Czym zajmuje się doradca finansowy i kiedy warto skorzystać z jego usług?

Doradca finansowy to niezależny specjalista wspierający swoich klientów w procesie wyboru oraz ubiegania się o produkty oferowane przez banki i inne instytucje finansowe. Jego zadaniem jest wskazanie klientowi najlepszych, idealnie dopasowanych do jego oczekiwań i możliwości ofert oraz praktyczna pomoc w procesie ubiegania się o ich przyznanie. Doradca finansowy jest w stanie wynegocjować korzystniejsze warunki oraz zwiększyć szanse na pozytywną decyzję kredytową. Wspiera klientów w wyborze kredytów hipotecznych, pożyczek, planów inwestycyjnych i wielu innych produktów finansowych.

Kim jest doradca finansowy i w czym może nam pomóc?

Doradca finansowy to ekspert z zakresu finansów i produktów bankowych. Posiada wykształcenie kierunkowe z zakresu ekonomii i finansów oraz często wieloletnie doświadczenie zawodowe zdobyte podczas pracy w bankach i innych instytucjach finansowych. Jest to niezależny od banków specjalista, którego głównym interesem jest dobro klienta – doradca jest zatrudniany przez klienta i wyłącznie o jego interesy się troszczy. Doradca finansowy od podszewki zna rynek finansów oraz wszystkie aktualnie oferowane przez banki oferty, co pozwala mu wybrać najlepszy produkt finansowy.

Jego wskazanie następuje po dokładnej analizie sytuacji finansowej klienta oraz zapoznaniu się z jego potrzebami i oczekiwaniami. W oparciu o uzyskane podczas rozmowy informacje, doradca kredytowy analizuje bieżące oferty bankowe i wyłania spośród nich te najlepiej dopasowane do potrzeb klienta. Przedstawia ich szczegółowe warunki oraz różnice, co pozwala klientowi dokonać najlepszego wyboru oraz skorzystać z oferty, która zagwarantuje mu oczekiwane korzyści. W razie potrzeby, doradca finansowy negocjuje z bankiem jej warunki, co pozwala jeszcze lepiej dostosować wybraną ofertę do indywidualnych potrzeb klienta.

Ile kosztują usługi doradcy finansowego i kiedy warto z nich skorzystać?

Z usług doradcy finansowego warto skorzystać zawsze, kiedy stoimy przed wyborem konkretnego produktu finansowego – kredytu hipotecznego, pożyczki gotówkowej, lokaty czy ubezpieczenia. Jego wiedza i doświadczenie podpowiedzą, po którą ofertę powinniśmy się ubiegać, co pozwoli zaoszczędzić czas, pieniądze, a także nerwy często towarzyszące obawie przed skorzystaniem z niewłaściwego produktu finansowego.

Co istotne, wsparcie doradcy nie kończy się na wskazaniu klientowi najkorzystniejszych ofert – po wyborze jednej z nich, ekspert finansowy pomaga w wypełnieniu wniosku, skompletowaniu dokumentów oraz ich złożeniu w banku. Na bieżąco informuje także klienta o postępach w rozpatrywaniu wniosku oraz towarzyszy mu podczas podpisywania umowy.

Takie kompleksowe usługi i profesjonalne wsparcie mają jednak swoją cenę. W przypadku eksperta finansowego, nie leżą one jednak po stronie klienta – pokrywa je bowiem w całości ta instytucja finansowa, z którą zawarta została umowa. Usługi eksperta finansowego są więc całkowicie bezpłatne, co sprawia, że tym bardziej warto z nich skorzystać. Nie tylko nie poniesiemy bowiem żadnych związanych z tym kosztów, ale zyskamy sporo korzyści nie tylko finansowych.

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.