Ranking kredytów gotówkowych – w jakim banku wziąć kredyt?

To właśnie kredyt gotówkowy jest najchętniej zaciąganym zobowiązaniem bankowym. Według statystyk, praktycznie każdy dorosły Polak przynajmniej raz w życiu brał kredyt gotówkowy. Nie ma w tym nic dziwnego, bo to finansowe wsparcie, które można uzyskać szybko i na atrakcyjnych warunkach. Dzisiaj każdy bank wręcz walczy o potencjalnych klientów, ponieważ na rynku usług finansowych panuje ogromna konkurencja.

Wszystko to sprawia, że warunki kredytowe bardzo często dyktują sami kredytobiorcy, a instytucje bankowe udostępniają swoje oferty dosłownie „szyte na miarę” indywidualnych potrzeb. Czy można określić, w którym banku najlepiej wziąć takie zobowiązanie, weryfikując ranking kredytów gotówkowych na https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe ? Przekonaj się, czytając poniższy tekst.

Ranking kredytów gotówkowych – jak go wybrać?

Podstawowe narzędzie, jakim jest ranking kredytów gotówkowych można znaleźć bez problemu w sieci. Należy jednak wiedzieć, że nie każde zestawienie tego rodzaju jest dla potencjalnego klienta banku rzeczywiście pomocne. Może okazać się, że porównanie wprowadzi w błąd i nie da rzetelnych informacji. To z kolei sprawi, że kredytobiorca podejmie złą decyzję, która będzie miała znaczenie dla opłacalności zobowiązania, jakie zaciągnął. Pamiętajmy, że kredyt gotówkowy jest nie tylko finansowym wsparciem, ale generuje też koszty. To produkt komercyjny, wedle którego banki czerpią zyski. Rzadko zdarza się, by instytucja bankowa oferowała całkowicie darmowy kredyt gotówkowy, a nawet jeśli taki funkcjonuje na rynku, przyszły kredytobiorca może nie mieć o tym wiedzy właśnie przez nierzetelny ranking kredytu gotówkowego.

Dobry ranking kredytów gotówkowych musi być aktualny. Zestawienia publikowane miesiąc temu mogą być już nieaktualne, ponieważ sytuacja na rynku kredytowym zmienia się bardzo szybko. Co więcej, ranking musi być wiarygodny, a więc niezależny. Nie zaleca się więc weryfikacji takich zestawień, jeśli te udostępniane są przez same instytucje bankowe. Zachodzi wtedy ogromne prawdopodobieństwo, że banki wskazują walory tylko wybranych oferty, natomiast propozycje konkurencji będą ukazywać w tym niekorzystnym świetle. Najlepiej patrzeć na rankingi opublikowane na niezależnych portalach o tematyce finansowej.

Ponieważ banki oferują różne produkty bankowe, potencjalny kredytobiorca musi patrzeć na porównywarki konkretnych ofert, wedle indywidualnych potrzeb. Szukając najlepszego kredytu gotówkowego, musi znaleźć ranking kredytów gotówkowych, a nie na przykład hipotecznych czy samochodowych. Warunki poszczególnych zobowiązań znacznie się od siebie różnią.

Ranking kredytów gotówkowych – na co zwracać szczególną uwagę?

Nie ma dwóch takich samych kredytów, bo każda instytucja bankowa prowadzi własną politykę kredytową. Liczą się też indywidualne potrzeby kredytobiorców, ich oczekiwania oraz możliwości spłaty. Trzeba wiedzieć, że Polacy najchętniej zaciągają tanie kredyty gotówkowe, które nie generują wysokich kosztów dodatkowych. Coraz częściej zwracają jednak uwagę także na czynniki, które świadczą o komforcie współpracy z bankiem. Dzisiaj ogromną popularnością cieszą się na przykład kredyty brane przez internet. Nie wynika to jedynie z konieczności izolacji społecznej w obliczu pandemii koronawirusa, ale również z chęci osiągnięcia optymalnej wygody. Kredyt online można przecież brać w dowolnym miejscu i czasie, bez konieczności wychodzenia z domu.

Polacy popełniają ogromny błąd, ponieważ zazwyczaj biorą kredyt gotówkowy w banku, z którym już współpracowali. Okazuje się, że instytucje bankowe dyktują najlepsze warunki kredytowe całkowicie nowym klientom, by zachęcić ich do współpracy. Właśnie po to są rankingi kredytowe, by sprawdzić inne, konkurencyjne propozycje.

Najczęściej bierzemy pod uwagę oprocentowanie, wysokość raty czy czas trwania umowy z bankiem. To zbyt mało czynników, by określić najbardziej korzystny kredyt gotówkowy. Weryfikując ranking kredytowy, uwzględnić warto też wskaźnik RRSO, który ocenia całkowite koszty, w tym prowizję, odsetki karne czy opłaty za dodatkowe produkty, jak ubezpieczenie.

Ranking kredytów gotówkowych a indywidualne potrzeby klientów

Przy wyborze najlepszego kredytu w konkretnym banku, kredytobiorca musi uwzględniać własne potrzeby. Fakt, że znajomy zaciągnąć dobry kredyt w danej instytucji wcale nie oznacza, że dla nas takie zobowiązanie będzie opłacalne. Liczą się własne preferencje, ale i zdolność kredytowa, bo na tej podstawie bank konstruuje ostateczną ofertę.

Co więcej, weryfikacja danych zawartych w rankingach kredytowych jest oczywiście pomocna, ale umożliwia poznanie jedynie informacji poglądowych, szacowanych. Te ostateczne kredytobiorca pozna dopiero po wydaniu przez bank decyzji pozytywnej. Dobrze jest też wiedzieć, że poszczególne zapisy w umowie można negocjować i warto to robić. Banki walczą dzisiaj o każdego klienta i dopasowują kredyty do potrzeb i możliwości spłaty swoich kredytobiorców.

 

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.