co to jest poduszka finansowa

Istota posiadania własnej poduszki finansowej

Poduszka finansowa to termin, który był wykorzystywany już przez naszych rodziców i dziadków. Pewnie pamiętacie jak rozmawiali o oszczędnościach „na czarną godzinę”. Obecnie częściej nazywa się te środki właśnie poduszką finansową lub osłoną finansową. Dlaczego posiadanie takich oszczędności jest aż tak istotne? Dlatego, że nigdy nie wiemy kiedy przyjdzie przysłowiowa „czarna godzina”, a wtedy potrzebne będą pieniądze. Najprościej rzecz ujmując poduszka finansowa daje jej posiadaczowi finansowy spokój na pewien czas, uzależniony od jej rozmiarów.

Czym więc jest poduszka finansowa?

Poduszka finansowa stanowi nasze oszczędności, które nie są przeznaczone na żaden zakup, a ich celem jest zabezpieczenie naszej przyszłości, w sytuacji, kiedy stracimy pracę lub inne źródło stałych dochodów. Przyjmuje się, że wielkość poduszki finansowej powinna odpowiadać co najmniej 6 – miesięcznemu wynagrodzeniu, dzięki czemu w sytuacji utraty pracy możemy normalnie żyć jeszcze przez pół roku i wtedy szukać zatrudnienia. Jednak czym większa poduszka tym posiadamy większy komfort finansowy.

Przy budowaniu poduszki finansowej istotne jest to, że nie możemy wydawać tych pieniędzy pod żadnym pozorem. Są to środki na „czarną godzinę”, których nie możemy stracić. Środki z osłony finansowej mogą być inwestowane jedynie w pewne instrumenty, ze stu procentową ochroną kapitału, takie jak konta oszczędnościowe i lokaty(artykuł porównujący konto oszczędnościowe i lokatę). Dopiero oszczędności, które stanowią nadwyżkę nad poduszką finansową można inwestować według własnych preferencji.

Oprocentowanie tych instrumentów nie rzuca na kolana, jednak w tym przypadku istotne jest posiadanie tych środków na wyciągnięcie ręki oraz ich bezpieczeństwo, ponieważ jeśli już zbudujemy taką poduszkę to nie można jej stracić.

Podstawową korzyścią płynącą z posiadania poduszki finansowej jest spokój, który nam daje. Nie musimy martwić się, że w przypadku utraty pracy, choroby czy wypadku nie będziemy mieli z czego żyć. Poduszka pozwoli nam funkcjonować normalnie jeszcze przez pewien czas, kiedy to możemy ustabilizować sytuację na nowo. Po stracie pracy nie musimy brać pierwszej lepszej, często gorszej, ponieważ nie mamy z czego żyć, ale możemy spokojnie rozejrzeć się za czymś lepszym.

Ile trwa zbudowanie takiej poduszki?

Jest to kwestia indywidualna, która zależy od tego ile jesteśmy w stanie zaoszczędzić w ciągu miesiąca. Pewnym można być tylko tego, że im wcześniej zaczniemy budowę swojej poduszki finansowej, tym wcześniej będziemy ją posiadać.

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.