwestowanych 10 tys. złotych są zbyt małe, a co za tym idzie nie ma sensu się wysilać, to mam dla Ciebie radę. Zamiast nie robić nic i trzymać te środki w przysłowiowej „skarpecie”, zainwestuj w siebie w postaci jakich studiów, kursu czy otwarcia małej firmy, co sprawi, że środki będą pracowały, a Ty będziesz się rozwijał. Pamiętaj, że kto stoi w miejscu, ten się cofa.

Przeczytaj także: Jak kupowanie ubrań rujnuje Twój budżet?

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.