wady i zalety własnej działalności gospodarczej

Wady prowadzenia własnej działalności gospodarczej

W życiu większości Polaków, podobnie jak i w moim czasami pojawia się myśl, żeby rzucić to wszystko i pojechać w Bieszczady założyć własną działalność gospodarczą. Pierwsza myśl jest taka, że będzie wszystko super i od tej pory sami sobie będziemy szefem. Życie jednak uczy nas, że nie wszystko co na pierwszy rzut oka wydaje się łatwe i przyjemne, pozostaje takie samo w rzeczywistości. W związku z tym postanowiłem przedstawić wady pomysłu porzucenia etatu i otworzenia własnej działalności gospodarczej.

Przeczytaj także: Jaką lokatę wybrać?

Wady prowadzenia własnej firmy

 1. Podatki, ZUS oraz inne opłaty. Aspekt, na który ciągle w Polsce narzekamy. Pracując na etacie wszystkie składki odprowadza za nas pracodawca, a przy własnej działalności gospodarczej wszystko jest na naszej głowie. Dodatkowo należy pamiętać, że nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku jego stosowania.
 2. Większa odpowiedzialność. Odpowiadamy za sukces firmy, który ściśle wiąże się z naszą osobistą sytuacją finansową. Jeżeli firma ma kłopoty, to w pierwszej kolejności te kłopoty obciążają jej właścicieli. Na etacie musieliśmy tylko pracować i czekać na wypłatę należnego wynagrodzenia.
 3. Niższa emerytura. Niższe składki emerytalne, więc niższa emerytura. Ktoś powie, że na emeryturę z ZUS-u i tak nie ma co liczyć, więc to nie ważne, ale zapytam w drugą stronę: kto płacąc niższe składki i mając więcej pieniędzy dla siebie przeznacza je na zabezpieczenie swojej przyszłości? Większość przecież i tak wydaje wszystko co ma.
 4. Ciągłe poszukiwanie klientów. Nie ma klientów, więc firma nie zarabia. Jesteś właścicielem firmy więc musisz ich znaleźć i przekonać do skorzystania z Twoich usług. Ciągły marketing, wyszukiwanie ofert i próby (nie zawsze udane) pozyskania kogoś.
 5. Brak urlopu. Prowadząc własną działalność nie masz płatnego urlopu jak na etacie. Oczywiście możesz nie pracować, kiedy chcesz, ale wtedy także nie zarabiasz.
 6. Brak określonego czasu pracy. Na etacie pracujesz 8 godzin dziennie i wracasz do domu. Na myśl o nadgodzinach robi Ci się niedobrze. Prowadząc własną firmę pracujesz 24 godziny na dobę, szczególnie w początkowej fazie jej działalności. Ciężko jest oddzielić życie zawodowe od prywatnego.
 7. Negocjacje z kontrahentami. To dopiero problem. Każdy chce skorzystać, jakoś Cię przechytrzyć i postawić na swoim. Oznacza to wiele nerwów, godzin spędzanych nad umowami, a także upominanie się o należne zaległości. Rzeczywistość przedsiębiorcy.

Oczywiście prowadzenie własnej działalności gospodarczej ma również zalet, które przedstawię w przyszłym tygodniu. Dogłębna analiza wad i zalet w odniesieniu do własnej sytuacji pozwoli podjąć optymalną decyzję dotyczącą dalszej kariery zawodowej.

Przeczytaj także: Zalety prowadzenia działalności gospodarczej

Podobne

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.

4 comments

 1. Ja również zgadzam się z każdym punktem. Dodałabym jeszcze formalności wynikające z samego zakładania własnej dzialalnosci. Mnie to na poczatku najbardziej przerazalo. Szybko jednak skorzystalam z pomocy biura rachunkowego i w zasadzie oni sie wszystkim zajeli. Współpracuje z nimi nadal i mimo tych wad, ktore wymieniles nie wrociłbym na pelen etat do swojego pracodawcy.

 2. Ja osobiście przeczytałem artykuł z mieszanymi uczuciami, zupełnie nie rozumiejąc, po co tak naprawdę został napisany. Na pewno nie do zainspirowania kogokolwiek. Często prowadzę szkolenia z przedsiębiorczości dla osób otwierających firmy, i z wielka radością witam ich wśród osób, które chcą sami decydować o własnym życiu. Upadek muru berlińskiego, był taka granica, która podzieliła dwie epoki – epokę industrialną /do upadku muru/, oraz epokę informacyjną /po upadku muru/.
  W tej pierwszej, wszyscy mieli pracę, a rodzice dzieciom zawsze powtarzali – ucz się dobrze, bo jak będziesz miał słabe stopnie, nie pójdziesz na studia, a jak nie skoczysz studiów, nie będziesz miał dobrze płatnej pracy. Czasy się zmieniły, a rodzice dzieciom cały czas powtarzają te same zdania.
  Tak więc nawet mając dzisiaj umowę o pracę na czas nieokreślony, nie mamy gwarancji że będziemy pracować do emerytury.
  W jednej z książek, którą częto cytuję, „Amerykanski sposób na sukces” Glenna Blanda, na jej statniej stronie sa wazne słowa, dla ludzi młodych ale nie tylko. Pozwolę je sobie chociaż w części zacytowac.
  „Nie chcę być zwyczajnym, szarym człowiekiem,
  Mam prawo być kimś niezwykłym,
  Jeśli potrafię.
  Szukam sposobności, nie szukam spokoju.
  Nie życzę sobie być obywatelem,
  na utrzymaniu państwa – to upokarza, to otepia.
  Chcę podejmować ryzyko, ,
  marzyć i budować
  ponosic porazki i osiągać sukcesy,………………

  Tak więc jeśli ktoś jest do działalności należycie przygotowany, to nie są mu straszne ZUSY, biurokracje, większe odpowiedzialności, itp. Warto więc podejmowac ryzyko i działać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.