bezpieczne korzystanie z kart płatniczych

Płatność kartą za zakupy przez Internet? To bezpieczne.

Wielu z was pewnie nadal się zastanawia czy płatność kartą za internetowe zakupy jest bezpieczna? Odpowiedź brzmi: tak. Wystarczy tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa dotyczących zarówno dokonywania płatnści, jak i poruszania się w sieci. Dzięki temu nasze pieniądze pozostaną bezpieczne, a zakupy będą udane.

Przeczytaj także: Karta kredytowa a debetowa – czym się różnią?

Nawet największy stacjonarny sklep wielkopowierzchniowy nie może się równać z ogromem oferty do jakiej otrzymujemy dostęp dzięki Internetowi. Mimo to wielu Polaków nadal obawia się robienia zakupów w Internecie. Głównie dlatego, że wiele sklepów wymaga płatności kartą płatniczą. Tymczasem niektórzy mają obawy przed realizowaniem płatności w ten sposób. Czy faktycznie mamy się czego bać? Absolutnie nie. Przy zachowaniu podstawowych i zrozumiałych dla każdego zasad bezpieczeństwa podczas dokonywania zakupów online, ten sposób realizacji transakcji jest bezpieczniejszy od zakupów w realnej rzeczywistości, gdy kartę np. wręczamy sprzedawcy, czy kelnerowi.

Proces płatności kartą

Procedura jest niezwykle prosta i nie wymaga od nas wykonania zbyt wielu czynności. Finalizując transakcję, czyli potwierdzając zamówienie wystarczy wybrać kartę, jako metodę płatności. System odsyła nas do specjalnego formularza, gdzie musimy uzupełnić dane karty. Wymagane jest podanie numeru karty, jej daty ważności oraz kodu CVV2/CVC2. Numer ten znajduje się na odwrotnej stronie karty, w pobliżu paska podpisu. Składa się zaledwie z trzech cyfr. Naszym kolejnym i zarazem ostatnim krokiem jest zatwierdzenie transakcji. Teraz musimy zaczekać na odpowiedź ze strony centrum rozliczeniowego. Po sprawdzeniu autentyczności i ważności karty oraz poprawności wpisanych danych agent rozliczeniowy dokonuje autoryzacji karty. Następnie bank obciąża naszą kartę na określoną w transakcji kwotę. Pieniądze za pośrednictwem centrum rozliczeniowego przekazywane są do odbiorcy. Proces ten jest błyskawiczny i całkowicie bezpieczny, a płatności dokonamy przy użyciu zarówno zwykłych kart płatniczych, jak i kart kredytowych oraz debetowych.

Zasady ogólne bezpiecznych płatności

Według organizacji VISA zajmującej się wydawaniem kart płatniczych, podstawowe zasady realizowania bezpiecznych płatności można streścić w następujących kilku zdaniach:

  • Wybierajmy znane sklepy internetowe, jeżeli nie znamy danego sklepu, warto zawczasu – przed transakcją – sprawdzić, czy dana placówka e-handlu zasługuje na zaufanie.
  • Nigdy nie ujawniamy online numeru PIN do naszej karty.
  • Upewniamy się, że nasze dane transakcyjne (nr karty, data ważności) są przesyłane szyfrowanym kanałem; w przeglądarce internetowej powinniśmy szukać symbolu kluczyka lub kłódki, sam adres strony internetowej sklepu powinien zaczynać się od zwrotu https:// a nie http://
  • Pamiętajmy o tym, by przechowywać dane transakcyjne, zachowujmy też e-maile z danymi o zakupie, jakie sklepy niemal zawsze wysyłają klientom.
  • Przed dokonaniem zakupu zapoznajemy się z warunkami dostawy i zwrotu towaru – unikamy w ten sposób sprzedawców nie przyjmujących zareklamowanych towarów. Warto zaznaczyć, że duże sklepy bardzo czytelnie informują zarówno o kosztach dostawy, czasie i warunkach zwrotu.

Jak już wspminałem we wstępie płatności kartą w Internecie są bezpieczne przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności. W związku z tym nie musisz się już niczego obawiać i wreszcie możesz zacząć wyszukiwać okazji na e-zakupach.

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.