Kantory internetowe – oszczędność czasu i pieniędzy

Kantory internetowe funkcjnują na polskim rynku już od kilku lat i dla wielu posiadaczy kredytów walutowych okazały się strzałem w dziesiątkę, umożliwiającym zaoszczędzenie bardzo dużych sum. Z kantorów internetowych korzystają także przedsiębiorcy, podobnie jak kredytobiorcy, czerpiąc z tej formy wymiany pieniędzy niemałe korzyści. Dlaczego kantor internetowy ma kursy niższe niż stacjonarny?

Działalność w Internecie jest tańsza

W przypadku kantorów internetowych oszczędzają wszyscy. Zacznijmy od samych kantorów, które oszczędzają na wielu kosztach dotykających kantory stacjonarne: opłacanie wysokiego czynszu, wysokie koszta związane z transportem gotówki, odpowiednie zabezpieczenie, firma ochroniarska i wiele innych, ukrytych kosztów związanych z prowadzeniem stacjonarnej działalności omijają kantory internetowe. Nie musimy jednak obawiać się o bezpieczeństwo. Kantory internetowe działają na systemach, które są odpowiednio zabezpieczone, a przy tym – intuicyjne. Dane klientów są szyfrowane.

Jak oszczędzają klienci?

Kursy walut w kantorze internetowym są niższe niż w stacjonarnym, zatem dla klientów wybór jest prosty, a założenie konta w takim kantorze to tylko kwestia czasu, szczególnie, jeśli często korzystamy z wymiany walut. Kolejnym aspektem, o którym warto wspomnieć w kontekście klientów, jest oszczędność czasu. Dużą zaletą kantorów internetowych jest możliwość wymiany pieniędzy bez wychodzenia z domu. Odchodzą tu zatem dodatkowe koszty paliwa czy biletów, co jest dodatkową korzyścią dla i tak bardzo niskich cen w kantorach internetowych. Wymienić pieniądze możemy o dowolnej porze i z dowolnego miejsca.

Podobnie jak w przypadku sklepow internetowych, tak i kantory internetowe zaczęły korzystać z systemu przelewów natychmiastowych. Choć niekiedy na realizację transakcji musimy czekać kilka dni, standardem stają się przelewy natychmiastowe. Kantory otwierają własne rachunki w tzw. bankach współpracujących i gdy zlecamy przelewy walutowe z kantoru do takiego banku, nie wychodzi on poza jego system. To oznacza, że może zostać zaksięgowany jako przelew wewnętrzny. Nie tylko oszczędzamy czas, ale i pieniądze, bo tego typu transakcje są darmowe.

Opłata za wymianę waluty, czyli wysokość spreadu walutowego

Spread walutowy, który doliczany jest zarówno do kursów kupna jak i kursów sprzedaży walut, określa kwotę jaką zapłacimy za wymianę waluty. Im mniejszy spread operator doliczy do kursów walut, tym wymiana jest tańsza dla klienta. Jeśli chodzi o oszczędności na wymianie waluty, w dzisiejszych czasach, oprócz spreadu walutowego pod uwagę bierze się także dostęp do aktualizowanych kursów walut zgodnie z rzeczywistymi zmianami na rynku walutowym. Pozwala to klientom wykorzystać zmiany na rynku walutowym na swoją korzyść.

Jeśli systematycznie chcesz oszczędzać na wymianie walut, jedyne co musisz zrobić to założyć konto walutowe w banku i zacząć wymieniać walutę przez kantor online. Mówiąc w skrócie, e-kantor jest to serwis, który umożliwia bezgotówkową wymianę walut wykorzystując do tego własny system oraz system bankowości internetowej. Zasilasz środkami np. w złotych konto w kantorze internetowym, wybierasz walutę jaką chcesz kupić oraz jej ilość, zatwierdzasz transakcję, a następnie, wymienione środki przelewasz na swoje konto walutowe w banku.

Chociaż pierwsze kantory internetowe powstały 8 lat temu, do dzisiaj żadnemu z innych operatorów nie udało się zaoferować klientom niższych spreadów walutowych. Nic także na rynku nie zapowiada, żeby miało się to wkrótce zmienić.

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.