Czy zasługuję na podwyżkę? Pewnie w pierwszej chwili pomyślałeś, że to głupie pytanie i oczywiście podwyżka Ci się należy. Tak myśli każdy z nas, ponieważ nie stawiamy się w roli pracodawcy i nie zastanawiamy się dlaczego miałby nam zwiększyć wynagrodzenie. Oczywiście podwyżka płac może być również związana z poziomem inflacyjnym, jednak w tym artykule chciałbym zająć się podwyżkami wynikającymi z zasług i kompetencji. Poruszę również tematykę negocjacji wynagrodzenia oraz zmiany pracy.
Dlaczego zasługuję na podwyżkę?
Wracając do tytułu artykułu, odpowiedziałeś już, że należy Ci się podwyżka. Teraz spróbuj to uzasadnić. Tu zaczynają się schody, a jedyna odpowiedź jaka przychodzi do głowy to: bo za mało zarabiam. To nie jest jednak argument dla Twojego pracodawcy. Spróbuj teraz odpowiedzieć sobie na następujące pytania:
1. Czy firma jest w stanie obejść się beze mnie?
2. Czy ktoś jest w stanie szybko mnie zastąpić?
3. Czy posiadam większe kompetencje niż w momencie zatrudnienia w firmie?
4. Czy od momentu zatrudnienia podniosłem swoje kwalifikacje?
5. Czy wykazałem się czymś szczególnym?
Odpowiadając sobie na te pytania jesteś w stanie uczciwie stwierdzić, czy należy Ci się podwyżka. Wiadomo, że każdy chciałby ją otrzymać za darmo, ale w większości przypadków trzeba się wykazać. Celowo napisałem „za darmo”, a większość oburzy się, że przecież nie za darmo, ale za pracę. Tyle, że za pracę otrzymujemy dotychczasowe wynagrodzenie i pracodawca nie jest zobligowany do przyznania nam podwyżki. Jedyną opcją pozostaje nam negocjacja wynagrodzenia lub zmiana pracy na lepiej płatną.
Jak wiadomo łatwiej jest znaleźć inną pracę niż nakłonić dotychczasowego pracodawcę do wyraźnej zmiany wynagrodzenia. Zmiana pracy może stanowić również silny bodziec do rozwoju. Przy zmianie pracy będziemy negocjować swoje wynagrodzenie i wtedy mamy pole do popisu. W takich sytuacjach warto mieć rozeznanie ile zarabia się na danym stanowisku, żeby móc przedstawić własne oczekiwania. Pytanie o oczekiwane wynagrodzenie jest jednym z najczęściej stawianych pytań na rozmowach kwalifikacyjnych. W związku z tym warto porównać zarobki na danym stanowisku przy użyciu narzędzia przygotowanego przez portal pracuj.pl, a mianowicie ankiety porównującej zarobki.
Co w sytuacji, gdy nie chcemy zmieniać pracy, ale uważamy, że zasługujemy na podwyżkę wynagrodzenia? Należy podjąć z pracodawcą negocjacje odnośnie wynagrodzenia. To ważne, ponieważ większość chciałaby otrzymać podwyżkę jednak nie robi nic w tym kierunku. Czeka aż ją otrzyma, a wiadomo przecież, że firma zarabia, gdy koszty są jak najniższe, więc nie na rękę jest jej podnosić pensje. Posiada jednak określony budżet na płace i jeśli odpowiednio przygotujemy się na taką rozmowę, to jesteśmy w stanie uzyskać oczekiwany rezultat.
Jak się przygotować? Po pierwsze argumenty, dlaczego zasługujemy na podwyżkę. Mamy je, gdy odpowiedzieliśmy sobie na postawione wcześniej pytania. Po drugie porównanie ile zarabia się na podobnych stanowiskach w innych firmach. Tutaj znów przydatna jest ankieta, o której już wspominałem, ponieważ pozwala na porównanie własnych zarobków z innymi osobami na podobnych stanowiskach. Z tego narzędzia skorzystało już prawie 900 000 Polaków, co sprawia, że dane są wiarygodne i możemy określić własne widełki wynagrodzenia. Jeśli uważamy, że zasługujemy na 300zł podwyżki, ale satysfakcjonowałoby nas 200, to warto zacząć od powiedzmy 350 zł, ponieważ pracodawca również będzie próbował negocjować. Pracodawca jest w stanie podnieść nam wynagrodzenie, gdy policzy sobie ile pieniędzy jesteśmy w stanie zarobić dla jego firmy.
Łatwiej negocjuje się, kiedy posiadamy rzadkie umiejętności, których przysposobienie zajmuje dużo czasu. Wtedy mamy przewagę nad pracodawcą, który musi zdawać sobie sprawę, że nie będzie nas łatwo zastąpić. Gorzej, gdy niczym się nie wyróżniamy i w sumie każdy może wykonywać naszą pracę. W takiej sytuacji musimy znaleźć coś, co sprawi, że to my jesteśmy niezbędni.
Ze swojej strony zachęcam do poszukiwania lepszej pracy. Jeśli nie masz zamiaru dzisiaj zmieniać pracy, to mimo tego zachęcam do odbywania rozmów kwalifikacyjnych, które sprawią, że będziesz lepiej przygotowany do funkcjonowania na rynku pracy. Z czasem poradzisz sobie ze stresem, który towarzyszy takim rozmowom, co pozwoli lepiej wypaść Ci na tej konkretnej. Dzięki przeglądaniu ofert pracy i uczestnictwie w rozmowach kwalifikacyjnych poznasz też swoją wartość na rynku pracy oraz stawki jakie aktualnie obowiązują u konkurencji.