czy warto studiować angielski

Czy warto studiować anglistykę? Możliwości absolwentów na rynku pracy

Czy warto iść na studia? Jeżeli tak, jaki kierunek wybrać, aby znaleźć dobrą pracę? W jaki sposób rynek pracy weryfikuje przydatność danych studiów? Te pytania zadają sobie zarówno maturzyści, jak i osoby pracujące, które pragną się dalej rozwijać lub rozważają przebranżowienie.

Tylko studia techniczne gwarancją znalezienia pracy?

W Polsce od kilku lat ciągle powtarzany jest stereotyp, że absolwenci studiów technicznych mają o wiele większe możliwości na rynku pracy od humanistów. Według obiegowych opinii po kierunku technicznym absolwent może znaleźć szybciej posadę w wyuczonym zawodzie, a co za tym idzie – otrzymać szansę na sukces. Nadal istnieje kilka ciekawych kierunków humanistycznych – wbrew stereotypom – których ukończenie pomoże znaleźć ciekawą i dobrze płatną pracę. Jednym z nich jest m.in. filologia angielska.

Angielski to obecnie język urzędowy w 54 krajach świata. Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej około 20 proc. Polaków powyżej 15. roku życia potrafi mówić po angielsku. Umiejętność posługiwania się językiem angielskim stanowi obecnie powszechne zjawisko, dlatego wydawać mogłoby się, że rynek pracy nie potrzebuje osób po filologii, ponieważ niedługo każdy będzie mówił po angielsku. Ukończenie studiów wyższych w tym kierunku daje jednak o wiele większe możliwości.

Na filologa czeka nie tylko praca nauczyciela czy tłumacza, ale również wiele innych ciekawych zawodów. Głównie dzięki temu, że kierunki filologiczne stosunkowo łatwo połączyć z innymi studiami, pracą, stażem. W jaki sposób więc pokierować swoją edukacją, by spełnić się zawodowo jako filolog i odnieść sukces na rynku pracy?

Zalety nauki języka angielskiego

Należy mieć świadomość, że znajomość języka angielskiego umożliwia odnalezienie się w każdym miejscu na świecie. Dzieje się tak, ponieważ to najbardziej powszechny i dominujący język komunikacji międzynarodowej. Według różnych badań i szacunków do 2050 roku połowa populacji świata będzie posługiwała się biegle angielskim. Doskonała jego znajomość umożliwia nie tylko podróżowanie czy poznawanie innych kultur, ale przede wszystkim podjęcie pracy w dowolnym zakątku świata. Jest to również język nauki, co sprawia, że większość nowinek publikowanych jest właśnie w nim, a dostęp do najbardziej aktualnych informacji naukowych czy biznesowych oznacza konieczność znajomości angielskiego.

HemPoland to pierwsza w Polsce prywatna firma, która uzyskała licencję na prowadzenie upraw i przetwórstwa konopi włóknistych. Od początku istnienia stawiamy na dynamiczny rozwój i inwestujemy w rozwiązania innowacyjne na skalę światową. 

W dzisiejszych czasach umiejętność posługiwania się jednym językiem obcym to konieczność. Rynek pracy jednak coraz częściej wymaga znajomości przynajmniej dwóch. Odpowiedzią na takie potrzeby jest studiowanie filologii, ponieważ zapewnia ona znajomość dwóch języków obcych bez inwestowania w dodatkowe kursy i zajęcia.

Jaką szkołę wyższą wybrać?

Gdzie szukać dobrych ośrodków kształcenia? Warto wziąć pod uwagę ofertę nie tylko uczelni państwowych, ale i szkoły prywatne. Plusami są:

  • indywidualne podejście do ucznia,

  • możliwość szybkiego wprowadzania zmian,

  • nacisk na praktyczne umiejętności,

  • kameralna atmosfera,

  • często kadra na uczelniach prywatnych składa się z praktyków.

Dobrze sprawdzić kilka szkół wyższych, ponieważ wiele ośrodków oferuje anglistykę, ale tylko niektóre mają wszystkie te zalety jednocześnie. Przykładem dobrych praktyk jest filologia angielska na Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Praktyczne podejście do zajęć o charakterze nastawionym na interakcję oraz liczne ćwiczenia i seminaria prowadzone w języku angielskim to największe plusy.

uczelnia vistula

Co można robić po filologii angielskiej?

Jak już wcześniej wspomniałem, studia językowe stosunkowo łatwo można połączyć z innym kierunkiem, co daje absolwentowi nieograniczone możliwości na rynku pracy, a nawet szansę na karierę międzynarodową. Dawno minęły już czasy, gdy ukończenie filologii angielskiej wiązało się z koniecznością podjęcia pracy nauczyciela. Obecnie filolodzy pracują m.in. jako tłumacze, lektorzy, redaktorzy czy pracownicy działów PR i HR. Ukończenie studiów językowych stanowi przepustkę do wielu różnych zawodów.

Podsumowując, chcę jeszcze raz podkreślić, że w dobie globalizacji świadomość kulturowa i znajomość języków obcych – przede wszystkim języka angielskiego – są niezwykle cenionymi i poszukiwanymi umiejętnościami na rynku pracy. Właśnie dlatego warto rozważyć filologię angielską jako przyszłościowy kierunek studiów.

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.