jak zdobyć wiedzę finansową

O istocie edukacji finansowej słów kilka

Inteligencja finansowa to zagadnienie, które wg mnie powinno być przedmiotem szkolnym. Podstawową wiedzę finansową powinien posiadać każdy człowiek, który dysponuje własnymi środkami. Celowo nie piszę, że każdy dorosły człowiek, ponieważ w dzisiejszych czasach nawet bardzo młodzi ludzie dokonują finansowych transakcji (np zakupy w internecie, posiadanie konta bankowego itp). Jak ważna jest ta podstawowa wiedza przekonaliśmy się w ostatnim czasie na przykładzie niektórych kredytobiorców we frankach (artykuł o ich sytuacji znajdziesz tutaj), którzy zarzucają pracownikom instytucji finansowych, że Ci nie udzielali wystarczających informacji o ryzyku.

Prawdę mówiąc właśnie ta sytuacja skłoniła mnie do napisania tego krótkiego artykułu, ponieważ uważam, że każdy dla własnego dobra powinien takową wiedzę ekonomiczno – finansową posiąść. Dla mnie jako przyszłego mgr ekonomii są to sprawy oczywiste, jednak dla przeciętnego Kowalskiego również powinny takie być. Odpowiednia edukacja finansowa sprawiłaby, że mógłby czuć się pewniej i bezpieczniej w trakcie zarządzania swoimi finansami.

Przeczytaj także: Jak banki naciagają klientów?

Czytając komentarze natknąłem się na stwierdzenia, że taki przedmiot powinien być nauczany w każdej szkole. W tym momencie sytuacja robi się trochę chora, ponieważ gdyby tak do tego podchodzić to dzieci w szkole musiałyby spędzać 2 razy więcej czasu, ucząc się wszystkiego co jest ważne. W czasach kiedy dostęp do informacji jest bardzo prosty wystarczy chęć do nauki i taką podstawową wiedzę finansową może posiąść każdy. Wystarczy kupić książkę czy przeczytać merytoryczne artykuły w sieci.

Uprzedzając krytykę mojego sposobu myślenia napiszę, że nie chodzi mi o sytuację, w której każdy obywatel umie przeprowadzić analizę techniczną. Mam na myśli podstawową wiedzę finansową, która pozwala uchronić się przed stratami czy zbyt dużym ryzykiem finansowym. Wiele osób nie wie co to inflacja, w związku z czym ich środki pieniężne stale tracą na wartości. Przy wymianie walut ludzie nie zwracają uwagi na spready, przez co często ponoszą niepotrzebne koszty.

Dlaczego tak ważne jest posiadanie wiedzy finansowej?

W świecie finansów często podejmuje się decyzje długoterminowe (kredyty, zakupy na raty itp) w związku z czym, istotne jest żeby dokładnie sprawdzić jakie zobowiązanie zaciągamy i czy naprawdę jest ono dla nas tak korzystne jak przedstawia to bank. Każdy musi odpowiadać za własne czyny i nie powinien tłumaczyć się, że czegoś nie wiedział, ponieważ to w większości przypadków jest własne zaniedbanie.

Podsumowując muszę stwierdzić, że edukacja finansowa jest bardzo ważna w dzisiejszych czasach. Nie zapewni nam jej jednak szkoła, więc musimy sami starać się zdobywać wiedzę finansową, żeby móc świadomie poruszać się w aspekcie płatności, kredytów i kuszących zewsząd reklam.

Przeczytaj także: Lokata – czy warto?

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.