Polish currency, Depositphotos

Polska Gotowa do Naprawy

Niszczycielskie skutki gospodarcze pandemii Covid-19 w 2020 r. wstrząsnęły światem, a Europa znalazła się w jego centrum. Pierwsza fala wirusa spowodowała bezprecedensowe spadki aktywności gospodarczej z powodu ograniczeń blokowania, które doprowadziły do ​​recesji i kłopotów dla gospodarek w całym regionie. Druga fala załamała się pod koniec 2020 r., gdy myśleliśmy, że nasze gospodarki mogą wrócić na właściwe tory. W tym trudnym okresie Unia Europejska szybko zebrała siły, aby sformułować fundusz naprawczy, który pomoże całemu regionowi stanąć na nogi. Pod koniec roku zatwierdzono różne szczepionki przeciwko koronawirusowi i od tego czasu rozpoczęto je rozpowszechniać. Może to nie tylko pomóc w zmniejszeniu obciążenia systemów opieki zdrowotnej w całej Europie, ale może również służyć do przyspieszenia ożywienia gospodarczego, gdy zacznie ono działać. Chcesz wiedzieć, co będzie się działo z polską gospodarką? Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami gospodarczymi z firmą Vestle, kiedy to przyglądamy się drodze Polski do ożywienia gospodarczego i temu, co druga fala koronawirusa w Polsce zrobi dla gospodarki.

 

Początki ożywienia

Pierwsza fala koronawirusa przyniosła Polsce bezprecedensowe problemy gospodarcze, ponieważ walczyliśmy razem z wieloma innymi krajami europejskimi o utrzymanie kraju i systemu opieki zdrowotnej na powierzchni. Druga fala koronawirusa w Polsce przyniosła wiele nowych problemów, jednak wydaje się, że tym razem wpływ gospodarczy był łagodniejszy i z pewnością miało to mniejszy wpływ na gospodarkę, niż w wielu innych krajach europejskich. Wynika to w dużej mierze ze zmodyfikowanych ograniczeń, które zostały wprowadzone, w oparciu o pierwsze doświadczenia związane z blokowaniem w większości Europy. Nasza produkcja przemysłowa już wróciła do poziomu sprzed pandemii, która wzrosła o 5,4% w listopadzie (rok do roku). Jednak okres wakacyjny spowodował, że sektor turystyczny odczuwał skutki ograniczeń w hotelach, stokach narciarskich i innych atrakcjach.

 

Wzrost przed pandemią

Przed falą koronawirusa w Polsce nasza gospodarka radziła sobie szczególnie dobrze – rok 2019 przyniósł 4,5-procentową stopę wzrostu, a stopy bezrobocia i ubóstwo były na najniższym w historii poziomie. Chociaż skutki pandemii były łagodniejsze dla gospodarki, nadal doświadczyliśmy spadku poziomu życia w wyniku pandemii, a także wzrostu bezrobocia i długu publicznego. Według sondażu OECD, szybka reakcja rządu na pandemię, udzielająca wsparcia firmom i gospodarstwom domowym, faktycznie pomogła nam uchronić nas przed ogromnym ciosem, którym moglibyśmy zastać w innym przypadku. Jednak mniejsze firmy, obywatele w niekorzystnej sytuacji i słabsze regiony ucierpiały bardziej, a tempo naszego ożywienia gospodarczego pozostaje nieco niepewne. Sekretarz Generalny OECD Angel Gurría powiedział: „Polska najprawdopodobniej wyjdzie z kryzysu COVID-19 z mniejszą liczbą blizn niż wiele innych krajów dzięki sile swojej gospodarki wchodzącej w kryzys i szybkiej reakcji za pomocą środków powstrzymujących i wspierających, gdy wybuchnie pandemia. Jednak reformy mające na celu sprostanie długotrwałym wyzwaniom są teraz jeszcze bardziej istotne, jeśli Polska ma powrócić do tempa i wzrostu poziomu życia obserwowanego w ostatnich latach ”. Raport OECD wykazał, że aby w zdecydowany i trwały sposób wyjść z pandemii, powinniśmy skupić się na bardziej ekologicznej i sprzyjającej włączeniu społecznemu gospodarce, aby tworzyć wysokiej jakości miejsca pracy.

