Elektryk – ile zarabia i kto może nim zostać?

Zawód elektryka przez wiele osób kojarzony jest z profesją wymagającą jedynie podstawowej znajomości działania różnych urządzeń i instalacji. Tymczasem praca ta to ciągłe dokształcanie, szlifowanie swojego warsztatu i posiadanie wiedzy na temat wykonywanych na co dzień czynności i obowiązków. Co należy zrobić, aby pracować jako elektryk?

Czym zajmuje się elektryk i jak nim zostać?

Zawód elektryka jest powszechnie znany. Z usług tego specjalisty zdarzyło się korzystać wielu osobom. Pracy wyspecjalizowanego w tej dziedzinie fachowca nie da się jednoznacznie scharakteryzować – w zależności od wykształcenia i stopnia zaawansowania wykonuje on inne obowiązki. Najczęściej zajmuje się jednak montowaniem instalacji elektrycznych, konserwacją i naprawą różnego rodzaju systemów elektrycznych, a także okresowymi przeglądami elektroniki i maszyn oraz oceną ich stanu technicznego. Elektrykiem może zostać osoba, która ukończyła:

  • kierunkową szkołę zawodową,
  • profilowane technikum,
  • szkołę policealną,
  • inżynierskie studia wyższe (m.in. elektrotechnika, automatyka i robotyka, energetyka),
  • kursy w ośrodkach egzaminacyjnych (np. Stowarzyszenie Elektryków Polskich).

Warto jednak pamiętać, że im wyższe wykształcenie, tym większe kompetencje i uprawnienia oraz możliwość objęcia stanowiska kierowniczego (po studiach wyższych). Profesjonalni fachowcy, oprócz odpowiedniego wykształcenia, powinni posiadać także prawo jazdy kategorii B, umiejętności diagnostyczne, a także cechować się znajomością rysunku technicznego czy pakietu MS Office.

Jak wysokie są zarobki w zawodzie elektryka?

Wysokość wynagrodzenia elektryka zależy przede wszystkim od doświadczenia, przepracowanych lat, wykształcenia i wielkości przedsiębiorstwa, w którym jest się zatrudnionym. Zróżnicowanie zarobków wynika też z zakresu wykonywanych obowiązków – fachowcy specjalizujący się w wykonywaniu prostych instalacji zarabiają mniej, ale na większe stawki mogą liczyć ci, którzy posiadają uprawnienia eksploatacyjne, budowlane czy projektowe. Według statystyk portalu pracuj.pl, średnie wynagrodzenie na tym stanowisku przy umowie o pracę wynosi 3 063 zł netto, co, w porównaniu do 2017 roku (2 783 zł netto), świadczy o tendencji wzrostowej. Najpopularniejszymi benefitami są natomiast:

  • prywatna opieka medyczna (18%),
  • dofinansowanie zajęć sportowych (17%),
  • świadczenia socjalne (20%).

Zgodnie z prognozami zapotrzebowania Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy elektrycy będą mogli cieszyć się szczególnym zainteresowaniem m.in. w województwie wielkopolskim (powiaty: obornicki, średzki, szamotulski, grodziski, koniński i kolski) i pomorskim (powiaty: lęborski, wejherowski, kartuski i starogardzki).

Jakie są najważniejsze cechy dobrego fachowca?

Profesjonalny fachowiec odznacza się szeregiem cech, dzięki którym wykonywanie codziennej pracy i zleceń nie sprawia mu problemów. Osoba aspirująca do tego zawodu powinna być przede wszystkim odpowiedzialna – przedstawiciele tej profesji biorą na siebie dużą odpowiedzialność, montując instalacje i dokonując przeglądu sprzętów, z których później będą korzystali inni. Elektryk musi też wyróżniać się perfekcją i dokładnością działań, ponieważ wszelkie uchybienia i niedociągnięcia mogą poskutkować przykrymi konsekwencjami. Gdzie szukać zatrudnienia jako wyszkolony w tej dziedzinie fachowiec? Najlepszą alternatywę stanowią duże przedsiębiorstwa, takie jak http://bridgestone-poznan.pl/kariera, wyróżniające się nowoczesną technologią i maszynami, a także możliwością rozwoju zawodowego i zdobycia nowych doświadczeń. Warto zwrócić też uwagę na pozapłacowe dodatki – wiele firm, w trosce o swoich pracowników, gwarantuje im dofinansowanie prywatnej opieki medycznej czy zajęć sportowych.

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.