Jak chronić się przed wyłudzeniem kredytu?

Wyłudzenie kredytu na czyjeś dane to coraz częstsza metoda oszustwa finansowego, która niesie za sobą poważne i zazwyczaj ciągnące się latami konsekwencje dla poszkodowanego. Jak więc chronić się przed wyłudzeniem kredytu na nasze dane? Jak dbać o bezpieczeństwo swoich danych osobowych?

Jak wygląda wyłudzenie kredytu?

Wyłudzenie kredytu to nic innego, jak posłużenie się dokumentem tożsamości osoby trzeciej (lub sfałszowanym) w celu zaciągnięcia kredytu lub pożyczki. Przestępca, który jest w posiadaniu naszych danych lub naszego dowodu może próbować wziąć kredyt lub kupić coś na raty, których nie ma zamiaru spłacać. Nagle niczego nieświadoma osoba dostaje z banku lub firmy pożyczkowej informacje, że ma do spłaty kredyt lub pożyczkę, chociaż nigdy się o taką nie ubiegała.

Jak chronić się przed wyłudzeniem kredytu na nasze dane?

Przede wszystkim należy chronić swoje dane przed dostępem osób trzecich. Nie można udostępniać swoich danych osobowych w Internecie, a zakupów online oraz transakcji w bankowości internetowej dokonywać wyłącznie na urządzeniach, które posiadają ochronę antywirusową i nikt obcy z nich nie korzysta. Należy pamiętać również, żeby nie zostawiać nigdzie swojego dowodu osobistego, ani nie pozwalać na jego kopiowanie osobom trzecim. W przypadku zagubienia tego dokumentu należy jak najszybciej go zastrzec.

Kolejną dobrą praktyką chroniącą nas przed wyłudzeniem kredytu na nasze dane jest częste korzystanie z darmowej kontroli danych w bazie BIG ERIF. Dzięki cyklicznemu pobieraniu bezpłatnego raportu jesteś w stanie sprawdzić czy ktoś próbował posługiwać się Twoimi danymi w jakiejś instytucji finansowej, a co za tym idzie pójść tam i wyjaśnić zaistniałą sytuację z wyprzedzeniem. Poza tym w raporcie znajdziesz także informacje pozytywne i negatywne dotyczące regulowania swoich zobowiązań. Więcej na temat bazy BIG ERIF przeczytasz tutaj: https://infokonsument.pl/

Jak bronić się przed wyłudzeniem kredytu – krótkie wskazówki

1. Wyrób w sobie nawyk częstego sprawdzania (najlepiej raz dziennie) czy jesteś w posiadaniu swoich dokumentów tożsamości. Jeżeli ich nie masz, jak najszybciej je zastrzeż.

2. Nie udostępniaj swoich dokumentów (lub ich kopii) do kopiowania osobom trzecim.

3. Ostrożnie korzystaj z Internetu. Nie wchodź na podejrzane witryny, nie podawaj swoich danych osobowych w formularzach do wypełnienia.

4. Bezpiecznie korzystaj z bankowości internetowej. Rób to zawsze na sprawdzonym urządzeniu do którego osoby trzecie nie mają dostępu. Transakcje potwierdzaj poprzez kody sms.

5. Regularnie korzystaj z raportów BIG ERIF. Raport o dokumencie pozwoli Ci sprawdzić, czy ktoś posługiwał się Twoimi danymi. Dla pełnego bezpieczeństwa warto uruchomić monitoring siebie, usługa ta dostarcza powiadomień na adres e-mail, jeżeli na Twój temat zostaną zaktualizowane lub usunięte informacje gospodarcze. Alert ten pozwoli Ci też w porę zareagować, jeżeli ktoś będzie próbował wyłudzić pożyczkę na Twoje dane.

W dzisiejszych czasach trudno mówić o stu procentowej ochronie przez różnego rodzaju wyłudzeniami, ponieważ oszuści cały czas opracowują nowe sposoby na to by ich przekręt był skuteczny. Jednak zastosowanie powyżej opisanych praktyk znacznie minimalizuje ryzyko związane z wyłudzeniem kredytu na nasze dane, a co za tym idzie pozwala spać spokojnie. Podstawową zasadą jest zachowywanie ostrożności w każdej, nawet wydawałoby się banalnej życiowo sytuacji.

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.