na sposób warrena buffetta książka

Jak inwestować? Najlepiej „na sposób Warrena Buffetta”

Oczywiście nie każdy może być Buffettem (a raczej nikt nie może), ale dzięki jego doświadczeniom i dzieleniu się wiedzą możemy zrozumieć mechanizmy, które pozwoliły mu odnieść sukces. Jeśli mamy już na kimś się wzorować, to tylko na najlepszych.

Od ponad roku zachęcam Cię do oszczędzania, pokazując jak w mądry sposób zarządzać finansami osobistymi oraz gdzie szukać potencjalnych oszczędności. Wielokrotnie poruszyłem również kwestię inwestowania nadwyżek finansowych, głównie poprzez zakładanie lokat terminowych. Uważam, że należy inwestować wyłącznie w to co rozumiemy (w związku z czym polecałem lokaty), ponieważ wiem, że nie każdy czytelnik musi być z wykształcenia ekonomistą. Dziś postanowiłem jednak wskazać książkę, skierowaną do osób, które chcą osiągać większe zyski, dzięki inwestycjom giełdowym.

Od razu zaznaczę, że książka autorstwa Roberta G. Hagstroma nie nauczy Cię technicznych aspektów inwestowania czy podstawowych terminów z nim związanych, ale przedstawi zasady, którymi powinien kierować się każdy inwestor pragnący odnieść długoterminowy sukces. Potwierdzeniem skuteczności wspomnianych zasad jest osoba Warrena Buffetta, a więc ich twórcy i głównego wyznawcy.

Warrena Buffetta nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, ponieważ to najsłynniejszy inwestor na świecie. Napiszę tylko, że w środowisku inwestorów nazywany jest Wyrocznią z Omaha i od wielu lat zajmuje czołowe miejsca w rankingach najbogatszych ludzi świata magazynu „Forbes”. Jego kariera w finansach trwa od 60 lat. Przez tak długi czas zarządza aktywami w obliczu dramatycznych i traumatycznych zdarzeń, hiperinflacji, krachów rynkowych i niepokojów społecznych − i niezmiennie odnosi sukcesy.

Obraz świata zmienia się nieustannie, a ostatnie lata to prawdziwy pęd do przodu, mimo to, zasady inwestowania Warrena Buffetta nadal pozostają niezawodne i niewzruszone. „Właśnie dlatego nazywa się je zasadami”, tymi słowami podsumował to kiedyś sam Buffett. Jak one wyglądają? Może owiane są jakąś tajemnicą? W sumie jest ich 12 i są jak najbardziej jawne, ponieważ zostały szczegółowo opisane w nowym wydaniu książki Roberta Hagstroma „Na sposób Warrena Buffetta”. W przejrzysty, uporządkowany sposób, w oparciu o wypowiedzi i sprawozdania finansowe Buffetta, Robert Hagstrom przedstawił filozofię inwestycyjną Wyroczni z Omaha, a także pokazał, w jaki sposób każdy z nas może je stosować w ramach swoich przedsięwzięć.

Sam Warren Buffett uważa, że „to, czym się zajmuje, nie wykracza poza możliwości i umiejętności innych ludzi − nie trzeba podejmować nadzwyczajnych działań, aby uzyskiwać nadzwyczajne wyniki”.

Jednocześnie jednak Warren Buffett w ten sposób komentuje otaczających go ludzi i rzeczywistość: „Naprawdę zadziwiające jest to, jak duży opór wykazują ludzie, gdy nauka leży w ich najlepiej pojętym interesie. Bertrand Russell powiedział: »Większość ludzi woli umrzeć niż pomyśleć. Wielu tak właśnie postąpiło«. Jeśli chodzi o świat finansów, to szczera prawda”.

Z czystym sercem polecam wszystkim tę pozycję. Bez względu na to, ile mamy pieniędzy czy jaką branżą się interesujemy − nie znajdziemy lepszego standardu inwestowania i myślenia o finansach niż ten stosowany przez Warrena Buffetta. Książka została wydana przez MT Biznes i liczy 368 stron. Klikając w poniższy link porównasz jej cenę w kilkudziesięciu sklepach.

Porównaj ceny – Robert G. Hagstrom „Na sposób Warrena Buffeta”

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.