allegro bezpieczeństwo zakupów

Jak bezpiecznie kupować na Allegro

Allegro od lat jest liderem na polskim rynku zakupów internetowych. Kupujemy i sprzedajemy tam dosłownie wszystko, w związku z czym warto przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa, które nie pozwolą nieuczciwym sprzedawcom nas oszukać. Na podstawie własnych doświadczeń oraz znajomości zasad panujących w sieci przedstawiam kilka reguł bezpieczeństwa, których stosowanie uchroni nas przed oszustwem podczas internetowych zakupów.

10 zasad bezpiecznych zakupów na Allegro

1. Uważaj na zbyt atrakcyjne ceny. Oczywiście zakupy w Internecie charakteryzują się tym, że można nabyć coś dużo taniej niż w stacjonarnym sklepie, jednak zbyt niska cena powinna wzbudzić w Tobie pewną podejrzliwość i skłonić do dokładnego przeanalizowania oferty.

2. Sprawdź informacje o sprzedającym. Allegro posiada system ocen i komentarzy użytkowników, które mają na celu uwiarygodnić nam daną osobę. Sugeruj się najnowszymi komentarzami, ponieważ ktoś mógł kiedyś wyrobić sobie markę, a teraz nie jest już tak dobrze.

3. Poszukaj informacji poza Allegro. Fora są wypełnione opiniami o sprzedających, którzy nie dotrzymali umowy. Warto poświęcić czas na wyszukanie informacji zanim dokonasz zakupu. Wystarczy wpisać nazwę użytkownika do wyszukiwarki.

4. Nawiąż kontakt ze sprzedawcą. Poproś o dodatkowe zdjęcia, albo uzgodnij optymalny rodzaj dostawy. Przekonasz się czy sprzedawca jest zaangażowany w to co robi. Jeżeli nie ma podanego nr telefonu, to poproś o niego, ponieważ w razie problemów pozostanie wam tylko kontakt mailowy.

5. Zachowaj korespondencję ze sprzedającym. Nie usuwaj wiadomości, ponieważ w razie problemów stanowią one niepodważalny dowód.

6. Uważnie oglądaj zdjęcia i czytaj opisy. Nie ufaj, gdy widzisz zdjęcia pochodzące ze strony producenta, ponieważ wtedy nie wiesz jak faktycznie wygląda produkt. Zawsze proś o dodatkowe (realne) zdjęcia. Czytaj dokładnie opisy i nie powstrzymuj się przed zadawaniem dodatkowych pytań, szczególnie przy rzeczach używanych.

7. Przeczytaj stronę „o mnie” oraz przejrzyj inne produkty sprzedającego. W tym miejscu poznasz regulamin sprzedającego, który może być istotny w przypadku reklamacji czy dochodzenia roszczeń. Przeglądając inne produkty będzie wiedział czy ktoś jest handlarzem czy sprzedaje okazjonalnie.

8. Wybierz bezpieczną metodę płatności i dostawy. Płatność przy odbiorze lub przez Payu, dzięki czemu nawet w przypadku oszustwa masz możliwość skorzystania z procedury umożliwiającej odzyskanie środków.

9. Nie kupuj poza allegro. Czasami pojawia się pokusa, żeby zaproponować sprzedaż poza Allegro ze względu na obawę, że ktoś inny wylicytuje dany przedmiot. Pamiętaj jednak, że wtedy nie jesteś w żaden sposób chroniony.

10. Kupuj rozważnie. Licytacje Allegro mogą być doskonałą okazją do kupienia przedmiotu w dobrej cenie. Często jednak emocje jakie wiążą się z samą licytacją i ekscytacja sprawiają,że finalnie oferujesz kwoty wyższe niż nakazywałby rozsądek.  Przed wzięciem udziału w licytacji ustal sobie graniczną kwotę, której pod żadnym pozorem nie możesz przekroczyć.

Niektóre z tych rad są uniwersalne i dotyczą nie tylko Allegro, ale wszelkich zakupów internetowych. Warto świadomie podchodzić do tego typu transakcji i cieszyć się z udanych zakupów, zamiast martwić stratą pieniędzy.

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.