fakty i mity o pieniądzach

7 mitów na temat pieniędzy

Żyjemy w czasach, w których nie ma miejsca dla tematów tabu, dlatego też należy otwarcie rozmawiać także o pieniądzach. W tym krótkim artykule przedstawię 7 mitów dotyczących pieniędzy, ich zarabiania oraz bogactwa. Nie ma sensu owijać w bawełnę – zaczynamy!!

 

7 najczęściej powtarzanych mitów dotyczących pieniędzy

1. Pieniądze szczęścia nie dają. A jeśli ich nie masz to jesteś szczęśliwy? Lepiej być szczęśliwym mając pieniądze.

2. Pieniądze są przyczyną zła. Nie pieniądze, a niewłaściwy sposób ich wykorzystania przez poszczególne osoby. Ludziom za zło uważają głównie to, że inni mają pieniądze, a oni nie.

3. Liczą się głębsze wartości. Oczywiście są tak samo ważne, jednak nimi nie wykarmisz rodziny, ani nie zaspokoisz swoich potrzeb.

4. Pieniądze zmieniają ludzi. Bywa i tak, ale to nie reguła. W większości przypadków zmiana następuje na podstawie doświadczeń, które możesz przeżyć mając więcej pieniędzy. Jeżeli chcesz zarabiać więcej to musisz również poświęcić na to więcej czasu, a leniwi ludzie stwierdzą, że zmieniły Cię pieniądze bo już nie tracisz z nimi czasu.

5. Osiągnięcie bogactwa zależy od szczęścia. Ile osób trafia 6 w totka? Większość zawdzięcza swoje bogactwo codziennej ciężkiej pracy, a Ci którzy wygrali najczęściej szybko tracą pieniądze, bo nie są przygotowani do ich posiadania.

6. Pieniędzy do grobu nie zabierzesz. Nie zabierzesz też nic innego, więc najlepiej od urodzenia nic nie robić. Po co budować dom, skoro i tak umrzemy? Po co się uczyć, skoro nasze życie jest krótkie?

7. Nie wszystko można kupić. Zgoda, ale mając pieniądze łatwiej osiągnąć te rzeczy. Zdrowia nie kupisz, ale mając pieniądze możesz mniej martwić się o przyszłość najbliższych.

Jeżeli nadal myślisz w sposób, który przedstawiłem w powyższych punktach, to tak naprawdę nigdy nie będziesz bogaty. Wierząc w te stereotypy tworzysz sobie wymówki dla swojego lenistwa, ponieważ nie chce Ci się podjąć inicjatywy żeby mieć więcej pieniędzy. Uważasz mnie za materialistę i aroganta, a ja chcę Ci tylko pokazać, że zaradność finansowa niezbędny obszar życia, od którego zależy los Twój oraz Twojej rodziny.

Powiem więcej. Ty również chciałbyś być bogaty, ponieważ narzekasz na zarobki w Polsce oraz sytuację ekonomiczną, jednak chciałbyś żeby to bogactwo przyszło samo, bez Twojej inicjatywy. Muszę Ci jednak powiedzieć, że tak się nie da.

P.S.: Czy nadal wierzysz, że pieniądze to nie wszystko?

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.