historia pojazdu z zagranicy

Cios w nieuczciwych handlarzy samochodów – darmowa historia pojazdu już jest!!

Od piątku 15.12 na portalu Historiapojazdu.gov.pl mamy już możliwość bezpłatnego sprawdzenia historii samochodu sprowadzonego z zagranicy i zarejestrowanego w Polsce. Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa cyfryzacji od przyszłego roku funkcjonalność ta zostanie rozszerzona o sprawdzanie pojazdów kupowanych za granicą.

Przeczytaj także: Rejestracja samochodu z zagranicy – krok po kroku

W systemie widoczne są obecnie pojazdy sprowadzone z zagranicy i już zarejestrowane w Polsce. Aktualnie w ewidencji dostępne są auta pochodzące z wybranych krajów europejskich (m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji) a także z USA i Kanady. W sumie to 21 rynków, z których dziś pochodzi ponad 4,5 mln aut zarejestrowanych w Polsce. W przyszłości możliwe jest rozszerzenie usługi o kolejne kraje, w tym m.in. o Niemcy.

Jeżeli samochód znajduje się w bazie, to w zakładce „Dane zagraniczne” wyświetlimy informacje w siedmiu kategoriach: kradzież, złomowanie, powypadkowy, uszkodzony, przekręcony licznik, niedopuszczony do ruchu oraz informację o tym, czy służył jako taxi.

W styczniu 2018 r. usługa zostanie rozszerzona o auta, które jeszcze nie znalazły się w Centralnej Ewidencji Pojazdów (czyli nie są jeszcze zarejestrowane na terenie Polski), a np. już są oferowane do sprzedaży. Będzie to wymagało logowania się do systemu za pomocą profilu zaufanego (eGO).

Bez logowania (wystarczy nr rej. i VIN pojazdu oraz data pierwszej rejestracji) nadal będzie można sprawdzić m.in. odczyt licznika zarejestrowany podczas badań technicznych, informację o ubezpieczeniu OC i liczbie właścicieli, a także czy pojazd nie jest oznaczony w bazie jako kradziony.

Sprawdź koniecznie: Filmy i seriale w showmax.com za darmo!!

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.