dlaczego warto oszczędzać

Na co zwrócić uwagę wybierając lokatę bankową?

Lokata bankowa to najprostszy produkt, który sprawia, że nasze oszczędności wypracowują zysk. Mimo to lokata lokacie nierówna, a więc wybierając odpowiednią ofertę należy zwrócić uwagę na kilka cech tego produktu.

Wysokość oraz rodzaj oporcentowania

Wysokość oprocentowania jest podstawowym czynnikiem określającym nasz zysk z lokaty. Ważny jest jednak również jego rodzaj. Oprocentowanie lokaty może być stałe, progresywne, bądz uzależnione od rynkowych stóp procentowych (np. WIBOR 3M). Decydując się na stałe oprocentowanie mamy pewność, że nie zmieni się ono podczas okresu trwania lokaty, co sprawia, że zysk możemy obliczyć już w dniu jej założenia.

Częstotliwość kapitalizacji odsetek

Kapitalizacja odsetek polega na dopisywaniu ich do zgromadzonego kapitału. Należy pamiętać, że 2 lokaty o tym samym okresie trwania oraz oprocentowaniu ale innej kapitalizacji odsetek wypracują inny zysk. Im częstsza kapitalizacja tym wyższy zysk z lokaty. Przy krótkoterminowych lokatach banki zazwyczaj kapitalizują odsetki tylko raz, na zakończenie lokaty, kiedy to odprowadzają podatek Belki i wypłacają zysk.

Ograniczenia wysokości min. i max. kwoty lokaty

Obecnie na rynku dostępne są już lokaty z kwotą min. od 200zł. Zazwyczaj kwota max. nie jest ograniczona. Wyjątek stanowią zazwyczaj lokaty promocyjne, które posiadają ograniczenia kwotowe zazwyczaj do 10 000zł i mają na celu przyciągnięcie nowych klientów dzięki wyższemu oprocentowaniu dla tych kwot.

Gdzie można ją założyć

Niektóre lokaty możemy założyć poprzez bankowość elektroniczną, inne tylko w oddziale, a coraz częściej pojawiają się produkty dostępne tylko przez dedykowane aplikacje mobilne.

Produkty dodatkowe

Banki oferując wyższe oprocentowanie na lokatach wymuszają na nas skorzystanie z ich produktów dodatkowych, zazwyczaj konta osobistego. Z czasem ma to nas skłonić do przeniesienia swoich wszystkich pieniędzy do danego banku i korzystania wyłącznie z jego usług.

Czy lokatę można zerwać bez utraty odsetek

Różnie w życiu bywa i zdarzają się sytuację, że zakładmy lokatę, a z czasem potrzebujemy tych pieniędzy na pokrycie jakiegoś wydatku. Banki nie robią problemów z zerwaniem lokaty, jednak najczęściej wiąże się to z całkowitą utratą odsetek. Na rynku znajdziemy jednak też produkty, których zerwanie pozwoli nam zatrzymać przynajmniej część wypracowanych odsetek.

Na zakończenie chciałbym polecić wszystkim szukającym dobrej lokaty bankowej produkt Banku Ochrony Środowiska, a mianowicie e-Lokatę Na Plusie, którą można założyć tutaj. Jest to lokata 3-miesięczna z wysokim oprocentowaniem 2,8% dostępna przez Internet. Poza oferowaniem wysokiego oprocentowania należy podkreślić, że bank jest również przyjazny środowisku. Korzystając z jego usług otrzymujemy odsetki oraz dbamy o wszystko to co nas otacza.

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.