7 wskazówek na początku kariery zawodowej

Będąc na początku swojej kariery zawodowej możesz czuć się delikatnie zagubiony, a Twoje oczekiwania mogą zdecydowanie różnić się od rzeczywistości. Jesteś wówczas młodym człowiekiem, który dorastając przystosowuje się do życia według panujących reguł oraz nabiera doświadczenia. W związku z tym pragnę udzielić Ci kilku wskazówek, które powinny okazać się przydatne na początku Twojej kariery zawodowej.

1. Nie idź za tłumem. Ludzie zostają informatykami, ponieważ teraz jest takie zapotrzebowanie, a za kilka lat popyt zniknie, bo wszyscy będą po informatyce. Rób to co lubisz oraz to w czym jesteś dobry.

2. Nie istnieje jedna właściwa ścieżka kariery. To, że prawnicy dobrze zarabiają, nie oznacza, że musisz być prawnikiem. Jako lekarz również możesz osiągnąć sukces. Postaraj się odnaleźć swoją niszę na rynku.

3. Pogódź się z tym, na co nie masz wpływu. Każdy rodzi się z określonymi predyspozycjami, na które nie mamy wpływu. Jeżeli jesteś niski to nie będziesz koszykarzem, a jeżeli nie masz szans na odziedziczenie fortuny, to sam na nią zapracuj.

4. Specjalizuj się. Nie możesz być dobry we wszystkim, bo wtedy będziesz co najwyżej średni. Postaraj się być najlepszy w jednej dziedzinie, która sprawi, że osiągniesz sukces.

5. Zdobywaj doświadczenie jak najwcześniej. Czym więcej doświadczenia posiadasz, tym jesteś więcej wart. Staraj się żyć aktywnie i nie tłumaczyć sobie, że teraz jesteś młody i musisz się bawić zamiast dążyć do sukcesu. Wszystko można połączyć.

6. Uświadom sobie w czym jesteś najlepszy. Jeśli jesteś w czymś dobry, a wykonywanie tej czynności sprawia Ci przyjemność to rozwijaj ją, żeby stała się Twoim sposobem na życie.

7. Liczy się to co umiesz, a nie to co wiesz. Oczywiście wykształcenie jest ważne, jednak najistotniejsze jest to co umiesz. Wiedza teoretyczna bez przełożenia na praktykę nic Ci nie da, a Twoje braki błyskawicznie się ujawnią. Dlatego też lepiej zdobywać doświadczenie niż przeciągać swoją młodość poprzez kolejne studia.

Zapewniam Cię, że wielu obecnych 30 i 40 latków chciałoby przeczytać te wskazówki na początku swojej kariery zawodowej, ponieważ musieli do tych wniosków dochodzić osobiście poprzez lata pracy.

Przeczytaj także: Zasiłek dla bezrobotnych – ile wynosi w 2019 r.?

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.