wady i zalety własnej działalności gospodarczej

Wady prowadzenia własnej działalności gospodarczej

W życiu większości Polaków, podobnie jak i w moim czasami pojawia się myśl, żeby rzucić to wszystko i pojechać w Bieszczady założyć własną działalność gospodarczą. Pierwsza myśl jest taka, że będzie wszystko super i od tej pory sami sobie będziemy szefem. Życie jednak uczy nas, że nie wszystko co na pierwszy rzut oka wydaje się łatwe i przyjemne, pozostaje takie samo w rzeczywistości. W związku z tym postanowiłem przedstawić wady pomysłu porzucenia etatu i otworzenia własnej działalności gospodarczej.

Przeczytaj także: Jaką lokatę wybrać?

Wady prowadzenia własnej firmy

  1. Podatki, ZUS oraz inne opłaty. Aspekt, na który ciągle w Polsce narzekamy. Pracując na etacie wszystkie składki odprowadza za nas pracodawca, a przy własnej działalności gospodarczej wszystko jest na naszej głowie. Dodatkowo należy pamiętać, że nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku jego stosowania.
  2. Większa odpowiedzialność. Odpowiadamy za sukces firmy, który ściśle wiąże się z naszą osobistą sytuacją finansową. Jeżeli firma ma kłopoty, to w pierwszej kolejności te kłopoty obciążają jej właścicieli. Na etacie musieliśmy tylko pracować i czekać na wypłatę należnego wynagrodzenia.
  3. Niższa emerytura. Niższe składki emerytalne, więc niższa emerytura. Ktoś powie, że na emeryturę z ZUS-u i tak nie ma co liczyć, więc to nie ważne, ale zapytam w drugą stronę: kto płacąc niższe składki i mając więcej pieniędzy dla siebie przeznacza je na zabezpieczenie swojej przyszłości? Większość przecież i tak wydaje wszystko co ma.
  4. Ciągłe poszukiwanie klientów. Nie ma klientów, więc firma nie zarabia. Jesteś właścicielem firmy więc musisz ich znaleźć i przekonać do skorzystania z Twoich usług. Ciągły marketing, wyszukiwanie ofert i próby (nie zawsze udane) pozyskania kogoś.
  5. Brak urlopu. Prowadząc własną działalność nie masz płatnego urlopu jak na etacie. Oczywiście możesz nie pracować, kiedy chcesz, ale wtedy także nie zarabiasz.
  6. Brak określonego czasu pracy. Na etacie pracujesz 8 godzin dziennie i wracasz do domu. Na myśl o nadgodzinach robi Ci się niedobrze. Prowadząc własną firmę pracujesz 24 godziny na dobę, szczególnie w początkowej fazie jej działalności. Ciężko jest oddzielić życie zawodowe od prywatnego.
  7. Negocjacje z kontrahentami. To dopiero problem. Każdy chce skorzystać, jakoś Cię przechytrzyć i postawić na swoim. Oznacza to wiele nerwów, godzin spędzanych nad umowami, a także upominanie się o należne zaległości. Rzeczywistość przedsiębiorcy.

Oczywiście prowadzenie własnej działalności gospodarczej ma również zalet, które przedstawię w przyszłym tygodniu. Dogłębna analiza wad i zalet w odniesieniu do własnej sytuacji pozwoli podjąć optymalną decyzję dotyczącą dalszej kariery zawodowej.

Przeczytaj także: Zalety prowadzenia działalności gospodarczej

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.