Po co pożyczać od mamy skoro jest wonga.com?

Każdy z nas niejednokrotnie pożyczał pieniądze od najbliższych – najczęściej były to drobne kwoty, które nie obciążały zbytnio naszej rodziny. Warto jednak zastanowić się, czy zaciąganie zobowiązań finansowych u rodziców, dziadków czy przyjaciół jest najlepszym możliwym rozwiązaniem; nawet, jeśli chodzi o niewielkie sumy pieniędzy. Obecnie pożyczanie pieniędzy nie jest już tak trudne jak kiedyś, zwłaszcza, gdy zdecydujemy się na skorzystanie z oferty jednej z firm pożyczkowych, np. wonga.com.

W momencie, gdy brakuje nam 100 czy 200 zł na nieoczekiwane wydatki, w pierwszej kolejności zwracamy się na ogół do naszych najbliższych – uważamy, że to najwygodniejsze rozwiązanie, ponieważ pieniądze dostajemy do ręki i nie ponosimy żadnych kosztów pożyczki. Nie zastanawiamy się przy tym, czy zaciągnięte zobowiązanie nie obciąża w żaden sposób naszego pożyczkodawcy – wychodzimy często z założenia, że dla drugiej osoby to zwykła drobnostka.

Pożyczka od rodziny – czy warto?

Zanim po raz kolejny zwrócimy się o pomoc do najbliższych, zastanówmy się, czy to na pewno najlepsze rozwiązanie. Po pierwsze – bliscy prawdopodobnie nie przyznają się, że stanowi to dla nich obciążenie finansowe, ponieważ nie będą chcieli sprawić nam przykrości. Weźmy pod uwagę fakt, że być może pieniądze, które chcemy pożyczyć, miały być przeznaczone na coś zupełnie innego; czy chcielibyśmy dopuścić do sytuacji, w której członek rodziny lub przyjaciel rezygnuje z czegoś tylko dlatego, że nie potrafiliśmy znaleźć innego sposobu na uzyskanie dodatkowych środków? Warto pamiętać także o tym, że gdy pożyczamy pieniądze od rodziny, nie zawsze spieszymy się ze spłatą zobowiązania; to również może być uciążliwe dla naszych najbliższych.

Skorzystaj z pożyczki internetowej, zamiast pożyczać od najbliższych

Oprócz tego, że nie obciążymy swoich bliskich pod względem finansowym, zdecydowanie się na pożyczkę internetową może mieć także inne pozytywne skutki. Jednym z nich jest budowanie własnej historii kredytowej. Pożyczając od rodziców, dziadków czy przyjaciół nasza historia kredytowa nie powstaje. Dlaczego jest to dla nas niekorzystne? Jeśli w przyszłości zdecydujemy się na zaciągnięcie większego zobowiązania finansowego, bank sprawdzi najpierw, czy wywiązywaliśmy się z poprzednich umów. Gdy okaże się, że takich nie zawieraliśmy, stajemy się klientem niepewnym – bank nie wie, czy warto przyznać nam kredyt. Korzystając nawet z małych pożyczek internetowych jesteśmy w stanie zbudować dobrą historię kredytową, która kiedyś może być naszym atutem.

Jak wybrać pożyczkę?

Wonga.com oferuje nam dwa rodzaje pożyczek – krótkoterminową i ratalną. Jak łatwo się domyślić, różnią się one między sobą głównie okresem spłaty; z tego względu warto zastanowić się, w jakim czasie będziemy w stanie ostatecznie spłacić zaciągnięte zobowiązanie. W przypadku pożyczki krótkoterminowej wonga.com zakłada maksymalny okres spłaty do 60 dni. Z kolei pożyczka ratalna to oferta skierowana dla osób potrzebujących nieco większej ilości środków finansowych lub dla osób, które chcą rozłożyć spłatę na dłuższy okres czasu – maksymalnie na 12 miesięcy.

Warunki pożyczek w wonga.com

Decydując się na pierwszą pożyczkę krótkoterminową w wonga.com możemy otrzymać do 1500 zł; koszt takiej pożyczki w przypadku osób, które po raz pierwszy korzystają z oferty firmy wynosi 10 zł*. Z kolei w przypadku pożyczki ratalnej nowi Klienci mogą otrzymać do 3000 zł. Koszt zobowiązania jest uzależniony od ostatecznie wybranej kwoty i zadeklarowanego okresu spłaty. Jak sprawdzić ile ostatecznie zapłacimy? Wchodzimy na stronę główną serwisu (https://www.wonga.pl/), a następnie zaznaczamy interesujący nas rodzaj pożyczki, a także kwotę i czas spłaty; gdy uzupełnimy te dane, wyświetli nam się całkowity koszt zobowiązania.

Wygoda i komfort pożyczania

Warto zwrócić uwagę na fakt, że pożyczka internetowa to niezwykle komfortowy sposób na uzyskanie dodatkowych środków pieniężnych; wystarczy, że posiadamy odpowiednie urządzenie z dostępem do Internetu, a także wypełnimy specjalny formularz – po pozytywnej weryfikacji i zawarciu umowy pieniądze zostaną przelane na nasze konto.

Artykuł sponsorowany.

* Reprezentatywny przykład dla pierwszej Pożyczki Krótkoterminowej: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 16,21%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 400 zł, całkowita kwota do zapłaty 410 zł, oprocentowanie stałe 0%, całkowity koszt kredytu 10 zł (w tym: prowizja 10 zł, odsetki 0 zł), okres kredytowania 60 dni. Kalkulacja została dokonana na dzień 17 października 2016 na reprezentatywnym przykładzie.

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.