bankowość mobilna

Bank mobilny – co warto wiedzieć?

Coraz więcej osób korzysta z usług bankowości elektronicznej i znaczna część z nich nie wyobraża sobie, że mogłaby zostać pozbawiona tej możliwości. Bank internetowy umożliwia zrealizowanie praktycznie dowolnej operacji finansowej niezależnie od miejsca pobytu, co jest kluczowe dla wszystkich, którzy uwielbiają podróżować lub nie mają czasu na odwiedzanie stacjonarnego oddziału.

Historia bankowości mobilnej rozpoczyna się jeszcze w poprzednim wieku, kiedy w 1995 roku amerykański Security First Network Bank udostępnił swym klientom możliwość korzystania z usług bankowych za pośrednictwem Internetu. W Polsce już trzy lata później podobną ofertę wprowadził Powszechny Bank Gospodarczy S.A. w Łodzi. Od tamtej pory wiele się jednak zmieniło i banki internetowe wprowadziły sporo innowacyjnych rozwiązań. Jednym z liderów w tym aspekcie jest na przykład Bank Smart, będący jednocześnie europejskim dyskontem finansowym.

Istota bankowości mobilnej

E-banking, czyli bankowość elektroniczna, to specyficzna forma usług oferowanych przez banki. Specyficzna w przypadku, gdy porównamy ją z formą proponowaną jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie korzystanie z kanałów bankowości mobilnej staje się coraz bardziej intuicyjne i wygodne dla milionów użytkowników, którzy zyskują łatwy dostęp do rachunku osobistego. Wykonanie przelewu, płatności faktur i rachunków czy nawet wypełnienie wniosku o kredyt gotówkowy są możliwe za pośrednictwem aplikacji mobilnej, co pozwala klientom banku zaoszczędzić mnóstwo cennego czasu.

O ile wcześniej korzystanie ze stron internetowych banku było możliwe jedynie przy pomocy komputera, o tyle teraz wystarczy posiadać jakiekolwiek urządzenie z wbudowanym dostępem do sieci – może to być na przykład telefon komórkowy lub tablet. To dodatkowe ułatwienie, ponieważ transakcji online można dokonywać już nie tylko z własnego domu, ale coraz częściej – z dowolnego miejsca na świecie.

Czy bankowość mobilna jest bezpieczna?

Osoby, które nie zdecydowały się do tej pory na skorzystanie z kanałów bankowości mobilnej tłumaczą swój wybór obawami dotyczącymi bezpieczeństwa sprawdzania rachunku i dokonywania transakcji finansowych za pośrednictwem sieci. Czy korzystanie z usług banku internetowego faktycznie jest aż tak ryzykowne? Okazuje się, że wystarczy stosować się do kilku podstawowych zasad aby niemal całkowicie zminimalizować zagrożenie. Po pierwsze, w przypadku korzystania z aplikacji mobilnej należy bezwzględnie zabezpieczyć dane urządzenie hasłem; warto ograniczyć również łączenie się z publiczną siecią bezprzewodową. Banki ostrzegają także przed zbyt pochopnym podawaniem swoich danych w sieci lub klikaniem w podejrzane linki. Na ogół jednak korzystanie z usług banku internetowego jest całkowicie bezpieczne, głównie dzięki licznym zabezpieczeniom wprowadzonym przez banki. Dużą innowacyjnością w tym zakresie wykazał się Bank Smart, oferujący unikalną możliwość zabezpieczenia logowania do aplikacji mobilnej. Korzystając z opcji biometrii głosowej klient nie musi pamiętać żadnego hasła – autoryzacja odbywa się na podstawie rozpoznania głosu klienta.

Zalety bankowości mobilnej

Osoby, które wcześniej nie zdecydowały się na skorzystanie z oferty banków internetowych powinny zapoznać się z najczęściej wymienianymi zaletami bankowości mobilnej. Według wielu użytkowników największą rolę odgrywa wygoda i komfort korzystania z rozwiązań online; dzięki temu oszczędzają nie tylko czas, ale i pieniądze, które musieliby wydać na dojazd do oddziału stacjonarnego.

