jak być wolnym finansowo

10 pierwszych kroków w stronę finansowej wolności

Finansowa wolność może się kojarzyć z bogactwem, jednak w tym artykule mam na myśli uporządkowane finanse, które w pełni kontrolujemy. Nie mam zamiaru pisać również o budowaniu pasywnego dochodu, który miałby pozwolić nam żyć bez pracy. Będzie to tekst, a konkretnie lista, której zrealizowanie przybliży Cię do uporządkowania własnych finansów, a co za tym idzie finansowej wolności.

W tekście wymienię tylko 10 punktów jeśli jednak uważasz, że pominąłem coś ważnego, to dopisz proszę w komentarzu. Dziękuje!

10 kroków w stronę finansowej wolności

1. Wydawaj mniej niż zarabiasz. Tłumaczenie jest zbędne.

2. Spłać swoje zadłużenie. Zadłużenie sprawia, że nie jesteśmy w stanie racjonalnie dysponować swoimi środkami. Jeżeli masz problem z wyjściem z długów pomyśl o konsolidacji kredytów (przeczytaj konsolidacja kredytów – sposób na wyjście z zadłużenia).

3. Zacznij prowadzić budżet domowy. Liczenie swoich dochodów i wydatków pozwoli zacząć podejmować racjonalne decyzje finansowe.

4. Planuj z wyprzedzeniem. Wiele wydatków stałych można przewidzieć (np. ubezpieczenie samochodu), dlatego też planuj tego typu wydatki i oszczędzaj na ten cel.

5. Oszczędzaj małe kwoty. Z czasem przerodzą się w większe sumy (przeczytaj o istocie oszczędzania małych kwot).

6. Unikaj kredytów zawsze, gdy to możliwe. Lepiej oszczędzać na coś niż brać kredyt.

7. Zbuduj swoją finansową poduszkę. Pieniądze na czarną godzinę to podstawa (przeczytaj o istocie posiadania własnej poduszki finansowej).

8. Postaw na edukację finansową. Wiedza i świadomość finansowa to podstawa do podejmowania trafnych i korzystnych decyzji (przeczytaj o istocie edukacji finansowej).

9. Sprawdzaj oferty i ograniczaj zaufanie. Banki czy doradcy traktują Cię jako klienta, na którym chcą zarobić. Musisz umieć odróżnić dobrą ofertę od złej.

10. Pamiętaj: stać Cię na wszystko, ale nie wszystko na raz. Zarządzanie finansami to sztuka dokonywania wyborów.

Kolejność powyższych punktów nie ma znaczenia, ponieważ należy zacząć je wdrażać równocześnie. Jak wspomniałem we wstępie, równie dobrze mogłoby być ich kilkadziesiąt. Z reguły są to krótkie wskazówki, dlatego też przy niektórych zawarłem linki odsyłające do artykułów szerzej opisujących dane zagadnienie.

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.