zmiany w przeglądach technicznych 2017

Zmiany w przeglądach technicznych 2017 – czy warto się obawiać?

Nowe przepisy dotyczące przeglądów technicznych samochodów zaczynają obowiązywać od 13 listopada 2017 roku. Co ulegnie zmianie? Czy należy się obawiać?

Przegląd techniczny w Polsce to formalność?

Z definicji ustawowej wynika, że okresowy przegląd techniczny pojazdu powinien służyć wyeliminowaniu samochodów niesprawnych oraz zagrażających bezpieczeństwu na drodze. Jak to wygląda w praktyce? Niestety mimo poprawy względem lat ubieglych nadal często spotykane są sytuacje, w ktorych przegląd to fikcja. System jest wadliwy, a wielu diagnostów za dodatkową opłatą przymyka oko na wszelkie usterki i dopuszcza do jazdy każdy samochód.

Przeczytaj także: Jak i kiedy można wypowiedzieć OC?

Nowe przepisy dotyczące przeglądów technicznych pojazdów od 13 listopada 2017

Zmiany w przepisach dotyczą przede wszystkim płatności za badanie. Do tej pory właściciel pojazdu płacił za wpis do dowodu rejestracyjnego po odbytym badaniu pojazdu. Po zmianach płatność będzie odbywała się z góry, a więc niezależnie od tego czy pojazd przejdzie badanie pozytywnie czy nie.

Co równie ważne, wynik badania ma od razu trafiać do internetowej bazy danych Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dostęp do tych informacji będzie miała m.in. policja, co ma odstraszyć diagnostów od oszustw. Powód niezaliczenia badania zobaczy także pracownik kolejnej stacji diagnostycznej, do której pojedzie kierowca z niesprawnym autem, będzie więc wiedzieć, czemu przyjrzeć się dokładnie. Koniec końców, z tego rozwiązania skorzysta także kierowca, który będzie chciał kupić używane auto. W bazie danych będzie mógł sprawdzić, czy samochód nie miał wcześniej wykrytych przez diagnostów problemów.

Kto musi bać się zmian w przepisach?

Obawiać nie powinni się właściciele samochodów nowych bądź kilkuletnich. Możemy się jednak spodziewać, że nowe przepisy poważnie uderzą w rynek wtórny oraz posiadaczy dużo starszych pojazdów. Jeżeli wprowadzane od jesieni zmiany rzeczywiście znacząco uszczelnią system, to z polskich dróg powinno zniknąć sporo starych pojazdów. Choć wielu kierowców będzie narzekać, to trzeba ocenić, że wszystko idzie w dobrym kierunku. System przeglądów technicznych trzeba było naprawić już dawno temu. Przestarzałe i niesprawne samochody wpływają na bezpieczeństwo na drogach nas wszystkich.

Przegląd techniczny pojazdu – cena 2017

99 zł – Badanie okresowe samochodu o  masie całkowitej do 3,5 t
98 zł – Badanie techniczne samochodu do 3,5 t po raz pierwszy (samochód sprowadzony z zagranicy)
63 zł – Badanie motocykla
79 zł – Badanie przyczepy
162 zł – Badanie samochodu z instalacją gazową
99 zł – Badanie samochodu TAXI
162 zł – Badanie samochodu TAXI z instalacją gazową
147 zł – Badanie samochodu przystosowanego do nauki jazdy
149 zł – Badanie samochodu uprzywilejowanego
82 zł – Badanie samochodu po zmianach konstrukcyjnych
94 zł – Badanie pojazdu po kolizji drogowej z zabranym dowodem rejestracyjnym
35 zł – Badanie pojazdu po zamontowaniu haka holowniczego

Według najnowszych statystyk przeglądu technicznego w Polsce nie przechodzi co 50 auto, w Niemczech co 6. Opinia dotycząca skuteczności diagnostów nasuwa się sama. A Ty musisz obawiać się zmian w przepisach? Co o nich myślisz?

Przeczytaj także: Od czego zależy wysokość OC samochodu?

Podobne

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.

4 comments

  1. Te osoby które na bieżąco robią przy autach, to co jest przy nich dorobienia, nie będą miały się czego obawiać. Niech się boją Ci którzy jeżdżą wrakami, które w ogóle nie powinny wyjeżdżać na ulicę.

  2. Ja jestem za również, trupy znikną z ulic. Ale są też głupie paragrafy tak jak Nie-oryginalna kierownica. Często jezdzę po torach wyścigowych i seryjna kierownica jest dla mnie mordęgą, sportowa kierownica jest dużo lepsza, a mimo że posiada homologację to diagności się czepiają.
    To jest troche chore. bo kierownica powinna być dopuszczalna.

  3. ehhh teraz zamiast 100zl bd trzeba placic 200 zeby bokolot przeszedl przeglad. fakt faktem nowe samochody nie sa zagrozone, ale uwazam ze polowa osob jezdzaca nowymi autami to buraki ktorzy wygrali prawo jazdy w lays-ach. zamiast podnoszenia oplat za auto powinni wprowadzic obowiazkowy dla (50 + ) ponowny test psychologiczzny i sprawdzajacy kwalifikacje poniewaz yto starzy ludzie powoduja zagrozenie na drodze a nie ”stare” auta (niektore z nich to lepsze perelki niz te z 2k17 ) :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.