Czy inflacja jest korzystna dla kredytobiorcy?

Inflacja jest to proces wzrostu cen usług i towarów, utrzymujący się w dłuższym okresie przy jednoczesnej, towarzyszącej mu nieodłącznie utracie wartości pieniądza. Zakładam, że większość z was posiada kredyt hipoteczny czy gotówkowy i jeśli zastanawiacie się czy wzrost inflacji będzie miał jakieś skutki na wasze zobowiązania to odpowiedź brzmi TAK.

Należy zacząć od tego w jaki sposób ustalana jest rata waszego kredytu. Możemy podzielić ją na dwie części: kapitałową oraz odsetkową. O ile część kapitałowa to po prostu kapitał, który dostajemy od banku to część odsetkowa jest bardziej złożona. W jej skład wchodzą: marża banku, prowizja, ubezpieczenie i najważniejsze w przypadku tematu inflacji stopa procentowa.

Podniesienie stóp procentowych jest orężem Rady Polityki Pieniężnej z inflacją i jeśli jej wzrost jest znaczący RPP podnosi stopy procentowe by zwiększyć wartość waluty. W skrócie, w momencie, kiedy stopy procentowe zostają podniesione, wzrasta rata waszego kredytu.

Czy to źle? Zdecydowanie, jednak należy pamiętać o najważniejszym, Narodowy Bank Polski może, ale nie musi podnosić stóp procentowych. Ostatnia taka zmiana miała miejsce w marcu 2015 roku, czyli cztery i pół roku temu! Dodatkowo zmiana ta byłą korzystna dla kredytobiorcy, ponieważ stopy procentowe zostały wtedy obniżone. Ostatnia podwyżka miała miejsce w maju 2012 roku, a więc PONAD SIEDEM LAT TEMU! Wszelkie zapowiedzi członków RPP jak i ekspertów wskazują, iż jeszcze przez co najmniej 3 lata stopy pozostaną na tym samym poziomie co obecnie.

Dodatkowo ceny towarów i usług rosną wolniej niż przewidywali eksperci co sprawia, iż negatywna decyzja dla kredytobiorców oddala się w czasie. Pensje rosną, ceny towarów i usług nie wzrastają w przewidywanym tempie, a NBP nie podnosi stóp procentowych.

Można powiedzieć, iż jest to jeden z lepszych momentów dla kredytobiorców. Warto obserwować oferty banków i porównywać je ze sobą dzięki porównywarce kredytowej Rekina Finansów. Oczywiście należy pamiętać, że stopy procentowe w końcu wzrosną, jednak jest to zła informacja jedynie dla osób, które posiadają długoterminowe zadłużenia takie jak kredyt hipoteczny. Zawsze, wiążąc się z bankiem, kredytem na np. 30 lat należy wziąć pod uwagę, że rata może nieznacznie wzrosnąć lub zmaleć, powinno być to wkalkulowane w waszą decyzję.

Plusy inflacji dla kredytobiorcy:

1.  Wzrost wynagrodzenia jako waloryzacji względem poziomu inflacji
2. Utrzymująca się dłuższy czas wysokość stóp procentowych
3. Zapowiedzi utrzymania przez kilkanaście najbliższych miesięcy stóp procentowych na tym samym poziomie

Minusy inflacji dla kredytobiorcy

1. Ryzyko wzrostu kwoty raty kredytu w przypadku podniesienia stóp procentowych przez RPP

Czy inflacja jest korzystna dla kredytobiorcy? Zdecydowanie, jeśli tylko utrzymuje się na umiarkowanym, zdolnym do przewidzenia poziomie, wtedy nie zmusza Narodowego Banku Polskiego do walki z nią poprzez podniesienie stóp procentowych a jednocześnie sprawia, iż wasza pensja rośnie.

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.