jak być niezależnym finansowo

5 nawyków, które uniemożliwiają Ci osiągnięcie finansowej niezależności

Jakiś czas temu na stronie pojawił się artykuł, który dotyczył 10 czynności, które pozwolą osiągnąć finansową wolność (przeczytaj tutaj), a dziś przedstawię 5 złych nawyków, które uniemożliwiają nam osiągnięcie tej wolności. Wyeliminowanie błędnych zachowań oraz wdrożenie tych prawidłowych przybliży Cię do osiągnięcia finansowej niezależności.

Dlaczego nadal nie jesteś niezależny finansowo?

1. Nie kontrolujesz swoich wydatków. Niezależnie od tego ile zarabiasz wychodzisz z założenia, że nie ma sensu spisywać swoich wydatków. Efekt jest taki, że nie panujesz nad swoimi pieniędzmi. Spisywanie wydatków umożliwia racjonalne dysponowanie środkami oraz uświadamia, w których kategoriach wydatków przeginasz.

2. Nie oszczędzasz. Wychodzisz z założenia, że jesteś jeszcze na tyle młody, że nie ma sensu oszczędzać, a w życiu trzeba się wyszaleć. Nic bardziej mylnego. Gdy jesteś młody masz większe możliwości oszczędzania, niż wtedy gdy będziesz starszy i będziesz musiał utrzymać rodzinę.

3. Kupujesz bo Cię stać. Widzisz coś, podoba Ci się i myślisz: kupię – przecież pracuję i zarabiam. Potem okazuje się, że rzecz nie jest Ci potrzebna bo masz wiele podobnych. Gdy kupujesz lepiej pomyśl czy jest Ci to potrzebne, a nie czy Cię stać.

4. Kupujesz bo inni też to mają. Ktoś ma fajną koszulę, uważasz, że też musisz mieć. Wszyscy mają nowoczesne smartfony, też musisz mieć, mimo iż nie korzystasz nawet z połowy ich funkcji. Pomyśl, że Ty również masz fajne rzeczy, których nie mają inni.

5. Myślisz, że zakupy poprawiają nastrój. Zły dzień w pracy lub kłótnia w związku, więc dla poprawy humoru kupujesz sobie coś nowego. To uzależnia, portfel staje się pusty, a problemy w pracy czy związku nie znikają.

Zarabiasz dość dobrze, ale zupełnie nic lub niewiele jesteś w stanie odłożyć? Żyjesz od pierwszego do pierwszego, nie zważasz na kasę, bo Ci wystarcza? Zdajesz sobie sprawę z tego, że jest to bardzo złudne? Wiesz, że lepiej zamiast szaleć i żyć chwilą, racjonalnie spojrzeć na Twoją przyszłość? Zacznij od uświadomienia sobie swoich nawyków, a następnie popracuj nad nimi.

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.