dylematy inwestowania książka podedworna

Dylematy inwestowania czyli rozumiem w co inwestuje…

Czy istnieje jedna, najważniejsza zasada inwestowania? Jeżeli tak to jak ona brzmi? Według mnie ta zasada jest następująca: inwestuję wyłącznie w sposób, którego działanie doskonale rozumiem. W związku z tą regułą każdy chcący inwestować i osiągać wyższe stopy zwrotu musi stale pogłębiać swoją wiedzę. Na początek polecam lekturę książki Dylematy inwestowania autorstwa Doroty Podedwornej – Tarnowskiej.

W nawiązaniu do wstępu pragnę podkreślić, że inwestycje są tak naprawdę dla każdego. Różnić się jedynie powinien ich stopień trudności, ponieważ jest on zależny od naszej wiedzy ekonomicznej. Osoby, które nie nabyły tej wiedzy powinny zadowolić się inwestycjami w lokaty i konta oszczędnościowe, ponieważ tym sposobem minimalizują ryzyko straty kapitału. Chcąc inwestować w bardziej złożone instrumenty finansowe (np. fundusze) powinny najpierw zdobyć odpowiednią wiedzę na ten temat.

Tego typu podejście uchroni nas przed złymi inwestycjami w instrumenty, których działania nie rozumiemy, a kuszą wysokimi zyskami (sytuacja z polisolokatami i wielu oszukanymi, którzy tak naprawdę nie wiedzieli w co inwestują, ponieważ nie doczytali). W związku z tym jeszcze raz podkreślam, że warto poszerzać swoją wiedzę o finansach, zamiast ślepo ufać doradcom (przeczytaj jak nas naciągają).

Jak już wspomniałem we wstępie, jestem po lekturze książki Dylematy inwestowania i pragnę polecić ją wszystkim, którzy chcą dowiedzieć się jak bezpiecznie pomnażać swój kapitał. Zaletą książki jest z pewnością różnorodność tematów dotyczących inwestycji – od omówienia metod używanych do oceny ich efektywności aż po prezentację różnych rodzajów produktów inwestycyjnych, a dodatkowo każdy rozdział jest wsparty przykładami obrazującymi omawiane zagadnienia. Do atutów publikacji należy także aktualność poruszanych w niej problemów, zwłaszcza w obliczu dynamicznych zawirowań, które występują na rynkach finansowych.

„Dylematy inwestowania” to z całą pewnością pozycja warta uwagi – stanowiąc cenne źródło wiedzy o konkretnych problemach dotyczących inwestowania, może być inspiracją zarówno dla osób stawiających pierwsze kroki w tej dziedzinie, jak i dla praktyków rynku finansowego, osób zajmujących się inwestowaniem w pojedyncze produkty czy też podejmujących codzienne decyzje portfelowe.

Porównaj ceny – Dorota Podedworna – Tarnowska – Dylematy inwestowania

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.