Co warto wiedzieć o handlu akcjami? Rady dla nowych inwestorów

Każdy z nas chciałby być osobą, która zarobi dużą sumę, dzięki szczęśliwemu obrotowi akcjami. Niestety, nie jest to możliwe dla wszystkich handlowców. Ale jeśli jesteś ciekawy tak zwanego dreszczyku emocji związanego z krótkoterminowym kupowaniem i sprzedawaniem oraz potencjalnych zysków, które mogą się z tym wiązać, oto podstawy handlu akcjami i kroki, które pomogą ci zacząć.

Każdy z nas chciałby być osobą, która zarobi dużą sumę, dzięki szczęśliwemu obrotowi akcjami. Niestety, nie jest to możliwe dla wszystkich handlowców. W rzeczywistości wymaga to dużo wiedzy, badań, dyscypliny i cierpliwości.

„Inwestowanie nie polega na szybkim bogaceniu się. Inwestowanie polega na powolnym bogaceniu się” – mówi Randy Frederick, wiceprezes ds. handlu i instrumentów pochodnych w Charles Schwab. To mądre słowa, którymi warto się kierować, jeśli jesteś nowy na giełdzie i zastanawiasz się, czy inwestowanie jest dla ciebie.

Ale jeśli jesteś ciekawy tak zwanego dreszczyku emocji związanego z krótkoterminowym kupowaniem i sprzedawaniem oraz potencjalnych zysków, które mogą się z tym wiązać, oto podstawy handlu akcjami i kroki, które pomogą ci zacząć.

Handel aktywny i pasywny

Handel akcjami obejmuje kupno i posiadanie akcji przez krótki okres czasu w celu osiągnięcia szybkiego i znaczącego zysku. Celem handlowców jest skorzystanie z krótkoterminowych wahań cen na rynku.

Trading można przeciwstawić inwestowaniu, podejściu do rynku akcji, które ma na celu stopniowe budowanie bogactwa poprzez posiadanie aktywów przez długi okres czasu. Podczas gdy inwestorzy kupują akcje i trzymają je przez wiele lat, traderzy trzymają je tylko przez godzinę, dzień, tydzień lub kilka miesięcy.

Istnieją dwa główne rodzaje handlu akcjami: handel aktywny i pasywny.

Aktywny handel to wysoce techniczne podejście, którego celem jest kapitalizacja krótkoterminowych wahań cen. Aktywni traderzy są generalnie podzieleni na dwa obozy, w oparciu o okres czasu, w którym posiadają swoje papiery wartościowe:

  • Day traderzy: Day trading odnosi się do każdej strategii, która obejmuje kupno i sprzedaż akcji w ciągu jednego dnia, np. w ciągu sekund, minut lub godzin. Sprawdź Forex day trading – jak zacząć?
  • Swing traderzy: Swing trading polega na kupowaniu papierów wartościowych i trzymaniu ich przez kilka dni lub tygodni.

Handel pasywny koncentruje się bardziej na długoterminowych trendach akcji, niż na krótkoterminowych wahaniach lub nowościach rynkowych. Handel pozycyjny jest jednym z rodzajów handlu pasywnego.

Inwestorzy pasywni kupują na podstawie ogólnych trendów rynkowych i sprzedają, gdy uważają, że dany papier wartościowy osiągnie swój szczyt, co może trwać miesiącami. Zazwyczaj handlują oni mniej niż inwestorzy aktywni. W ten sposób, pasywni inwestorzy są bardziej podobni do długoterminowych inwestorów, którzy stosują strategię „kup i trzymaj”.

Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem handlu

Handel akcjami to skomplikowany biznes. Tak, handel poszczególnymi akcjami może być ekscytujący i zyskowny, ale nikt nie powie ci, że jest to łatwe. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać:

Udany handel wymaga czasu i zaangażowania. Jeśli dopiero zaczynasz handlować akcjami, najlepiej jest unikać day tradingu i rozważyć strategie długoterminowe. „Day trading jest właściwie najgorszą opcją dla początkujących inwestorów” – mówi Frederick. W rzeczywistości, na każdą osobę, która zarabia miliony na szczęśliwym handlu, przypadają tysiące innych, którzy stracili pieniądze próbując tej samej taktyki.

Bez względu na to, czy planujesz handlować w pełnym czy niepełnym wymiarze godzin, handel wymaga dużo czasu, aby śledzić rynki i dostrzegać okazje. A jeśli chodzi o handel w krótkich i średnich przedziałach czasowych, wyczucie czasu może być często wszystkim.

Wiedza to potęga w bezpiecznym inwestowaniu. Zamiast ślepo podążać za „gorącymi” wskazówkami na temat akcji od sąsiada lub rekomendacjami analityków z Wall Street, opłaca się rozwijać własne pomysły handlowe. Kiedy studiujesz historyczne ruchy akcji i samodzielnie badasz inwestycję, będziesz w stanie pewnie poruszać się po zmienności rynku lub sformułować strategię wyjścia.

Co więcej, eksperci są zgodni, że jedną z najgorszych rzeczy, jaką można zrobić, to pozwolić, aby emocje lub uprzedzenia wpływały na decyzje inwestycyjne. Nadmierny handel emocjonalny jest jednym z najczęstszych sposobów, w jaki inwestorzy niszczą swoje zyski.

Handel akcjami nie jest dla osób o słabym sercu. Trzeba się wiele nauczyć i ustalić, zanim jeszcze przystąpi się do pierwszej transakcji. Zawsze pamiętaj, że handel akcjami to ryzykowny biznes, w którym twoje pieniądze są zawsze na szali. Trzymaj się swojej strategii i nie pozwól, aby emocje wzięły nad Tobą górę. Sukces nie jest gwarantowany, ale z cierpliwością i szczęściem, po prostu może się okazać, że jesteś ekspertem w handlu akcjami w krótkim czasie.

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.