czy warto mieć ubezpieczenie na życie

Czy warto posiadać ubezpieczenie na życie?

Nikt z nas potrafi w 100% przewidzieć co będzie jutro. Każda sekunda naszego życia, stanowi dla nas tajemnicę. Natomiast, gdy wydarzy się coś złego, umrzemy, lub pojawią się poważne problemy zdrowotne, wtedy po prostu jest już za późno. Jeżeli masz wątpliwości, to mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi zrozumiesz, że polisa na życie jest niezbędna. Jeśli masz rodzinę, dzieci, polisa jest dla nich najpotrzebniejszym zabezpieczeniem. Nie pozwól, by oprócz cierpienia i bólu po utracie Ciebie, Twoi bliscy zostali jeszcze z problemami finansowymi.

Szukasz dobrego ubezpiecznia na życie? Zajrzyj tutaj: https://www.nn.pl/dla-ciebie/zycie-i-zdrowie/ubezpieczenie-na-zycie.html

Od czego polisa musi, a od czego może chronić?

Każde ubezpieczenie na życie to podstawa i rozszerzenia. W podstawie znajduje się tylko jedno zdarzenie i jest nim zgon głównego ubezpieczonego, więc polisa z minimalnym zakresem ma na celu przede wszystkim finansowe zabezpieczenie najbliższych właściciela ubezpieczenia.

Jednak za niewielką opłatą można wykupić kilka przydatnych rozszerzeń, typu:

  • świadczenie za każdy dzień pobytu w szpitalu,
  • pieniądze z polisy za zdiagnozowanie poważnej choroby,
  • zorganizowanie wizyt lekarskich i rehabilitacji po wypadku,
  • świadczenie za urodzenie dziecka,
  • odszkodowanie za doznanie częściowego lub trwałego inwalidztwa,
  • wsparcie finansowe w przypadku niezdolności do pracy po wypadku.

Rozszerzeń jest wiele, nie wszystkie trzeba mieć, szczególnie, gdy zależy nam na niskiej składce, ale część powinna stać się zestawem obowiązkowym, np. zdarzenia dotyczące nieszczęśliwego wypadku – złamanie, leczenie szpitalne, operacja, leczenie rehabilitacyjne, assistance medyczne.

Bardzo często powtarzanym błędem jest wybór większości dostępnych rozszerzeń, co wpływa oczywiście na ostateczną cenę składki. Nie każdy z nas potrzebuje ochrony od wypadków komunikacyjnych (np. osoby, które pracują w domu i nie posiadają prawa jazdy) czy ochrony od poważnych zachorowań (osoby młode, dbające o zdrową dietę i aktywny tryb życia). Wybierajmy dodatkową ochronę rozsądnie, uwzględniając istniejące zagrożenia i wykluczając te mało prawdopodobne.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie polisy na życie?

  • Nazwy polis ubezpieczeniowych – każde TU ustala dowolnie nazwy programów ubezpieczeniowych w polisach ochrony życia. Polisy mogą mieć dowolny zakres ochrony i różne nazwy, dlatego trudno je porównać między sobą. Ubezpieczenie na życie często jest łączone z polisami dodatkowymi, z których nie można zrezygnować.
  • Suma ubezpieczenia – to najważniejszy element polisy ochronnej na życie i zdrowie. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym większe świadczenie na wypadek losowego zdarzenia.
  • Okres ubezpieczenia – polisy na życie zawieramy na długi okres, minimum 5 lat.
  • Wariant ochrony – szczególnie ważny w polisach dodatkowych, które chronią nasze zdrowie razem z ubezpieczeniem na życie.
  • Wybór ubezpieczenia to ważny moment. Wymaga uwagi i czasu, dlatego nie podejmujmy decyzji w pośpiechu.
  • Ubezpieczenia na życie mają charakter długoterminowy, zawieramy je na wiele lat. Dlatego warto dokładnie sprawdzać warunki polisy.
  • Pamiętajmy o przeczytaniu Ogólnych Warunków Ubezpieczenia – OWU.

Pewnie zastanawiasz się, czy każda osoba musi wykupić polisę na życie? Otóż nie. Jeżeli masz oszczędności, które przewyższają potencjalne sumy ubezpiecznie to zamiast płacić dodatkowe składki upsaż na wypadek śmierci swoich najbliższych i dalej gromadź swoje oszczędności. Z ubezpieczenia możesz również zrezygnować, jeżeli jesteś singlem i nie musisz zapewniać bezpieczeństwa finansowego swoim najbliższym. Musisz zrozumieć, że pieniądze z ubezpieczenia nie są dla Ciebie i na ubezpieczniu nie masz zarabiać, ale dzięki ubezpieczeniu jesteś w stanie zabezpieczyć finansowo swoją rodzinę. Bo bezpieczeństwo rodziny jest chyba dla Ciebie najważniejsze prawda?

 

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.