Kto powinien zdecydować się na faktoring pozabankowy?

Znaczna część przedsiębiorstw w Polsce korzysta z zewnętrznych źródeł finansowania – czy to w celach inwestycyjnych, czy jako sposób na radzenie sobie z kłopotami finansowymi firmy. Wśród startupów popularne jest pozyskiwanie środków ze strony funduszy inwestycyjnych, firmy o ugruntowanej pozycji na rynku częściej sięgają po kredyty bankowe, z kolei coraz więcej firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw korzysta z usług firm faktoringowych. Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się, czym jest faktoring pozabankowy, kto może z niego korzystać i dla jakiego rodzaju przedsiębiorstw faktoring jest najbardziej atrakcyjną formą finansowania?

Faktoring – podstawowe informacje

Faktoring to forma finansowania, w której przedsiębiorca zamiast zwyczajnie pożyczać pieniądze od instytucji finansowej, sprzedaje faktury wystawione swoim kontrahentom, za które jeszcze nie otrzymał zapłaty. Z faktoringiem wiąże się kilka pojęć, które należy poznać, by zrozumieć, jak działa ta usługa.

Faktoring – słowniczek pojęć

  • faktor – instytucja świadcząca usługi faktoringowe. Faktorem może być zarówno bank, jak i firma specjalizująca się w faktoringu.
  • faktorant – przedsiębiorca korzystający z usługi faktoringu. Sprzedaje on faktury z długim terminem płatności, aby otrzymać za nie pieniądze natychmiast zamiast oczekiwać, aż czas na spłatę dobiegnie końca.
  • odbiorca – kontrahent faktoranta – firma lub osoba, która zamówiła usługę lub zakupiła towar od faktoranta, otrzymała fakturę, ale jeszcze jej nie spłaciła
  • niewymagalna – faktura wystawiona przez faktoranta musi posiadać status niewymagalnej, aby faktor zdecydował się na jej sfinansowanie. W praktyce oznacza to, że w momencie sprzedaży faktury, do upłynięcia terminu płatności za nią powinno pozostać nie mniej niż 7 dni.

Faktoring bankowy czy pozabankowy? Poznaj różnice!

Faktoring bankowy

Wiele spośród wiodących banków posiada także spółki oferujące klientom biznesowym usługę faktoringu. Kierunek bankowy w faktoringu jest szczególnie atrakcyjny dla dużych przedsiębiorstw o ugruntowanej pozycji na rynku – to właśnie im spółki bankowe najchętniej udzielają faktoringu. Wiąże się to z wymaganiami, które firmy muszą spełnić, by móc skorzystać z faktoringu sygnowanego nazwą banku.

Wymagania te w większości przypadków są tożsame z wymaganiami, jakie bank stawia przed przedsiębiorcą chcącym zaciągnąć standardowy kredyt. Jakich więc kryteriów możemy się spodziewać? Przede wszystkim tych związanych z historią kredytową – aby skorzystać z faktoringu bankowego, przedsiębiorstwo musi wykazać się starannie udokumentowaną historią kredytową. Co więcej, nowe firmy nie powinny liczyć na zbyt wiele w kontekście faktoringu bankowego – bank będzie wymagał zwykle co najmniej rocznego lub nawet dwuletniego stażu w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Co więc przemawia za skorzystaniem z faktoringu bankowego? Koronnym argumentem jest cena – to właśnie banki są w stanie zaoferować najniższe opłaty faktoringowe. Wynika to oczywiście z nieporównywalnie większej dostępności środków finansowych w porównaniu do firm specjalizujących się w faktoringu.

Kto powinien skorzystać z faktoringu bankowego? Przede wszystkim duże firmy, dla których utrudniony dostęp do faktoringu bankowego nie stanowi problemu, a także te, które posiadają rozbudowane struktury administracyjne i nie są zainteresowane dodatkowymi usługami, takimi jak ubezpieczenia od niewypłacalności kontrahenta czy monitoring należności.

Poznaj różnice między faktoringiem a kredytem – https://pragmago.pl/porada/faktoring-a-kredyt-poznaj-roznice/

Faktoring pozabankowy

Usługę faktoringu pozabankowego oferują firmy faktoringowe – to instytucje specjalizujące się w faktoringu. Faktoring pozabankowy cechuje się wysoką dostępnością i nieskomplikowanymi procedurami. Każda firma może skorzystać z faktoringu w firmie faktoringowej, takiej jak PragmaGO – niezależnie od wielkości, wysokości obrotów czy stażu.

Pod kątem finansowym faktoring pozabankowy bierze pod lupę nie finanse faktoranta (patrz słowniczek pojęć na początku artykułu), a odbiorcy – dzieje się tak dlatego, że w ramach usługi faktoringu faktor wypłaca środki faktoringowi z wyprzedzeniem za fakturę, która ma zostać spłacona przez odbiorca. A zatem to właśnie kondycja finansowa odbiorcy ma kluczowe znaczenie – jeżeli będzie słaba, a historia kredytowa dłużnika niewiarygodna, firma faktoringowa może odmówić przyznania przedsiębiorcy limitu faktoringowego.

Dużą zaletą faktoringu pozabankowego jest krótki czas, jaki upływa od złożenia wniosku (online) do wypłaty środków. W większości przypadków cała procedura trwa jeden dzień roboczy.

Kto powinien skorzystać z faktoringu pozabankowego? Małe, średnie i duże firmy, którym zależy na szybkiej realizacji usługi, a także tym, które potrzebują dostępu do szerokiej oferty usług dodatkowych.

Dowiedz się więcej o różnicach między faktoringiem bankowym a pozabankowym.

 

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.