Handlowanie funduszami ETF – od czego zacząć?

W obecnych czasach wiele osób chcąc zwiększyć posiadany kapitał decyduje się na inwestowanie. Na szczęście, rynek finansowy oferuje mnóstwo możliwości w tej materii, a tylko od danej osoby zależy to, z których konkretnie zechce skorzystać. Wśród początkujących inwestorów bardzo popularne w ostatnim czasie są fundusze ETF. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej temu, jakie posiadają zalety oraz przede wszystkim, w jaki sposób w nie zainwestować.

Handlowanie funduszami ETF – od czego zacząć?

W świecie inwestycyjnym bardzo wiele zależy do potrzeb i możliwości samego inwestora. Wielu z nich jako główny cel stawia sobie wybór rozwiązań, które z jednej strony dają szansę na osiągnięcie zysku, a z drugiej ograniczają ryzyko do minimum. Jedną z opcji w tym zakresie są właśnie fundusze ETF, których dotyczy nasz dzisiejszy artykuł.

Co to są fundusze ETF?

Wiele osób być może słyszało już o ETF, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym w istocie są fundusze ETF i jak podejść do tego tematu. Tymczasem, pod pojęciem funduszy ETF kryją się fundusze indeksowe, czyli takie, których rzeczywista wartość stanowi odzwierciedlenie wartości aktywów, których dotyczą. Chodzi w tym wszystkim o to, że fundusze te emitują tzw. jednostki uczestnictwa, które może nabyć każdy inwestor, stając się współwłaścicielem określonej części majątku danego funduszu ETF. Pozyskane w ten sposób środki fundusz reinwestuje w liczne instrumenty, w tym akcje, obligacje, kryptowaluty i wiele innych. Potencjalny zysk lub strata traderów są uzależnione później od tego, czy aktywa zyskają na wartości, czy też ich cena zmaleje. O funduszach ETF mówi się, że należą do sektora inwestycji zbiorowych, co w pełni oddaje ich charakter.

Inwestowanie w ETF w praktyce

W fundusze ETF inwestują w tej chwili nie tylko osoby prywatne, ale też duże podmioty finansowe takie jak banki, towarzystwa ubezpieczeniowe i liczne korporacje. Najważniejsze przy inwestowaniu w ETF jest znalezienie dobrego rachunku tradingowego, np. na nagradzanej platformie Saxo. Użytkownik zyskuje wówczas dostęp do tysięcy funduszy z całego świata, które inwestują w mnóstwo sektorów, w tym ochronę środowiska, medycynę, nowe technologie i wiele innych. Sprawdzony broker ETF to podstawa jeżeli chce się myśleć o zwiększeniu swoich szans w tym obszarze, szczególnie jeśli dopiero zaczyna się przygodę w tym świecie.

Handel funduszami ETF – o czym pamiętać?

Inwestowanie w fundusze ETF może być celem samym w sobie lub po prostu opcją na zdywersyfikowanie swojego portfela o w miarę bezpieczny instrument. ETF poleca się w szczególności osobom, które nie posiadają dużego doświadczenia i wiedzy w zakresie inwestowania, choć nie tylko. Duży poziom bezpieczeństwa jeśli chodzi o fundusze ETF wynika przede wszystkim z faktu, że stoją za nimi profesjonaliści, którzy doskonale znają rynek i działają na nim od lat. Mimo wszystko, z każdą inwestycją wiąże się ryzyko utraty pieniędzy, dlatego zawsze trzeba podchodzić do tego ze zdrowym rozsądkiem i bez emocji, które mogą przeszkadzać w podejmowaniu dobrych decyzji.

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.