lokata czy konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe czy lokata – porównanie

Konta oszczędnościowe oraz lokaty terminowe to dwie najpopularniejsze formy oszczędzania pieniędzy. Swoją popularność zawdzięczają głównie bezpieczeństwu deponowanych środków ze względu na znikome ryzyko. Bezpieczeństwo obu instrumentów finansowych zapewniane jest przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, co powoduje, że są na nie chętni mimo stosunkowo niskiego oprocentowania. W artykule postaram się dokonać porównania tych form oszczędzania, a co za tym idzie wskazania dla kogo korzystniejsze jest oszczędzanie na koncie oszczędnościowym, a kto powinien skorzystać z oferty lokaty bankowej. O oszczędzaniu przy użyciu konta oszczędnościowego pisałem już w artykule Zalety konta oszczędnościowego.

Oprocentowanie

Zarówno konta oszczędnościowe jak i lokaty bankowe zapewniają deponującym stosunkowo niskie oprocentowanie. W przypadku tych pierwszych oprocentowanie zazwyczaj mieści się w granicach 2-3% w skali roku. Zazwyczaj można liczyć na wyższe oprocentowanie w początkowym okresie od skorzystania z oferty dla nowych środków. W przypadku lokat bankowych najkorzystniejsze oprocentowanie waha się w granicach 4-5% w skali roku co również nie rzuca na kolana. Najkorzystniejsze oprocentowanie znów mają oferty promocyjne dla nowych klientów z reguły przy lokatach 2 lub 3 miesięcznych. Analizując oprocentowanie pod kątem zysku należy również pamiętać o tzw. podatku Belki, który uszczupli nasze zyski zarówno z lokaty, jak i z konta oszczędnościowego.

Okres inwestycji/oszczędzania

Oszczędzając na koncie oszczędnościowym deponujemy nasze środki bezterminowo, tzn. w każdej chwili możemy je wypłacić. Możemy także dokonywać wpłat na konto oszczędnościowe co zwiększy nasz kapitał inwestycyjny. W przypadku lokat bankowych mamy z góry określony termin lokaty, po którym możemy ją odnowić lub nie. W przypadku lokat promocyjnych odnowienie lokaty zazwyczaj następuje na zwykłych warunkach jakie w danym momencie oferuje bank. Wpłacamy określoną sumę i nie możemy ani jej zwiększyć, ani uszczuplić. W przypadku chęci wypłaty środków następuje zerwanie lokaty, które najczęściej skutkuje utratą całości lub części zysków.

Ryzyko/Bezpieczeństwo inwestycji

Zarówno lokaty bankowe, jak i konta oszczędnościowe należą do najbezpieczniejszych form oszczędzania, ze względu na gwarancje BFG dotyczące depozytów. W związku z tym są świetną formą oszczędzania dla osób nielubiących ryzyka i stawiających na pierwszym miejscu bezpieczeństwo inwestowanych środków. Bankowy Fundusz Gwarancyjny chroni w całości depozyty do równowartości w złotówkach kwoty 100 000 euro.

Lokata czy konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe korzystniejsze jest dla osób, które chcą mieć swoje pieniądze stale pod ręką. Nie wiedzą, kiedy będą im potrzebne, w związku z czym nie są w stanie zaplanować lokaty, która wygasłaby przed tym momentem. W związku z tym decydują się na trochę niższe oprocentowanie, ale nie ryzykują utraty wyższego oprocentowania. Konto oszczędnościowe może pełnić również rolę świnki skarbonki, kiedy będziemy na nie wpłacać mniejsze kwoty (polecam artykuł o tym ile należy zarabiać żeby oszczędzać). Po uzbieraniu większej kwoty warto jednak ulokować te środki na lokacie bankowej ze względu na wyższe oprocentowanie. Po wybraniu optymalnego dla nas narzędzia oszczędzania, zachęcam do skorzystania z porównywarki ofert bankowych, która umożliwi wybór najkorzystniejszej oferty.

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.