Czy warto otworzyć restaurację?

Kolejki gości czekających na stolik i same dobre opinie w mediach społecznościowych to marzenie każdego restauratora. Jednak przed otwarciem restauracji warto dobrze przemyśleć swoje plany.

Planujesz otworzyć restaurację? Musisz mieć na nią pomysł

Restauracja restauracji nierówna. Pewnie dlatego w jednych są tłumy gości, inne straszą pustymi stolikami. I wbrew pozorom to nie zawsze kwestia marketingu, dobrej reklamy i chwytliwego nazwiska. Duża konkurencja zmusza do starannego przemyślenia strategii.

Lokalizacja – to jeden z ważniejszych aspektów, jakie trzeba wziąć pod uwagę przy otwieraniu restauracji. Najlepiej jest celować w duże skupiska ludzi, co nie zawsze oznacza centra miast. Równie dobrym wyborem może być centrum handlowe umieszczone na peryferiach. Innym czynnikiem, o którym nie można zapomnieć, są miejsca parkingowe. Nikt nie lubi parkować pół kilometra od restauracji, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, gdy warunki atmosferyczne nie zachęcają do spacerów.

Restauracja w niejakim oddaleniu od ciągów komunikacyjnych to dobry pomysł na kolejny punkt, gdy ten pierwszy ma już pewną renomę.

Menu – czyli wabik na gości. To, co pojawi się na ich talerzach, zadecyduje, czy zechcą przyjść drugi raz i polecić restaurację swoim znajomym. Warto już na starcie przemyśleć, jakie dania mają być serwowane. Restauracja, która specjalizuje się we wszystkim, dostanie łatkę baru mlecznego. Lepiej od razu zdecydować, czy to ma być tradycyjna kuchnia polska, czy może chińska, wietnamska, meksykańska, albo bardziej oryginalnie – czeska lub rosyjska. Coraz większą popularnością cieszą się restauracje wegetariańskie i wegańskie.

Wystrój – to kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę. Goście przychodzący do restauracji chcą nie tylko dobrze zjeść, ale też odpocząć. Nie od dziś wiadomo, że wnętrza urządzone z pomysłem przyciągają większą liczbę gości. Okazuje się bowiem, że lubimy jadać w ciekawie zaaranżowanym otoczeniu. Warto też pamiętać, że czerwony kolor pobudza apetyt, a niebieski przeciwnie. Ta wiedza jest często wykorzystywana przez dekoratorów wnętrz.

Restauracja od kuchni, czyli to, czego nie widać

Goście jadający w restauracjach oceniają je na podstawie tego, czego mogą osobiście doświadczyć. Dla nich liczy się, czy było smacznie i estetycznie. Liczy się też cena. Mało kto jest gotowy płacić bajońskie sumy za dwa oryginalnie udekorowane ziemniaki.

Jednak restauracja to nie tylko to, co widoczne na pierwszy rzut oka. Tak naprawdę najważniejsze dzieje się w kuchni i na zapleczu. Od tego, jak zostanie ono urządzone, zależy powodzenie inwestycji.

Na kuchni na pewno nie można oszczędzać. Im lepsze, wydajniejsze i nowocześniejsze urządzenia, tym sprawniejsza praca kucharzy i pomocników. Warto też zwrócić uwagę na pozornie nieistotne rzeczy. Na przykład meble ze stali nierdzewnej są dużo bardziej praktyczne niż meble drewniane, chociaż niewątpliwie to te drugie są ładniejsze. Jednak meble ze stali nierdzewnej są bardziej praktyczne, łatwiejsze w utrzymaniu czystości, lżejsze i bardziej mobilne. To niby drobiazgi, ale mają niebagatelny wpływ na jakość i tempo pracy.

Pomniejsze elementy wyposażenia kuchni także powinny być w jak najwyższym gatunku. Ostre noże, garnki i patelnie zapobiegające przywieraniu to już standard. Warto też inwestować w pozornie nieistotne drobiazgi – na przykład zestaw do dekorowania potraw. W końcu je się najpierw oczami i na pewno trzeba dbać o estetykę serwowanych dań.

Czy na restauracji da się zarobić?

Biorąc pod uwagę, jak wiele restauracji na całym świecie prosperuje z powodzeniem, trzeba powiedzieć, że na pewno się da. Ludzie mogą zrezygnować z wielu rzeczy, jednak nigdy nie przestaną jeść. Tym samym restauracja to jedna z usług pierwszego wyboru, dlatego ich powodzenie jest tak duże. Z finansowego punktu widzenia szanse na sukces są bardzo duże.

Jednak nie od razu Kraków zbudowano. Założenie, że restauracja zacznie na siebie zarabiać już drugiego dnia po otwarciu, jest dość śmiałe i jednocześnie ryzykowne. Podstawą powodzenia inwestycji jest dobry biznesplan, w którym znajdzie się między innymi czas na rozkręcenie interesu. To z kolei oznacza konieczność posiadania zabezpieczenia finansowego na kilka lub nawet kilkanaście miesięcy. Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, można rozpoczynać przygodę z prowadzeniem restauracji.

A czy warto? Na pewno warto spełniać marzenia i robić w życiu to, co się kocha. Jeśli to właśnie restauracja ma być tym najlepszym pomysłem na życie, to trzeba przejść od słów do czynów. Tak naprawdę im więcej serca włoży się w przedsięwzięcie, tym większa szansa na jego powodzenie.

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.