Polska to kraj, w którym sprzedaje się stosunkowo mało nowych aut, głównie ze względu na poziom zarobków. Po ulicach jednak poruszają się miliony samochodów, których duży procent stanowią stare i zdezelowane pojazdy. Jako naród słyniemy ze sprowadzania używanych samochodów z zagranicy, które u nas służą przez wiele lat. Polscy handlarze to mistrzowie we wciskaniu kitu i sprzedawaniu starych gratów.
Jakich więc błędów nie popełnić przy kupnie używanego auta?
1. Szukanie superokazji. Mimo, że każdy wie, że kupowany samochód jest używany, to szukamy perełki, bez widocznych śladów użytkowania, w jak najniższej cenie. Taka perełka jednak trafia się rzadziej niż 6 w totka, a gdy widzimy tak odpicowane do sprzedaży auto, to powinna zapalić się w głowie lampka, czy aby sprzedający nie chce tym sposobem czegoś przed nami ukryć. Podobnie z ceną, dużo niższa niż obowiązująca na rynku, powinna wywołać refleksję, dlaczego jest tak okazyjna?
2. Brak jazdy próbnej. Już na pierwszy rzut oka wydaje się to nielogiczne, ale według różnych badań ponad połowa Polaków kupuje kupując samochód nabywa kota w worku.
3. Najważniejszy mały przebieg. Co z tego, że licznik wskazuje mały przebieg skoro każdy kolejny właściciel przed sprzedażą go cofa? Zbyt niski przebieg powinien zapalić u kupującego światełko ostrzegawcze.
4. Niemożliwe żeby był kradziony. Sprzedający wydaje się uczciwy, więc pewnie nie ma zagrożenia. Niestety warto sprawdzić czy samochód nie był kradziony, ponieważ jeżeli go kupimy grozi nam zarzut paserstwa. Można to zrobić na każdej komendzie policji.
5. Komis pewnie działa legalnie. Niekoniecznie. A wystarczy sprawdzić w KRS lub na forach internetowych, gdzie internauci chętnie wymieniają opinie.
6. Bity? A skąd, Niemiec pod kocem trzymał ;) Zabawne, ale takie teksty też usłyszymy. Żeby się upewnić wystarczy sprawdzić historię pojazdu po numerze VIN, który stanowi uniwersalną wizytówkę pojazdu.
7. Szwagier to najlepszy ekspert. Szwagier jest tutaj tylko przenośnią, ponieważ równie dobrze może to być brat czy sąsiad. Niestety Polacy nadal kupując samochód polegają na opinii znajomych, która w większości przypadków nie ma prawa być fachowa, o czym przekonacie się oglądając poniższy film. A wystarczy sprawdzić samochód w profesjonalnym warsztacie co kosztuje zazwyczaj od 100 do 300 zł.