Co warto wiedzieć biorąc kredyt na zakup domu

Polski rynek nieruchomości jest wciąż bardzo korzystny, a Polacy chętnie decydują się na zobowiązania polegające na zakupie nieruchomości. Jeżeli chodzi o przeszkody związane ze wspomnianymi decyzjami, najczęściej jest to brak wystarczających finansów. Niejednokrotnie nawet wieloletnie oszczędności nie wystarczają, aby pokryć koszty kupna domu. Z pomocą przychodzą banki, które oferują udzielanie kredytu hipotecznego.

Statystyki mówią same za siebie

Eurostat przygotował badanie polskiego rynku kredytów hipotecznych. Wynika z niego, że polski rynek odbiega znacząco od innych krajów Europy. Polacy zajmują 26 miejsce na 28 możliwych. Mimo tego można również zauważyć, iż większość inwestycji w Polsce związanych z nieruchomościami jest wspierana ze środków kredytowych. Odpowiedzią na potrzeby wielu osób był program „Mieszkanie dla młodych”, który z założenia ma ułatwiać kwestie kredytowe zarówno młodym parom, jak i singlom.

Główną przeszkodą dla osób młodych jeśli chodzi o zakup własnej nieruchomości są często niskie zarobki tuż po rozpoczęciu kariery. Dlatego wiele osób postanawia zobowiązać się do spłaty kredytu i przy pomocy banku stać się właścicielem wymarzonego domu. Na rynku możemy znaleźć wiele różnych ofert kredytów na zakup domu. Aby świadomie wybrać najlepszą opcję warto zapoznać się z ofertami różnych banków i rozważyć najlepsze z nich.

Kredyt na zakup domu – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim należy wnikliwie przyjrzeć się wysokości oprocentowania, stopę danego oprocentowania, a także dodatkową marżę, którą ustala bank. W ten sposób można być pewnym, że w kolejnych etapach, a tym bardziej już po podpisaniu umowy z danym bankiem żadne ukryte koszty nas nie zaskoczą. Cała ta procedura bowiem ma doprowadzić danego kredytobiorcę do posiadania własnej nieruchomości i cieszenia z niej bez zamartwiania się o spłatę kredytu. Wysokość marży, którą nakłada bank, zależy również od wysokości wkładu własnego. Na początku jednak należy skompletować dokumenty konieczne do potwierdzenia zdolności kredytowej. Bez tego elementu nie będziemy wstanie ubiegać się o kredyt.

Odpowiednie dokumenty, które potwierdzą zdolność kredytową oraz sytuację finansową danej osoby są niezbędne do uzyskania zgody banku na zaciągnięcie kredytu w wybranej instytucji. Dla banku jest to zminimalizowanie ryzyka związanego z problemami dotyczącymi spłaty rat kredytowych w późniejszym okresie. Im niższe zobowiązanie, tym większa szansa na spłatę danego kredytu we wcześniejszym terminie. Jeżeli natomiast chodzi o wiek to zbyt młody potencjalny kredytobiorca może wydawać się niewiarygodny z punktu widzenia banku jeśli chodzi o stabilność i regularność spłaty rat kredytu. Zwykle takie wnioski biorą się z niskich zarobków jakimi dysponują osoby młode dopiero zaczynające zawodowa pracę. Najważniejszą kwestią dla osoby, która ubiega się o kredyt na zakup domu jest wkład własny. W dużej mierze może to ułatwić procedurę otrzymania kredytu. Ponadto, bank może również być zainteresowany dodatkowymi informacjami na temat potencjalnego kredytobiorcy, takimi jak sytuacja rodzinna, stan cywilny, czy nawet wysokość dochodów rodziców danej osoby, która stara się o kredyt.

Przed otrzymaniem pieniędzy na konto w postaci pierwszej transzy kredytu koniecznie trzeba pamiętać o dodatkowych opłatach z tytułu prowizji banku (więcej o prowizjach i zniżkach dowiesz się z artykułu https://blogkredytowy.pl/kredyt-na-budowe-domu/), czy też dodatkowego ubezpieczenia oraz odsetkach wyliczonych na podstawie ustalonego okresu kredytowania, a także wysokości całej pożyczki. Jeżeli chodzi o wcześniejszą spłatę kredytu, to często wiąże się ona także z dodatkowymi opłatami. Bank prawdopodobnie będzie wymagał otwarcia nowego rachunku, a często taka czynność również skutkuje dodatkowymi opłatami za obsługę konta.

Jeżeli zastanawiasz się nad zaciągnięciem kredytu na zakup domu w walucie innej niż polski złoty, to powinieneś być wyjątkowo ostrożny. W takim wypadku koszty kredytu wahają się w zależności od panującej na giełdzie sytuacji, a zatem wstępne założenia mogą różnić się od ostatecznych warunków. Dobrym przykładem takiej sytuacji mogą być kredyty zaciągnięte fe frankach szwajcarskich. Wnioskiem z tej historii powinna być konieczność dodatkowej ostrożności oraz przygotowanie na różne scenariusze. Pomimo takich negatywnych sytuacji, wiele banków wciąż oferuje swoim potencjalnym klientom kredyty w obcej walucie. Czasem takie oferty mogą być kuszące, jednak warto na spokojnie przemyśleć wspomniane ewentualności i ocenić, czy jest się wstanie zaryzykować znaczne podwyższenie kosztów związanych z kredytem na zakup domu.

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.