od czego zależy cena oc

Jak wybrać dobrą polisę OC?

Ubezpiecznie OC pojazdów mechanicznych to obowiązkowa opłata dla każdego właściela pojazdu. W świadomości Polaków od lat króluje mit, że „OC jest tylko dla policjanta” i wystarczy wykupić najtańszą na rynku polisę. Rzeczywistość jest jednak trochę inna, ponieważ zakup dostosowanej do naszych potrzeb polisy OC może ułatwić życie oraz przynieść dodatkowe korzyści. Wykupując obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu warto poza ceną, zwrócić uwagę na następujące aspekty:

Bezpośrednia Likwidacja Szkód

Od 2015 działa w Polsce system Bezpośredniej Likwidacji Szkód, dzięki któremu likwidacja szkody z oc realizowana może być przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe, w którym to my oplacamy polisę. W odróżnieniu od tradycyjnej likwidacji szkody, w BLS zdarzenie zgłaszamy do firmy, w której mamy wykupioną polisę. Wyceną szkody również zajmuję się rzeczoznawca z naszego TU. Podobnie jak w modelu tradycyjnym wypłata z odszkodowania OC sprawcy może odbyć się w dwóch wariantach – gotówkowym lub bezgotówkowym. Po wypłacie nasz ubezpieczyciel występuje z roszczeniem zwrotnym (regresem) do TU sprawcy w sprawie zwrotu wypłaconego odszkodowania.

Podstawowa zaleta płynąca z BLS to szybkość procesu likwidacji szkody od zgłoszenia do wypłaty odszkodowania. Klient czuje się również bardziej komfortowo załatwiając sprawę u swojego ubezpieczyciela niż w obcej firmie. Cały proces likwidacji szkody jest znacznie uproszcozny co ogranicza koszty ubezpieczycieli oraz pozytywnie wpływa na ich wizerunek. Obecnie BLS posiadają następujące TU:

  • Concordia
  • Ergo Hestia
  • PZU
  • Warta
  • Aviva
  • Gothaer
  • Uniqa
  • Axa

Więcej na temat systemu BLS przecztasz na deydowanej stronie – zglaszamstluczke.pl

Assistance gratis

Niektóre TU dają za darmo swoim klientom wykupującym polisę OC dodatkowe ubezpieczenie assistance mini. Jest to okrojona wersja polisy assistance, która zadziała tylko podczas wypadku i polega na holowaniu uszkodzonego pojazdu oraz udzieleniu pomocy informacyjnej. Warto jednak posiadać taki „gratis” biorąc pod uwagę rownież to, że niektóre TU za takie mini assistance naliczają opłatę i sprzedają jako pełnoprawny assistance z niższą składką. Zazwyczaj dopiero podczas zwykłej awarii samochodu w trasie klient orientuję się, że jego assistance obejmuje pomoc drogową wyłącznie na skutek kolizji pojazdów.

Rozpoznawalność marki

Znane i duże TU mają zazwyczaj lepszą ofertę, więcej dodatków do polisy oraz uczestniczą w BLS. Wybór znanego ubezpieczyciela może wiązać się z opłaceniem trochę wyższej składki, jednak w momencie zdarzenia ubezpieczeniowego często docenimy wybór sprawdzonego TU. Ważne jest to szczególnie, gdy zamierzamy podróżować samochodem również za granicę, ponieważ łatwiej jest załatwiać sprawy posiadając polisę dużej, międzynarodowej firmy.

Polisa OC dopasowana do profilu klienta

Dokonując zkupu polisy OC warto poszukać towarzystwa ubezpieczeniowego, którego oferta skierowana jest do kierowców takich jak my. Jesteś młodym kierowcą? Znajdź ubezpieczyciela, który nie nalicza wysokich zwyżek za wiek oraz okres posiadania prawa jazdy. Chesz rozlożyć płatność na kilka rat? Znajdź ubezpieczyciela, który umożliwia płatność w więcej niż 2 ratach. Od lat jeździsz bezkolizyjnie? Znajdź totwrzystwo ubezpieczeniowe, które przyznaje dodatkowe zniżki (ponad 60%) za bezszkodową jazdę.

Na rynku znajdziemy również ubezpieczycieli, którzy przyznają dodatkowe zniżki dla wybranych zawodów (lekarze, sędziowie, nauczyciele) czy rolników. Niektóre firmy udzielają również dodatkowych zniżek dla pojazdów o małych pojemnościach (do 0,9) lub pojazdów starszych ale jeszcze niezabytkowych (tzw. zniżki za klasę pojazdu).

Mimo iż obowiązkowe ubezpieczenie OC nie chroni sprawcy zdarzenia, a jedynie poszkodowanych to nie warto wierzyć we wspomniany we wstępie mit, że ta polisa „jest tylko dla policjanta”. Należy mieć świadomość, że większość ubezpieczycieli może dodać do ubezpieczenia OC za darmo atrakcyjne dodatki. To właśnie za ich pomocą towarzystwa ubezpieczeniowe zachęcają klientów do zakupu polisy właśnie u nich. W sytuacji, gdy cena ubezpiecznia OC jest porównywalna w kilku firmach, należy sugerować się tym co dostajemy w gratisie oraz rozpoznawalnością marki TU.

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.