W chwili pisania tego tekstu liczba przypadków koronawirusa wynosi do 1,356,882, przy czym 1,095,616 osób wyzdrowiało, a liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 30,241. Na szczęście długo oczekiwana szczepionka wylądowała w naszym kraju i zaszczepiono już ponad 140,200 osób. Kiedy szczepionka zacznie wywierać pomyślny wpływ na kraj, możemy spodziewać się przyspieszenia ożywienia gospodarczego, ponieważ nasz system opieki zdrowotnej będzie mniej obciążony, a ograniczenia będzie można jeszcze bardziej złagodzić. Jednak nadal nie można dokładnie przewidzieć szybkości powrotu do zdrowia ze względu na liczbę zmiennych i niepewny charakter pandemii.

 

Uchwała dotycząca funduszu naprawczego

UE opracowała plan dotyczący funduszu naprawczego w wysokości 750 miliardów euro, który stanowiłby część siedmioletniego budżetu. Stanowiło to punkt sporny wśród państw członkowskich, ponieważ niektóre kraje, takie jak my i Węgry, mają różne poglądy na temat podziału funduszu naprawczego w stosunku do innych, podlegając zasadom praworządności. Po długim impasie doszło do porozumienia między państwami członkowskimi, do czego przyczyniły się Niemcy jako obecna przewodnicząca Rady UE. Kompromis polega na tym, że mechanizm praworządności nie zostanie wdrożony do czasu, gdy będziemy mogli go zakwestionować przed najwyższym sądem UE. Ten kompromis uwalnia fundusz naprawczy, który ma zostać wdrożony w całym regionie, i służy UE do realizacji jej planów.

Wraz z rokiem 2020 w lusterku wstecznym nadszedł czas, abyśmy oczekiwali nadchodzących lat i ożywienia gospodarczego. Bank Światowy prognozował w październiku 2020 r., Że polska gospodarka wzrośnie o 3,5% w 2021 r. I nadal jest to prawdopodobne. Bank Światowy prognozuje również, że PKB Polski wyniesie g o 4,3% w 2022 r. Jeśli te prognozy się sprawdzą, to znacznie zejdziemy na ścieżkę ożywienia gospodarczego po negatywnych skutkach koronawirusa i wrócimy na właściwą drogę do naszej siły gospodarczej sprzed pandemii.

 

Wiadomości gospodarcze z Vestle

Osoby, które mają oko na polski i globalny rynek finansowy, mogą być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami gospodarczymi z Vestle, kiedy przyglądamy się temu, co dzieje się na świecie i wpływa na rynki globalne. Vestle jest regulowanym europejskim brokerem z wieloletnim doświadczeniem na rynkach finansowych. Vestle posiada wiele narzędzi handlowych na swojej innowacyjnej platformie, w tym Kalendarz Ekonomiczny, który pozwala łatwo być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i analizami rynku. Kalendarz ekonomiczny Vestle zawiera przydatne filtry, dzięki którym inwestorzy mogą łatwo znaleźć wiadomości, których szukają, według określonego okresu. Dołącz do Vestle już dziś, aby w pełni wykorzystać wiele nowatorskich i przydatnych dostępnych narzędzi handlowych.

 

Vestle (znany dawniej jako iFOREX) jest nazwą handlową iCFD Limited, licencjowana i regulowana przez Cypryjski Urząd Securities and Exchange Commision (CYSEC) numer licencji: 143/11. Materiały zawarte w niniejszym dokumencie, zostały stworzone we współpracy z Vestle i nie powinny w żaden sposób być rozumiane, bezpośrednio lub pośrednio, jako porady inwestycyjne, rekomendacje lub sugestie o strategii inwestycyjnej w odniesieniu do instrumentów finansowych, w jakikolwiek sposób. Każde wskazanie dotychczasowych wyników lub symulację wyników z przeszłości w tym dokumencie nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82.99% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Uwaga: obliczenia przeszłych zmian wyników, mogą przedstawiać futures kontrakty, a nie aktywa bazowe. Pełne zrzeczenie się: https://www.vestle.pl/legal/analysis-disclaimer.html

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.