Bankowość mobilna to także poczucie bezpieczeństwa – dzięki ściągniętej aplikacji mobilnej klient jest pewien, że niezależnie od tego, gdzie się aktualnie znajduje, może wykonać przelew, opłacić coś lub po prostu sprawdzić stan swojego konta. Umożliwia to także lepsze zaplanowanie własnych wydatków; dzięki wiedzy, ile dokładnie pieniędzy znajduje się na koncie można precyzyjnie określić maksymalną wartość potencjalnych zakupów.

O poczuciu bezpieczeństwa można zresztą mówić także z innego względu – wykonując transakcje za pośrednictwem Internetu klient nie jest narażony na kradzież gotówki czy dokumentów bankowych.

Wygoda i poczucie bezpieczeństwa to jednak nie jedyne zalety bankowości mobilnej. To także szybsza realizacja zleceń, niskie koszty prowadzenia rachunku (w przypadku niektórych instytucji, takich jak Bank Smart, jest to całkowicie darmowe), a nawet możliwość założenia konta za pośrednictwem sieci (rozwiązanie proponowane również przez wspomniany bank).

Najwygodniejsze rozwiązania

Bardzo ważną zaletą – może nawet najważniejszą obok wygody – jest możliwość korzystania z kanałów bankowości mobilnej niezależnie od miejsca pobytu. Oznacza to, że klient może zawierać transakcje czy sprawdzać stan konta podczas podróży służbowej, na wakacjach czy odpoczywając na domowej kanapie.

Unikalne rozwiązania w tym zakresie oferuje Bank Smart – pierwszym z nich jest bankowość głosowa, dzięki której użytkownik nie musi korzystać z klawiatury czy nawet ekranu telefonu; wystarczy, że wyda odpowiednią komendę głosową, a inteligentna aplikacja mobilna wykona dane polecenie.

Czy bankowość mobilna ma wady?

Niektóre osoby narzekają na brak możliwości nawiązania kontaktu z personelem banku – na przykład w celu poznania szczegółów danej oferty. Warto jednak przypomnieć, że banki często publikują na swych stronach specjalne przewodniki i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a także szczegółowo opisują swoje usługi (tak jak na www.banksmart.pl).

Bankowość mobilna – co warto wiedzieć?

  • Historia transakcji przeprowadzanych za pośrednictwem sieci sięga jeszcze zeszłego wieku, kiedy powstał pierwszy bank umożliwiający korzystanie z konta poprzez Internet – mowa o Security First Network Bank. Obecnie bankowość mobilna jest niezwykle rozpowszechniona i coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z przygotowywanych przez banki aplikacji służących do obsługi konta z poziomu smartfona czy tabletu.
  • Niektóre osoby obawiają się korzystania z usług bankowości mobilnej, jednak na ogół wystarczy przestrzegać podstawowych zasad ostrożności, by nie paść ofiarą internetowych ataków. Warto przede wszystkim zabezpieczyć swoje urządzenie hasłem, nikomu nie przekazywać swoich danych (m.in. hasła czy loginu) oraz ograniczyć korzystanie z ogólnodostępnych darmowych sieci Wi-Fi.
  • Jakie są zalety korzystania z oferty banku mobilnego? To przede wszystkim wygoda i komfort użytkowania połączona z oszczędnością czasu i pieniędzy, a także poczucie bezpieczeństwa, sprawniejsze kontrolowanie wydatków i oczywiście możliwość korzystania z aplikacji mobilnej banku niezależnie od miejsca pobytu. Często konto mobilne wiąże się z szeregiem dodatkowych korzyści, szczególnie dla przedsiębiorców i osób często przebywających poza granicami kraju.

Artykuł sponsorowany.

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.